Veszélyesek lehetnek a tisztított zöldségek

Bár ma már megszokott, hogy a földből kinövő gyökérzöldségek látszólag tisztán, szennyeződések nélkül kerülnek a boltok polcaira, a Nébih felhívja rá a figyelmet, hogy ezeken a növényeken is a szervezetre káros vegyianyagok találhatóak.

Legyen szó répáról, krumpliról, cékláról vagy retekről, ma már a fogyasztó számára is teljesen megszokottá vált, hogy a földből kinőtt zöldségeket letisztítva árulják a boltok polcain. A Nébih szerint hiába a látszattisztaság, egyre több vizsgálat során fedezhető fel magas klorát-/perkloráttartalom a zöldségekben, ami arra is utalhat, hogy a termékeket közvetlenül kezelték klóros fehérítő- vagy fertőtlenítőszerekkel.

Ha klóros szaga van a zöldségnek, ne fogyasszuk el!

Bár a Nébih folyamatosan ellenőriz, és felhívja a termesztők és a kereskedők figyelmét, hogy semmiképpen nem ajánlott a zöldségek direkt fertőtlenítése, a fogyasztóknak is azt ajánlja, hogy ne csak első ránézésre válasszanak zöldséget, a terméket közelebbről is vizsgálják meg, klóros szag esetén pedig inkább ne vegyék meg.

A fertőtlenített zöldségeken megtalálható klorátok, perklorátok leginkább a klórtartalmú fertőtlenítőszerek bomlástermékeként kerülhetnek be az élelmiszerekbe. (Ezen kívül műtrágyák és ipari szennyeződések révén is a talajba, majd onnan a növényekbe juthatnak.) A koronavírus-járvány következtében a fertőtlenítőszerek felhasználása jelentősen nőtt, kialakítva olyan káros gyakorlatokat is, mint a zöldségek közvetlen fehérítése és fertőtlenítése.

A klorátokról fontos tudni, hogy az emberi szervezetbe kerülve károsítják a vér hemoglobinját, és vesebántalmakat is okozhatnak, a perklorátok pedig többek között akadályozzák a jód felvételét a táplálkozás során, így megzavarják a pajzsmirigy működését. Mindezek alapján egyértelműen élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent, ha az említett anyagok a megengedett határértéknél nagyobb mennyiségben vannak jelen az élelmiszerekben – írja a Nébih.

Nem is biztos, hogy olyan nagy baj, ha kicsit le kell mosni a zöldséget

A szakértők szerint bár fontos a higiénia, a zöldségek direkt fertőtlenítése semmiképpen nem ajánlott, a megfelelő eljárás pedig az árufeldolgozás során az adott üzem eszközeinek tisztán tartása lenne. Vásárláskor döntsünk tudatosan, ha a zöldségnek furcsa, klóros szaga van, inkább ne vásároljuk meg.

A Nébih és a megyei kormányhivatalok rendszeresen ellenőrzik a zöldség-gyümölcs termékeket, és határérték feletti klorát-/perkloráttartalom esetén a szakemberek hatósági eljárást indítanak a termelő ellen, ami jelentős bírsággal is járhat.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...