Néhány napja megkezdődött a málna a szüretelése Magyarországon. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai szerint a kilencvenes évek elején még 27 ezer tonna málna termett évente Magyarországon, idén viszont a teljes megtermelt mennyiség várhatóan ezer tonna körül lehet - tudta meg a Magyar Hírlap.
Csizmadia György a lapnak elmondtapár száz hektáron mintegy száz termelő foglalkozik csupán málnával Magyarországon, a nagy mennyiségű ipari málnatermesztés már a múlté, a termelők friss áruként a helyi piacokon értékesítik a gyümölcsöt. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke hangsúlyozta: a málna ápolása és szedése nagy kézimunkaerő-igényű tevékenység, ezért nem is éri már meg vele foglalkozni. Ráadásul 1200 forintos órabérért, körülbelül 3-4 kiló málnát kell szedni óránként, így a szedési költség három-négyszáz forint kilogrammonként.
De mennyibe kerül idén a málna?
A málna árát - az eperéhez hasonlóan - idén az erős fagyok is felverték. Az AKI adatai szerint a magyar málna átlagára kilónként 2000-1900 forint körül mozog a budapesti piacokon, míg a nagyobb vidéki piacokon 2600-4000 forintos kilónkénti átlagárak is vannak.
Ennél jóval drágábban juthatunk hozzá a piros gyümölcshöz a kisebb zöldségeseknél és élelmiszerboltokban. A kis dobozkákban (körülbelül 10dkg-os) 300-350 forintos áron árulják a kereskedők a málnát.
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
17 ízig-vérig nyári finomság málnával
Az eper után a második kedvenc nyári gyümölcsünk a málna. És végre eljött a szezonja is! 17 szuper málnával teli finomságot hoztunk!
NosaltyAntioxidáns bombák szezonban
Piros, lila, fekete - bogyós gyümölcseink színei ékesítik kertünket és a standokat. Együk őket frissen, de nyugodjunk meg, antioxidáns hatásukat télire is megőrizhetjük.
Bodon Judit dietetikusEz a 16 kiegészítő tökéletes a strandra kajamániásoknak!
Beindulni látszik a nyár, így végre strandokban is gondolkodunk, enni meg ugye mindig kell. A kettő együtt egyszerűen telitalálat! Kiegészítők a strand+kaja bűvköréből.
Brecz JuditZsíros palacsintának nevezte a balatoni lángost az utazós blogger
A tejfölös-sajtos lángost és a húsmentes töltött káposztát (az meg mi?) is kipróbálta egy híres kanadai blogger, aki hazánkon kívül egész Kelet-Európát végig ette.
Fenes Gábriel