A füstös-krumplis vegán langalló még a húsimádókat is elcsábítja

Mire számítunk egy vegán langalló hallatán? Tofuszalonnákra és szójakolbászokra, mindenféle helyettesítőkre és furcsa alapanyagokra, nem? Nos, mindezt verjük ki gyorsan a fejünkből, az alábbi recept ugyanis ezek helyett a zöldségek és fűszerek erejére támaszkodik, hogy ötvözésükből megszülethessen a tökéletes, kompromisszummentes vegán tökipompos.

A vegán receptek esetében a titok nyitja az, hogy nem az eredeti fogást kell száz százalékig leutánoznunk, sokkal inkább azt felhasználva, annak mentén kell létrehoznunk egy új ételt, ami mégis hordozza a hagyományos étel bizonyos tulajdonságait. Az alábbi vegán langallót pont így alkottam meg: az utánozás és helyettesítés ösvényét elhagyva inkább olyan alapanyagok felé nyúltam, amelyek a húsevők számára is szimpatikusak lehetnek, majd ezeket olyan konyhai technikáknak tettem ki, amelyek ízben és állagban sokszínűvé, izgalmassá tették a kenyérlángost. Remélem, mind a húsos, mind a hústalan tábor tetszését elnyeri majd.

A vegán langalló receptjéért kattints a képre!

Lustán kelesztett tészta

Ha már lúd, legyen kövér, gondoltam, mikor nekikezdtem a vegán langalló receptjének megalkotásához. Lehetne ezt kompenzálásként is értelmezni, a hús hiánya által hagyott űr kínos, kényszeredett kitöltéseként – lehetne, csak nem érdemes.

Sokkal inkább azért szerettem volna különleges extrákkal ellátni a tökipompost, mert a fejemben a kenyérlángos úgy él, mint gazdag, minden jóval megpakolt étel. Minél több rajta a dolog, annál jobb.

A szépen-lassan kelesztett, gyönyörű, buborékos tészta másnap

Mindez pedig nemcsak a feltétekre terjedhet ki, hanem magára a tésztára is: ezért döntöttem úgy, hogy lassú, hűtőben kelesztett, légies-buborékos alapot készítek a lángoshoz. A technikáról bővebben ITT olvashattok.

Zöldségek > szójakolbász

Vegetáriánusként még én is ódzkodom a vegán étrend különböző helyettesítő alapanyagaitól. Sokkal jobban szeretem, ha egy étel önmaga akar lenni, és nem más fogások ízeit, textúráit akarja majmolni. E szellemiség mentén inkább zöldségekkel pakoltam meg a kenyérlángost: füstös krumplival, hegyes erőssel.

Rétegesen épül fel a langalló

Persze ugyanúgy került a pomposra vegán tejföl és sajt, azonban ezek meglepően autentikus eredményt produkáltak (a sajt még kellemesen meg is pirult, ami a növényi fajtáknál mindig kellemes meglepetés).

Színes-szagos feltétekkel

A sütés után pedig további feltétek kerültek a langallóra, amelyek mind kinézetben, mind ízben rengeteget hozzáadtak. Egy pikáns, rózsaszín savanyított lila hagyma és füstös-köményes, ropogósra pirított aszalt paradicsom tették fel az 'i'-re a pontot.

A vegán langalló receptjéért kattints a képre!

Süssünk vegán langallót!

Hozzávalók a tésztához:

600 g kenyérliszt bl80, 10 g friss élesztő, 400 g víz (nagyjából), 1.5 teáskanál só, 2 teáskanál cukor

Hozzávalók a feltétekhez:

6 ek növényi tejföl, 2 gerezd fokhagyma, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 100 g növényi sajt, 2 közepes db burgonya, 3 ek olívaolaj, 2 teáskanál füstölt pirospaprika, 1 db hegyes erős paprika

Hozzávalók a tálaláshoz:

2 db lilahagyma, 150 ml almaecet, 150 ml víz, 1 ek cukor, 1 teáskanál só, 1 teáskanál bors (egész), 1 teáskanál mustármag (egész), 150 g szárított paradicsom (aprított), 1 teáskanál füstölt pirospaprika, 1 teáskanál őrölt fűszerkömény

A vegán langalló receptjéért kattints a képre!

A tésztához a sót és a lisztet alaposan elkeverjük. Nagyjából 1 deciliter langyos vízben elkeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk, hogy felfusson. Amikor ez megtörtént, az élesztős keveréket a liszthez öntjük, valamint még annyi langyos vizet, hogy egy ragacsos, lágy masszát kapjunk.

A tésztát addig keverjük kézzel vagy egy spatulával, amíg már nincsenek benne száraz, lisztes részek. Ekkor a tálat lefedjük frissentartó fóliával, és a tésztát hűtőbe tesszük, legalább egy éjszakára. Ennyi idő alatt szép buborékosra kel. A sütés előtt legalább 3 órával kivesszük a hűtőből, és hagyjuk felengedni szobahőmérsékletre.

A burgonyát meghámozzuk, majd uborkagyalun hajszálvékony szeletekre gyaluljuk. Egy tálban elkeverjük az olívaolajjal, füstölt fűszerpaprikával, sóval és borssal. Felhasználásig állni hagyjuk.

A növényi tejfölt elkeverjük ízlés szerint sóval, borssal és két gerezd reszelt fokhagymával. A növényi sajtot lereszeljük, a hegyes erősből karikákat vágunk.

A vegán langalló receptjéért kattints a képre!

A szobahőmérsékletre engedett tésztát egy kiolajozott, mély gáztepsibe öntjük, majd olajos kézzel elegyengetjük, hogy egészen a szélekig érjen. Alá is nyúlhatunk, és úgy húzhatjuk, csak ügyeljünk rá, nehogy kiszakadjon.

A tésztát 200 fokra előmelegített, légkeveréses sütőbe tesszük, és 10 perc alatt elősütjük. Ekkor megkenjük a fokhagymás tejföllel, és elegyengetjük a tetején a fűszeres burgonyát. Visszatesszük újabb 10 percre, majd ismét kivesszük, elosztjuk rajta a hegyes erőst és a reszelt sajtot. Felső sütési módra kapcsolunk, és 5 perc alatt ropogósra és aranybarnára pirítjuk a langallónk tetejét.

A lilahagymát megpucoljuk, majd félbevágjuk és vékony félkarikákra szeleteljük. Az ecetet, vizet, cukrot, sót, mustármagot és borsot felforraljuk egy lábasban, majd a hagymára öntjük. Lefedjük és 10 percig állni hagyjuk.

A vegán langalló receptjéért kattints a képre!

A szárított paradicsomot kevés olajon ropogósra pirítjuk, majd egy tálba öntjük, ahol elkeverjük a füstölt paprikával és köménnyel, illetve ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A kenyérlángost felvágjuk, a savanyított hagymával és füstös-ropogós paradicsommal megszórva tálaljuk.

A vegán langalló teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeknek a recepteknek is adj egy esélyt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek