Ugyan a boltok polcain már egyre több tojásmentes, vegán tésztát találni, érdemes megpróbálkozni a házi gyúrással is: abszolút nem bonyolult folyamat ez, ráadásul, ha így készítjük, teljesen a saját szájízünk szerint alakíthatjuk. És nem ám csak a vegán tészta alakját vagy formáját, hanem ízét, színét is. Elő a liszttel, ingujjakat feltűrni, induljon a tésztakészítés!
Nézd meg galériánkban a vegán tészta készítésének furfangjait!
Így készíts házi vegán tésztát, hogy tényleg finom legyen
Készítsd zöldségpürével
A legegyszerűbb házi tészta tojásból és lisztből áll össze, persze, ha vegán módra készítjük, ez előbbi alapanyagot ki kell hagynunk az egyenletből… de mi kerül így a helyére? Persze gyúrhatnánk víz hozzáadásával is egy tésztát, de azért lássuk be, ennél sokkal jobb döntés, ha valamilyen zöldségpürét keverünk a liszthez. Tényleg bármilyen főtt, sült, párolt és simára turmixolt zöldséget használhatunk: érdemes olyat, ami csodás színt is ad a tésztánknak (pl. spenót, cékla, sütőtök).
Fűszerezd a lisztet
A zöldségek is adnak egy kellemes alapízt a masszának, persze nem kell itt megállnunk, adhatunk plusz fűszereket a liszthez, ha még izgalmasabbá tennénk az otthon gyúrt tésztánkat. Keverjük el alaposan a száraz hozzávalókat, mielőtt hozzáadnánk a nedveset, hogy egységesen ízesített gombócot kapjunk. Plusz tipp: ha szeretnénk elérni a tojásos tészta szép sárga színét, használjunk egy kiskanál kurkumát.
Vegán tejtermékkel
A naturálisabb ízek kedvelőinek vagy mindenkinek, aki nem szeretné, hogy a tészta íze elnyomja a szósz aromáját, szimpatikusabb lehet valamilyen vegán tejtermék használata a zöldségpürék helyett. A legjobb a sűrű, konzerves kókusztej, ami önmagában elég naturális ízű, ellenben gazdaggá teszi a tészta állagát.
Gyúrd meg alaposan
A vegán tészták hajlamosak szegényesebbek lenni az állag terén (a tojás hiánya azért érezhető ezen a fronton), amit érdemes kompenzálni. Például azzal, ha jó alaposan kidolgozzuk a tésztagombócot. A házi tésztának amúgy is kell egy alapos masszázs, de erre külön figyeljünk, ha tojásmentesen készítjük. Tíz percig minimum gyömöszöljük a gombócot – legalább meglesz a napi edzés is.
Ne nyújtsd túl vékonyra
Mivel a massza máshogy viselkedik (nem olyan ruganyos, inkább gyurmaszerű), oda kell figyelnünk a formázására is: például nem szabad túl vékonyra nyújtanunk, mert így megfőtt állapotában szinte nem lesz semmilyen állaga. A tojásos tésztánál általában azt javasolják, hogy a lap olyan vékony legyen, hogy lássuk rajta keresztül a kezünket – a vegán receptben ezt felejtsük el, hagyjuk bátran kicsit vastagabbra a kinyújtott gombócot.
Ne főzd szét
Az állagot meg kell őriznünk a főzés során is: még akkor is könnyen szétfőhet a tészta, ha vastagabbra hagyjuk. A száraz pennékkel és spagettikkel ellentétben a friss, házi tésztát nagyjából 2 percig kell a forró vízben hagyni… ha tojás is van a masszában. Anélkül még kevesebb időre lesz szükségünk, az olyan „lapos” tészták, mint a széles- vagy vékonymetélt, a spagetti már másfél perc alatt tökéletesen al dentére főnek. Persze, ha olyan molettebb tésztafajtát készítünk, mint például a gnocchi, annak már több időt kell majd adnunk, nagyjából 5-7 percet (tipp: ha a gombócok a felszínre úsznak, elkészültek).
Házitészta-receptek, amiket feltétlen kóstolj meg:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai érdekességek várnak rád: