Végre kiderül, amit mindig is tudni szerettél volna: miért téli a téliszalámi?

Mindiannyian kedveljük, mindannyian kóstoltuk már, de legtöbbünknek fogalma sincs, miért "téli" a neve.   

Amikor iskolába indultunk, sokunk táskájában ott lapult egy klasszikus, téliszalámis szendvics, nem ritkán nagy zöldpaprikaszeletekkel megbolondítva. Nem hiába választotta ezt a finomságot Anyukánk szendvicsalapanyagul. A téliszalámi jól bírja a gyűrődést: a belőle készült szendvics még délután kettőkor is ehető formában kerül elő a füzetek és rágópapírok közül. Ez a kultikus étel olyannyira nagy kedvenc idehaza, hogy vannak, akik több ujjnyi tömböket vágnak le belőle és csak úgy magába, csemegeként tömik be.

via GIPHY

A szalámi egy olasz klasszikus, a magyar változat tulajdonképpen ezeknek a nemespenésszel érlelt, disznóhúsból készült termékeknek a leszármazottja. A milanese nevű szalámit fűszerezése is összeköti a magyar klasszikussal. Mindkettőben található szegfű- és fehérbors - többi ízesítőt a gyárak üzleti titokként őrzik.

De hogyan készül a téliszalámi?

  • A szalámi gyártásához anagysúlyú, idősebb sertés húsátés a zsírszalonnáját nem darálják, hanem nagyon apróra vágják.
  • A titkos fűszerkeverékkel ízesített húst bélbe töltik, majd két hét alatt megfüstölik.
  • A szalámi ezután speciális érlelőtornyokba kerül, ahol 100 napig megfelelő páratartalom és hőmérséklet segíti a finom nemespenész kialakulását. A hűtőtornyokat megelőző időszakban csak télen voltak alkalmasak a körülmények a szalámi érleléséhez - innen ered a szalámi neve. Az 1950-es évekre modern hűtési technikák miatt a téliszalámi már csak nevében őrizte meg szezonális jellegét. Ezek után már télen-nyáron is elő lehet lehetállítani ezt a karakteres ízű terméket.

A szalámi története idehaza a 19. századig nyúlik vissza. A szegedi Pick Márk 1869-ben alapította meg vállalkozását, majd Olaszországból hozott munkásokat, akik segítségével 1885-ben kezdte meg a szalámi nagyüzemi gyártását - olvasható a Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum honlapján. Nem véletlen, hogy az első téliszalámik elkészítésében olaszok is segítették Pick-et. 1888-ban Herz Ármin is piacra dobta a Duna mellett, Budapesten gyártott olasz-típusú szalámiját. Ez a termék annyira sikeres lett, hogy az 1896-os Milleneumi Kiállításon Nagydíjat nyert, majd a 1900-ban a Párizsi Világkiállításon szintén nagydíjat kapott. Érdekes tény, hogy -ban a Herz cég a Pick Szeged-hez, és így a Bonafarm Csoporthoz került. A két rivális immár "egy csónakban evez", bár az is igaz, hogy a két cég már 1931-ben is felosztotta egymás között a szalámiipart 40-40 százalékban - a maradék 20 százalék a debreceni Vidoninak jutott.

via GIPHY

Manapság nagyon óvják a hagyományos szegedi és budapesti receptet. Ennek megfelelően a "Szegedi" és a "Budapesti" elnevezésű, eredettvédett téliszalámik csak azok lehetnek, amelyeket Szeged közigazgatási határain belül, illetve Budapest és a Dunakanyar egy kilométeres körzetében gyártottak, helyi sertésekből. Ennek megfelelően nagyon kevés ilyen termék készül. A Herz Classic téliszalámi és a Pick téliszalámi csak abban különbözik az eredettvédett termékektől, hogy az alapanyagul szolgáló sertések az ország egész területéről származhatnak.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

3+1 kézműves sör, aminek a címkéit is nagyon szeretjük

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...