Ha egy vegetáriánus hamburgerre gondolunk, az első képek a fejünkben (sajnos) a következők lehetnek: kiszáradt, íztelen zöldségpogácsa, egyáltalán nem hiteles burgeríz vagy -élmény. És meg kell hagyni, ez valahol jogos, hiszen sok olyan játékos van a húsmentes burgerek pályáján, ami ilyen élményeket hagy a kóstolóban. De sebaj, azért vagyunk itt, hogy mindezt eltöröljük: következik ugyanis a legvégső cáfolat arra a kifogásra, hogy „a vegetáriánus hamburgerek mind rosszak”, egy istenien szaftos, fűszeres, gyors, tápláló és nem mellesleg olcsó babburger képében.
Miért a bab?
Amikor zöldséges hamburgert készít az ember, két fontos faktort kell szem előtt tartania. Az egyik, hogy a pogácsa minél ízesebb, szaftosabb legyen, és hogy ne akarjon minden mozdulatnál szétesni.
A másik pedig, hogy ugyanolyan tápláló étel legyen, mint húsos társa. Hiszen nem készülhet csak úgy bármiből hamburger: fontos, hogy tápanyagokban (lehetőleg fehérjében) gazdag zöldségről legyen szó.
És így érkezünk el a babhoz, ami mindkét fent említett igényt képes kielégíteni.
Hüvelyesként az egyik leginkább fehérjedús zöldségcsoportba tartozik, miközben állaga lehetővé teszi, hogy egyszerre krémes, mégis texturálisan izgalmas pogácsát alkossunk belőle. És olcsó!
Utánozhatatlan ízkavalkád
Elzengtük a bab ódáját, azonban még egy dolgot hozzá kell adnunk a listához: a kis szemek elképesztően könnyedén ízesíthetőek. Mivel önmagukban nincsen túl erőteljes ízük, képesek bármilyen hozzáadott fűszert és más aromás komponenst felvenni.
Jelen esetben pedig a következő fantasztikus „ízfokozókat” használhatjuk a hamburgerhez:
- vöröshagyma, fokhagyma: ezek nélkül nem is lehet elképzelni egy hamburgert, a két hagyma pikánssága adja azt az alapot, amire aztán felépíthetjük a többi ízünket
- római kömény: jellegzetes ízével ez a fűszer képes némi „húsos” jelleget adni bármilyen ételnek, ráadásul kiválóan illik a bab mellé
- szójaszósz: az umamival telepakolt ázsiai szószból ugyan csak egy kevés kerül a masszába, mégis elengedhetetlen része a hamburgernek sós, komplex aromájával
- balzsamecet: mély, karakteres, savanykás vonalat hoz, épp csak annyit, amennyire szükség van
- füstölt pirospaprika: az elképesztő fűszerből egy kiskanálnyi is elég ahhoz, hogy istenien füstössé tegye a babpogácsát, ettől olyan lesz, mint ha frissen kaptuk volna le a grillről
A sütés fortélyai
Sokszor jelenthet problémát egy zöldséges hamburger pogácsájának kisütése, főleg akkor, ha nem megfelelő állagúra gyúrtuk össze. Ennél a babburgernél emiatt sem kell aggódnunk: a szétnyomott bab, zsemlemorzsa és a nedves hozzávalók összekeverésével megszületik a tökéletes állagú pogácsa.
Ha pedig mégsem akarná az igazságot, segítsünk rá egy kis tojással (ellenkező esetben teljesen vegán hamburgert kapunk). A tojásnál azonban még nagyobb segítség a sütés előtti hűtés: az itt eltöltött 20 perc alatt a pogácsa kissé megszilárdul, így sokkal könnyebb lesz a kisütése.
Magát a sütést pedig végezhetjük olajos serpenyőben (ez oldalanként 5-6 percig tart), de akár sütőben is (ilyenkor 10-12 perc kell neki).
Készítsünk egyszerű babburgert!
Hozzávalók: 285 g vörösbab (1 konzerv), 285 g fehérbab (1 konzerv), 100 g zsemlemorzsa, 1 nagy fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál római kömény, 2 ek szójaszósz, 2 ek balzsamecet, 2 ek ketchup, 1 teáskanál füstölt pirospaprika, só és bors ízlés szerint, 1 g tojás (opcionális)
Az összeállításhoz: 4 ek majonéz (ízlés szerint (veganéz is lehet)), 4 ek ketchup (ízlés szerint), 50 g rukkola (fél zacskó), 2 nagy db paradicsom, 1 nagy fej lila hagyma, 4 db hamburger zsemle, 0.5 kg burgonya (hasábokra vágva)
A konzerves babokat szűrjük és csöpögtessük le. A hagymát és a fokhagymát tegyük aprítógépbe, és daráljuk finomra.
Tegyük őket egy nagy keverőtálba, és adjuk hozzá a fűszereket (ketchup, szójaszósz, balzsamecet, só, bors, pirospaprika, római kömény). Kézi burgonyanyomóval törjük össze, de nem kell teljesen simára, maradjon kissé darabos.
Keverjük hozzá a zsemlemorzsát és a tojást (ha az utóbbit kihagyjuk, a babpogácsánk teljesen vegán lesz).
Alaposan dolgozzuk össze, és a masszából formázzunk 4 viszonylag vastag pogácsát, kb. akkorákat, mint amekkorák a hamburgerzsemlék.
Tegyük őket húsz percre hűtőbe. Ezalatt készüljünk elő az összeállításhoz, és süssük ki a hasábburgonyát.
A pogácsákat olajozzuk be, és felmelegített grillserpenyőben (simában is jó) süssük oldalanként 5-6 percet, de sütőben is süthetjük őket 10-12 percig.
A hamburgerbucikat kettévágjuk, majd felforrósított grillserpenyőben megpirítjuk őket. A lilahagymát és a paradicsomot vékony karikákra vágjuk, a rukkolaleveleket kikészítjük.
A bucik alsó részét megkenjük majonézzel (vagy veganézzel), ketchuppal, ráteszünk egy maroknyit a rukkolából, erre jöhet a zöldségpogácsa, majd 2-3 hagyma- és paradicsomkarika, plusz még egy kis rukkola. Végül a bucik tetejét is megkenjük a szószokkal, és ezzel zárjuk le a hamburgereket.
Frissen tálaljuk, sült burgonyával. Isteni lett, mi imádtuk, készítsétek el ti is! A zöldségpogácsák könnyedén tárolhatóak és fagyaszthatóak.
Az egyszerű babburger teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több isteni húsmentes fogás itt: