Veszélyes lehet a világ legbüdösebb gyümölcse?

Magyarországon is egyre többen ismerik és kóstolják meg a világ legbüdösebb gyümölcsét, a duriánt. Német tudósok azt kutatták, mi okozza a gyümölcs jellegzetes szagát. 

A durián mondhatni, a gyümölcsök egyik koronázatlan királya, különleges mérete és formája mellett ez a valaha volt legbüdösebb gyümölcs az egész világon. A főleg Délkelet-Ázsiában népszerű gyümölcs szaga annyira erős és kellemetlen, hogy fogyasztása tilos a közlekedési járműveken, a liftekben és a szállodákban, de korábban már a repülőgépekről is kitiltották.
Arról, hogy milyen a durián, néhány hónappal ezelőtt már írtunk egy igen részletes élménybeszámolót, most viszont tudósok jártak utána annak, milyen hatással lehet a szervezetre a romlott hús/döglött állat/hagymaszagú gyümölcs.
A müncheni egyetem Leibniz Élelmiszerbiológiai Intézetének tudósai egy korábbi kutatásukban már kimutatták, hogy a gyümölcs igen kellemetlen szaga az etántiol vegyületből és származékaiból ered, de nem tudták, hogy miként termeli azt a növény.
Nadine Fischer és Martin Steinhaus legújabb kutatásukban először mutatták ki, hogy az etionin aminosav az előfutára ennek a nagyon kellemetlen szagú vegyületnek.
"Amikor a gyümölcs érik, egy növényspecifikus enzim kibocsátja a szagot etioninból. Megfigyeltük, hogy a gyümölcs érésekor nemcsak húsának etionin koncentrációja nő meg, de ugyanekkor nő az etántiol mennyisége is. Ez utóbbi ad magyarázatot arra, hogy az érett duriánnak miért olyan büdös szaga" - idézte az egyetem közleménye Nadine Fischert.
A kutatók nemcsak arra voltak kíváncsiak, mi okozza a kellemetlen szagot, a kutatás során elvégzett kísérletek azt is bebizonyították, hogy a gyümölcsben található aminosav mennyisége és típusa veszélyes lehet a szervezetre nézve.
"Nem csak az erős kellemetlen szaga miatt érdekes pontosan tudni, hogy mennyi etionint tartalmaz a gyümölcs. Állatkísérletekben és sejtkultúrák tanulmányozásából az is kiderült, hogy ez az aminosav nem ártalmatlan. Májkárosodásben és májrákban szenvednek azok a patkányok, amelyeknek a szervezetébe nagy mennyiségű aminosav került be táplálékuk által " - tette hozzá Martin Steinhaus.
,,Az új tanulmány azt is kimutatta, hogy az etionin alacsony koncentrációjának immunrendszermódosító hatása van" - magyarázta a kutató, majd hozzátette, hogy további tanulmányokat kell folytatni annak kiderítése érdekében, vajon káros-e az egészségre a gyümölcs fogyasztása.
Hozzátette ugyanakkor, hogy egy 70 kilós embernek egy nap legalább 580 kilogramm etioninban igen gazdag gyümölcspépet kellene elfogyasztania ahhoz, hogy hatása ugyanolyan mérgező legyen, mint az állatkísérletekben.

forrás: MTI

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...