A vendégvárás 10 parancsolata - így csináld, és igazán jó házigazda leszel!

Te is imádod, ha a családtól, barátoktól hangos a lakás és sokan vagytok az asztal körül? Jó házigazdának tartod magad? Itt a lehetőség, hogy teszteld is! (x)

Karinthy Frigyes szerint "A vendégnek kétszer örül az ember, amikor jön, és amikor elmegy" - és ebben van némi igazság. Viszont ha már körbetelefonáltuk a barátok és meginvitáltuk őket otthonunkban, illik megadni a tiszteletet, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy kifogástalan vendéglátókként maradjunk meg a távozó meghívottak emlékezetében.

Itt van néhány lényeges tudnivaló, amit neked is segíthet ebben!

1. Készülj lélekben is!

A vendégek fogadására és az eseményre lélekben is készülni kell. Hidd el, sokkal örömtelibb és felszabadultabb lesz a délutáni kerti partid vagy a vacsorára invitált, barátokkal körbeült asztal, ha te is őszintén várod a találkozást és az együtt töltött időt. A készülődés előtt idézd fel az emlékezetedben a legutóbbi boldog vagy vicces perceket, az arcokat, akiket nagyon vársz! Ha ezt végigpörgeted a fejedben, nagyon fogod várni, hogy újra együtt legyetek.

2. Időben értesíts mindenkit!

Ha nem egy lakodalomnyi embernek szervezel összejövetelt, akkor elég, ha telefonon hívjuk meg a vendégeket, de legalább tíz nappal előbb illik ezt megtenni. Ha sokallod az időt a körbetelefonálásra, írj meghívót köre-mailben vagy hozz létre egy eseményt a Facebookon! Mi az utóbbira esküszünk (feltéve, ha minden barátunk fent van a közösségi oldalon), mivel itt minden egy helyen lebeszélhető, ráadásul az eseményhez közeledve fokozható a várakozás zenék, videók, fotók vagy a legutóbbi baráti aranyköpések és sztorik megosztásával.

A meghívódban szerepeljen a pontos dátum, a címed, ha kell, magyarázd el a pontos útvonalat, a kaputelefon használatát!

3. Azért ne vállald túl magad!

Csak annyi vendéget hívjunk meg, ahányat kényelmetlenség nélkül el tudunk helyezni az a lakásban vagy az asztalnál. Szintén fontos szempont, hogy ha az anyagi körülményeid éppen nem engedik meg a hónap végén a vendégvárással járó kiadásokat, keress olyan időpontot és alkalmat, amikor ez nem teher. Vagy csak egyszerűen gondolkozz pénztárcakímélőbb megoldásokban!

4. Készítsd fel a lakásod is a barátok érkezésére!

Mire a vendégeid megérkeznek, rakd össze a lakásod!Nem feltétlenül egy egész napos nagytakarításra gondolunk, inkább arra, hogy legyen az otthonunk olyan, ahova jól esik megérkezni, és ahol mi is szívesen töltenénk az időnket vendégként. Ne legyenek körülöttük nem oda illő holmik, száradó ruhák, szanaszét heverő játékok, és úgy általában nem kell szlalomozni semmi között ahhoz, hogy le lehessen ülni. Legyen tiszta a lakás, tiszta törülközőt helyezzünk el a fürdőszobában, készítsük elő a fogast vagy tegyünk ki vállfákat, amelyre feltehetjük a kabátjukat!

5. Ne kötelezz senkit a vendégpapucs használatára!

A vendégvárás etikettjével és protokolljával foglalkozó értekezések is kitérnek arra, hogy az érkező vendégektől nem illik papucs használatát kérni. Egyrészt azért, mert van, aki egyszerűen nem szereti levenni a cipőjét (főleg ha számára idegen emberek is vannak a társaságban), másrészt tényleg nem túl elegáns zokniban vagy harisnyában ülni az asztal körül.

6. Néhány falat vagy menü?

Előre gondoljuk ki, hogy az alkalomhoz megfelelően, milyen ételeket-italokat érdemes szervíroznunk! Egy baráti összejövetelhez bőven elegendő, ha egyszerű, gyors és finom falatokban gondolkozunk - itt nem is az a cél, hogy degeszre etessük mindenkit. Ha kifejezetten családi vagy baráti vacsorára invitáljuk szeretteinket, akkor már érdemes megtervezni a menüsort, ebben például itt is tudunk neked segíteni. Fontos azonban, hogy mindig jó minőségű alapanyagokat használjunk az ételekhez és italokhoz; illetve, hogy picit túltervezzük a mennyiséget. Ez utóbbit szem előtt tartva biztosan lehetünk abban, hogy tőlünk senki nem távozik üres gyomorral.

7. Ne kapkodj!

Ezt pedig csak úgy tudod kivitelezni, ha előre készülsz. Pár nappal az alkalom előtt készítsd elő azokat az ételeket, amiket nem feltétlenül szükséges a vendégek érkezése előtti órákban megfőznöd vagy megsütnöd, így már csak ki kell venni a hűtőből, vagy rá kell melegíteni a sütőben. Így elkerülhetjük a hosszú várakozási időt, nem utolsó sorban pedig mi magunk is részt tudunk venni a beszélgetésekben, egyéb közös aktivitásokban.

8. Nyerj meg mindenkit a terítékkel!

Ha komoly elismeréseket akarsz begyűjteni, a terítésre is adj! Persze fontos a funkcionalitás, de általában azért egy közepesen átlagos, mégis kicsit elegánsabb étkészletet tegyünk ki a vendégeknek. Az asztal a szép és finom ételek mellett egy gondosan megtervezett asztali dekorációtól lesz igazán szép: válassz a legkedvesebb vázádhoz illő virágokat, hajtogass papírból vagy szalvétából, vagy csak egyszerűen dobd fel a terítéket apró és finoman elegáns díszekkel, gyertyákkal vagy növényekkel!

9. Legyen meg az alaphang!

Sokan elfelejtik, hogy mennyire fantasztikus dolog a zene. Egy összejövetel hangulatát nagyban befolyásolja, hogy milyen ingerek vagy érzelmek vannak a közös térben, a zene pedig ehhez tökéletes segítség. Egészen más zenét válasszunk beszélgetős estéhez, mint például egy várhatóan hangosan kiabálós, nevetős, egymás szavába vágós társasjátékos esthez.

10. Gondolj a gyerekekre is!

Ha a családban vannak gyerekek, esetleg a barátok között vannak kisgyermekesek, akkor jól szemmel tartható helyen alakítsunk ki nekik egy kis kuckót! Ha igazán körültekintőek vagyunk, készítsünk be néhány játékot, papírt és rajzeszközöket, vagy a koruknak megfelelő játékokat!

Töltsd le a kupont itt, és vásárolj most 20% kedvezménnyel Chio Tortillas termékeket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...