Abban egyetérthetünk, hogy nincs modern konyha mikró nélkül, hiszen ez az, ami gyorsabbá és kényelmesebbé teszi az ételkészítést a mindennapjainkban. Ez egy sokoldalú eszköz, amit az újramelegítés mellett számos egyéb célra is felhasználhatunk, vannak, akik ebben készítenek bögrés sütiket, buggyantott tojást, a reggeli zabkását, pudingot és még sorolhatnánk. Van azonban egy fontos tiltás is, ami ezt a mikrót illeti: soha nem szabad üresen elindítani.
Ez a gyakorlat ártalmatlannak tűnhet, de valójában nagy károkat okozhatunk vele, hiszen a mikró energiahullámainak szükségük van valamire, amibe beépülhetnek. Ennek hiányában komoly gondokat okozhatnak. Mutatjuk, hogy pontosan mire gondolunk.
Kattints a képre, hogy megtudd, mit okozol a mikródnak, ha üresen járatod!
Megsérülő alkatrészek
Az elsődleges ok, ami miatt nem szabad üresen elindítani a mikrohullámú sütőt, az nem más, mint hogy károsíthatjuk vele a készüléket. Ahogy a neve is mutatja, ez a konyhai eszköz energiahullámokat generál, amelyeknek szükségük van valamire, amibe beépülhetnek. Ha viszont semmit sem teszünk bele, akkor a hullámok a mikrosütő belsejében pattognak, majd végül a készülék alkatrészei nyelik el azokat. Ez túlmelegedést és a magnetron – a mikrosütő sugárzását generáló eszköz – károsodását okozhatja. A magnetron javítása vagy cseréje költséges lehet, gyakran meghaladja egy új készülék árát.
Tűzveszély
Az üresen járó mikrosütő tűzveszélyt is jelent. Amikor a készülék alkatrészei túlmelegednek, egy ponton olyan hőmérsékletet érhetnek el, amivel meggyújthatják a bent található ételmaradékokat, port vagy zsírt. Ez pedig tüzet generálhat a mikrosütő belsejében, ami önmagában is veszélyes, de akár tovább is terjedhet a konyhában a többi eszközre, tehát jelentős biztonsági kockázatot hordoz.
Pazarlás
Az üresen járó mikrosütő pazarlóan használja az energiát és csökkenti az eszköz hatékonyságát. A mikrosütők arra lettek tervezve, hogy ételeket melegítsenek, nem pedig levegőt. Ha üresen működtetjük, az eszköz energiát használ fel anélkül, hogy elvégezné a dolgát, tehát felesleges áramfogyasztással jár. Egy olyan korban, amikor az energiahatékonyság egyre fontosabbá válik, érdemes ott csökkenteni a pazarlást, ahol tudjuk.
Elektromos meghibásodások
Nem akarunk senkit riogatni, de tény, hogy a belső alkatrészek túlmelegedése rövidzárlatokat és más gondokat okozhat a mikrosütő elektromos rendszerében. Ez a készülék meghibásodását vagy teljes leállását eredményezheti, így vagy egy drága javításnak vagy egy szintén költséges cserének nézünk elébe. Az elektromos meghibásodások ráadásul elektromos sokkot vagy további tüzeket is okozhatnak.
Figyeljünk tehát arra, hogy csak akkor járjon a mikró, ha tényleg van benne valami!
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: