A húsmentes világ gyakran úgy gondolja, hogy aki nem fogyaszt semmi állati eredetűt, az éjjel-nappal csak tésztát eszik (ez már onnan is érezhető, ha átlapozzuk egy klasszikus étterem húsmentes kínálatát). Attól eltekintve, hogy ez nem igaz, meg kell hagyni, hogy gyakran kerül az asztalra hús helyett tészta – vegetáriánus receptekkel Dunát lehetne rekeszteni és már a vegán tészták is egyre szaporodnak. Ez utóbbi kategória talán túl gyorsan is növekszik: nem biztos, hogy minden vegán tésztának kéne létjogosultságot adni. Jó, talán ez kicsit erős, mindenesetre nézzük meg, mely fogások nem nyernek semmit azzal, ha növényi eredetűvé válnak.
Nézd meg galériánkban, mely tésztákat érdemes vegánná tenni és melyeket nem!
5 tésztaétel, amit érdemes vegánná tenni és 3, amit nem
Pestós tészta
Sokszor feledésbe merül, hogy a pesto alapvetően nem vegánbarát alapanyag, pedig a parmezán jelenléte bizony kizáró ok. A vegán pestók általában valamilyen helyettesítőt (gyakran sörélesztőpelyhet) használnak, hogy pótolják a karakteres sajt aromájának hiányát. Persze nem is kell eddig elmenni: a zöld arany sajt nélkül is megállja a helyét, nem lesz ugyanolyan, mint az eredeti, de nem szenved akkora csorbát az átalakítás során.
Krumplis tészta
A magyaros tésztakedvenc szerencsére nem operál túl sok hússal, „csak” a zsírt kell lecserélnünk olajra a hozzávalók közül. Egyesek szerint ezzel már sérül a fogás szentsége, persze ők valószínűleg mind gránátoskocka-puristák, nem feltétlenül kell rájuk hallgatni. A krumplis tészta lényege amúgy is sokkal inkább a fűszerezésben és az állagban rejlik, találjuk el ezeket, és minden jó lesz.
Túrós csusza
A túró helyettesítése meglepően könnyű a vegán világban: az enyhén fermentált, főtt köles kiváló munkát végez… egyes receptekben. Míg például gombócot érdemes belőle gyúrni, a csusza már nem biztos, hogy ilyen jól viseli a vegánná alakítást. Se „rendes” tejföl, se túró, még pörc sem: akkor már inkább együnk egy kiadós hummuszos laskát, azzal jobban fogunk járni.
Nudli, gnocchi
Még az sem lehetetleníti el a vegán gnocchi és nudli készítését, hogy ez az egyetlen házilag gyúrt tésztaféle a listában. Ugyan sok recept használ tojást is a massza összefogásához, de ez egyáltalán nem elengedhetetlen. A legegyszerűbb nudlik akkor születnek, ha főtt burgonyát (vagy más zöldséget) és lisztet keverünk el egymással. Az így kapott vegán házi tésztát pedig tálalhatjuk mind édesen, mind sósan, az már tejesen rajtunk áll.
Mac and cheese
Vajon milyen minőségben szerepel a sajtos makaróni ezen a listán? Pozitív vagy negatív példa lesz? Meglepő módon, pozitív, és ennek több oka is van. Például az, hogy az eredeti recept sem használ túl kifinomult sajtokat selymes szószához, így nem nehéz ezt a szintet megütni olyan vegán ízesítőkkel, mint a sörélesztőpehely és egyéb fűszerek. Bátran keressünk egy növényi receptet, kísérletezzük ki a nekünk szimpatikus szószt!
Bolognai
Ha nem is vetekedhet egy lencsés bolognai ragu a tradicionális, több órán át rotyogtatott verzióval, azért nem mondhatjuk rossznak ezt a zöldséges ragut. Készítsük száraz hüvelyesből, ne konzervből, hogy így is több főzési időt adhassunk a hüvelyesnek, ami során több ízt szívhat majd magába, továbbá az állaga is izgalmasabb lesz.
Vargabéles
A legtöbb édes tészta (diós, mákos, stb.) különösebb probléma nélkül átléphet a vegán szférába, mondjuk azért, mert ezek a receptek nem operálnak túl sok hozzávalóval. De ha a vargabélest vesszük, ami tele van tejjel, túróval, tojással, hát ember legyen a talpán, aki ennek a helyébe ízes és komfortos helyettesítést tud rittyenteni.
Receptek, amiket érdemes lesz kipróbálni:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További segítség a vegán és vegetáriánus főzéshez: