Mándoki Réka diplomamunkája egy olyan fiktív étteremlánc koncepciója, ahol a Balaton partján üldögélve hazai halakat fogyaszthatunk igencsak esztétikus környezetben. A fiatal tervező egy olyan haléttermet tervezett Fonyódra, ami szándéka szerint kapcsolódik a déli part múltjához, különösképpen sokunk gyerekkorát idéző, jellegzetes, 1958 után épült büfék modern, bár már kissé megkopott, letisztult vonalaihoz - írja az Építészfórum. A nyitott, szellős és látványos faszerkezetet Réka kevés belső fallal tagolta, a hangsúly a balatoni panorámán van.
Réka azért gondolta úgy, hogy "Harcsázónak" nevezi el éttermét, mert a 2017-es Év Halának választott hal alkalmas arra, hogy felhívja a figyelmet a Balaton és hazánk valódi értékeire.
A tervező fontosnak tartja, hogy ne csak a nagy balatoni turistaközpontokban álljanak meg az emberek, hanem érdemes legyen kisebb településeken is megpihenni, és mondjuk bedobni egy rántott harcsát.
Az építész éttermét egy magyar halakból készült ételeket forgalmazó franchise részeként képzeli el, amelynek vendéglői több, kisebb Balaton-parti településen is megjelennének. Azt, hogy minden helyszínre odaillő épület kerülhessen Mándoki Réka egy különleges megoldással, vagyis parametrikus szerkesztéssel kívánja megoldani.
Ez a tervezési módszer nem csupán egy épület arculatát alakítja ki, hanem a forma létrejöttének folyamatára koncentrál. Az építészek speciális számítógépes programok segítségével képesek olyan algoritmusokat létrehozni, amelyek rengeteg adattal dolgozva többféle tervalternatívát tudnak generálni. Ebben a dinamikus rendszerben egy paraméter megváltoztatása automatikusan az összes többi megváltoztatásával jár. Így az alapterület csökkenése például magasabbá teszi az épületet. Mándoki Réka harcsázója így könnyen adaptálható lenne különböző helyszínekre.
Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?
Menő rózsaszín éttermek, ahol nem csak a kislányok érzik jól magukat