A bolti vegán sajtokat nem fillérekért mérik, erre már biztosan ti is rájöttetek, ha vegán életmódot éltek, vagy alkalom adtán így étkeztek. Megmondom őszintén, ezeknek az összetevőivel szemben van egy kis ellenérzésem, a legtöbbjük ugyanis növényi zsírokkal és növényi fehérjével készül, nem pedig valamilyen pontosan megnevezhető zöldségből, magból, kivonatból. Olyan nesze semmi fogd meg jól, ami azért készül, hogy legyen vegán alternatíva. Ezeknél a termékeknél a hangsúly nem az alapanyagokon van, ami pedig a gasztronómiának az alapja lenne. Tudom, hogy nincs mindig időtök házi vegán sajtokat készíteni, de mégis arra szeretnélek ezzel az összeállítással rávenni titeket, hogy néha igenis, ugorjatok neki a saját készítésűnek. Nincs a receptekben semmi nehézség, gyorsan elkészíthetőek, tudjuk miből vannak, és ami a legfontosabb, sokkal finomabbak, mint a gyári!
Parmezánpótló
Kezdjük is a legegyszerűbb és legnagyszerűbb recepttel, a vegán parmezánpótlóval. Ezt még a húsimádó fiam is megelégedett hümmögéssel szórta a makaróniára. Szimpla az egész, higgyétek el! Használjatok hozzá egy csomag, úgy 70 g pirított, sózott kesudiót, egy-két kanál sörélesztőt és fokhagymaport. Késes aprítóban forgassátok össze, és kész. Leírva is, elkészítve is rövid a recept. Az íze valóban nagyon hajaz a parmezánéra. Kész tésztára, sütőben sült rakottasra, szószba ízfokozónak, tényleg mindenhová, ahova parmezánt reszelnétek, fel tudjátok használni.
Vélemény: nálam ez lett az egyik győztes a teszt során!
Gyors vegán sajtszósz
Vegán besamelnek is hívhatjuk. Tej helyett öntsetek a vegán vajjal vagy olajjal kikevert lisztre növényi italt. Ó, azt még nem írtam, de gondolom, mindenki figyel erre: használjatok mentes termékeket, ami azt jelenti, hogy cukor hozzáadása nélkül, csak a megfelelő alapanyagból, vízzel készült terméket. Különben teljesen más állagot, ízt és minőséget kaptok, mint amilyet el szeretnénk érni. A legmegfelelőbb minden sajthelyettesítőhöz a kesudió és készítményei. Magatok is tudtok egyszerűen kesutejet turmixolni, inkább ezt alkalmazzátok a sok állományjavítós, „e”-s termékek helyett.
Vélemény: ez a legolcsóbb megoldás, és semmivel sem rosszabb, mint a sima besamel. Kerül még bele élesztőpehely a fűszerek mellé, így tényleg nagyszerűen használható. Legközelebb lasagne-tésztára öntöm!
Tudtad?
Kesuitalt pár órára beáztatott kesuból víz hozzáadásával turmixolhatsz. Ha elfelejtetted beáztatni, akkor főzd 5-8 percig, és utána turmixold hideg vízzel, így gyorsíthatod a folyamatot.
Vegán sajtszósz zöldségekből
Ha az olajos magvakra érzékeny vagy, akkor ez a te vegán „sajtszószod”! Mindenféle állományjavító nélkül készül, hiszen a burgonya megadja a krémességet neki. Ez volt az a recept, amit a legtöbb általam követett csatornán láttam már. Mindenki hozzátesz egy kicsit, vagy elvesz belőle. Sokan keményítőt szórnak hozzá, de ez tényleg nem szükséges! Ezt a receptet próbáltam megszabadítani a sallangoktól. Oké, a dijoni mustár elhagyható belőle, ez az én kattanásom, hogy a vadashoz hasonlóan ide is belekanalazom, de akkor egy picit több citromlevet tegyetek bele, hogy savanykás maradjon. Mártogatósnak, tésztaszósznak, mexikói ételekhez öntetnek vagy szósznak nagyszerű vegán választás.
Vélemény: most, hogy itt tartok, már ez a kedvencem, ehhez fűztem a legtöbb reményt, amit be is igazolt a kóstolás után.
Félkemény vegán sajt
Eszméletlenül hasonlít a cheddarra, és tényleg tehetjük melegszendvicsbe, vegán burgerbe, mert melegítésnél megolvad. Agara garral készül, ez megalapozza a tartását, és engedi, hogy folyjon, ha hő éri. Édesburgonya az alapja, ez nem csak a színt kölcsönzi, hanem nagyon menő, édeskés, amerikás ízvilágot ad neki. Fantasztikusan lehet szeletelni. Ha pohárban dermesztjük, akkor karikákra tudjuk vágni. Ha szögletes műanyag, vagy üveg ételtárolóban, akkor teljesen úgy néz ki, mintha valódi lenne. Mindenhonnan egyszerűen ki lehet csalogatni, nem ragad bele semmibe. Én három különböző helyről tudtam kiforgatni sérülésmentesen!
Vélemény: ezzel aztán fel lehet vágni, nagyon mutatós, de aki az agar agart nem szereti, annak nem tudom eladni ezzel a tulajdonságával, nálam az előző, zöldséges „sajt” nagyobb pontszámot érne el, tény, hogy azt csak kenhetjük a szendvicsbe, de ki bánja ezt?
Kókuszos szendvicskrém
Nem véletlenül hagytam a végére ezt az opciót, a kókusztól ódzkodtam a legjobban. Az erős ízétől féltem, hogy mindent átitat és nem tudok elvonatkoztatni tőle. Ez is beigazolódott, és közben az első lepróbált receptből nem is lett semmi. A kétösszetevős változatban a citromlé nem húzta össze a kókuszkrémet és nem lett belőle csak egy folyós valami. Upsz, majd felhasználom valami másra. Második körben már egy olyan leírást választottam, ahol csak a konzervben összeállt, kemény masszát használjuk. Sok-sok zöldfűszert tettem bele, de még így sem volt olyan igazi szendvicskrém élményem.
Verdikt: ezt a kókuszos vonalat még próbálgatnom kell, biztos van olyan megoldás, ahol minden íz összeáll, és mindenki boldog lesz!
+1 vegán öntet
Aki nem bírja a magvakat, és az édesburgonya sem a kedvence, azért próbálja ki a csicseris venán öntetet. Korábban már készítettem és nagyon finom, de mivel nálam a csicseriborsó a hummuszhoz kapcsolódik, mondhatni odatapadt gondolatban, így az édesburgonyás változat most nagyobb újdonságot hozott számomra. Különben pont úgy néz ki elkészítve, mint amit a kukoricás tortillás fotón láthattok, ízben viszont az édesburis nyert. Azért gyorsan idejegyzem az alapreceptet, ha mégis megpróbálnátok, de inkább mártogatósnak vagy szósznak adjátok. Mindet mixeljetek össze és forraljátok össze, ameddig besűrűsödik:
- 1 csésze főtt csicseri a levével együtt (aquafaba), lehet konzerves is
- 3 ek sörélesztő
- 3 ek citromlé
- 1 tk fokhagymapor
- 1 tk vöröshagymapor
- 3 ek tápiókakeményítő (én ezt ki szoktam hagyni, inkább kevesebb folyadékot öntök hozzá, és magától besűrűsödik)
- 2 dl víz, vagy zöldségalaplé, vagy aquafaba
Közös vélemény ezekről a vegán „sajtokról”
- a legtutibb alapanyag hozzájuk a mentes kesu- és a mandulaital, valamint maguk a magok, ezek viszik el legkevésbé az ízt, és közben nagyon jó állagot adnak neki, ezeken kívül még a rizs- és szójaital sem rossz, de utóbbira sokan érzékenyek
- a kókuszital és -massza ezeknél sokkal intenzívebb, ezt az alapanyagot legközelebb meghagyom a currymbe
- a burgonyafélék a bennük rejlő keményítő miatt a legjobb masszaállag képzői, az édesburgonya részvétele kifejezetten üdítő!
Készítsetek ti is saját vegán sajthelyettesítőket, és ha van egy jó receptetek, töltsétek fel, hogy mindenki kipróbálhassa!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több szuper finomság itt: