Az indiai gasztronómia megannyi sokszínű ételben bővelkedik, amelyeket itt, Európában egyszerűen beskatulyáztunk a curry kifejezés alá. Természetesen a különböző nemzetek konyháit kiismerni elég nagy feladat (főleg akkor, ha olyan, önmagában is sokszínű konyháról van szó, mint az indiai), így alapvetően nem kifejezetten baj a gyűjtőszó használata. Persze jó, ha tudjuk, hogy nem minden indiai fogást hívnak currynek, hanem az összes ételcsoportnak megvan a saját neve. De erről egyelőre legyen elég ennyi. Aki tovább olvas, a rövid névmagyarázat után már meg is találhatja ennek az ínycsiklandó egytálételnek a receptjét, ami olyan különleges, hogy a nevét elfelejteni, bizony nehéz lesz.
Röviden az indiai ételek nevéről
Az indiai konyhán belül az ételek nagy csoportokra oszlanak, amely csoportok mind rendelkeznek egy gyűjtőnévvel. Ez általában a szószra vagy az elkészítési módszerre utal, utána pedig kiegészülhet a felhasznált alapanyagok (csirke, krumpli, karfiol, stb.) nevével, amiből végül megszületik a konkrét étel elnevezése.
Jelen receptünk egy korma, ami tradicionálisan joghurtban párolt, tejszínnel vagy alaplével felöntött, sűrű, fűszeres szószban úszó ételt jelent.
Az indiai szubkontinensen több különböző formában is megtalálható: a leggyakrabban csak hússal készül, de léteznek húsos-zöldséges és csak zöldséges verziók is. Északon lágyabb ízű és kókusztejjel dúsított, míg délen inkább pikáns és paradicsomos a szósz. Gyakori kiegészítője lehet a kesudió vagy mandula, ami segít besűríteni a mártást.
Néhány szokásos és szokatlan módszer
Viszonylag nehéz teljesen autentikusan átültetni nyugati konyhákba egy indiai receptet, így a legtöbbször, amikor mi, európaiak hozzányúlunk az ételekhez, hajlamosak vagyunk (olykor kényszerből) változtatni ezt-azt az elkészítésen. Bizonyos dolgokban most én is így tettem.
A húsmentes kormák készítésénél nincsen megkötve a szakács keze a zöldségek használatában. Én brokkolit, répát, lilahagymát és borsót párosítottam, ezeket pedig külön, egy nagy tepsin sütöttem puhára. Egyrészt azért, hogy időt spóroljak magamnak, másrészt a szebb prezentálás érdekében, harmadrészt pedig egy kellemes éttermi élmény emlékére, ahol hasonló formában találkoztam egy kiváló kormával.
A szósz alapjához megpirítottam a fűszereket egy kevés olajon (ez kulcsfontosságú mozzanat az indiai konyhában), majd az összes aromatikus hozzávalót (hagyma, fokhagyma, gyömbér, chili) pépesítettem, így kaptam egy „currypasztát”. Ezzel a szeletelés és aprítás is minimálisra csökkent.
Ezután már csak a kókusztej és a paradicsomkonzerv kellett, majd egy rövid összefőzés és a zöldségekkel való összeforgatás. A végeredmény egy selymes, gazdag, tunkolható, mélyen fűszeres indiai egytálétel, ami után szem nem marad szárazon.
Főzzünk sokzöldséges vegán kormát!
Hozzávalók: 1 fej brokkoli, 4 db sárgarépa, 2 db lilahagyma, 100 g zöldborsó, 1 db vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, 1 hüvelykujjnyi gyömbér, 1 db chili, 70 g kesudió, 1 db fahéjrúd, 1 tk szegfűszeg, 2 tk koriandermag, 4 db babérlevél, 4 db kardamom, 1 tk kurkuma, 1 tk fűszerkömény, 1 tk garam masala fűszerkeverék, 1 késhegynyi szerecsendió, 400 ml kókusztej, 400 g paradicsomkonzerv (egész), 1 csokor koriander
A recept elkezdése előtt a kesudiót legalább 2-3 órára vízbe áztatjuk. A brokkolit megtisztítjuk, majd rózsákra szedjük, a répát meghámozzuk, félbevágjuk és darabokra vágjuk, a lilahagymákat megpucoljuk, és gerezdekre vágjuk. Egy nagy tepsire tesszük őket, majd olajjal, sóval, borssal és egy kevés garam masalával átmasszírozzuk. 180 fokra előmelegített sütőben puhára sütjük a zöldségeket, közben elkészítjük a szószt.
A meghámozott, darabokra vágott hagymát, meghámozott fokhagymát és gyömbért, a chilit és a lecsöpögtetett kesudiót egy aprítógépben pépesre dolgozzuk. Egy fazékba olajat öntünk, majd alacsony lángon óvatosan megpirítjuk a fűszereket (vigyázzunk, ne égjenek oda). Ekkor hozzáadjuk a hagymás pépet, és közepes lángon alaposan megpirítjuk.
Ha az alap kész, hozzáöntjük a kókusztejet és a szétnyomkodott paradicsomkonzervet, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk a szószt. Nagyjából 10 perc alatt összefőzzük, ekkor hozzáadjuk a borsót és a sült zöldségek felét.
Amikor a korma összefőtt, levesszük a tűzről, és a maradék zöldségeket elrendezzük a tetején. A koriandert felaprítjuk, és megszórjuk vele a kész ételt, amit rizzsel és naan kenyérrel tálalunk.
A sokzöldséges vegán curry teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a vegán finomságokat is készítsd el otthon: