12 vegán fehérjeforrás, melyet mindenkinek érdemes fogyasztani

A húson kívül sokféle fehérjeforrás létezik, amelyek egészségesek és táplálóak, így mindenkinek ajánlott a fogyasztásuk, tekintet nélkül arra, hogy fogyaszt-e az illető állati eredetű ételeket vagy sem.

A vegán és teljes értékű növényi alapú étkezéssel kapcsolatban gyakran hozzák fel ellenvetésként, hogy na de mi lesz a fehérjével. Pedig a valóságban azt sem veszélyezteti a fehérjehiány, aki nem eszik húst és más állati eredetű élelmiszereket: rengeteg egészséges és tápláló fehérjeforrás létezik még ezen kívül is. Mutatunk is jó pár vegán fehérjeforrást, amiket nem csak a húskerülőknek ajánlott fogyasztani!

12 vegán fehérjeforrás, melyet mindenkinek érdemes fogyasztani

Miért olyan fontos a fehérje?

Fehérjére minden szervezetnek szüksége van a normál működéshez, a fehérje ugyanis olyan folyamatokban vesz részt, mint a sejtek növekedése és -helyreállítása, a hormonok és enzimek termelése. Elengedhetetlen a szövetek felépítéséhez, és energiát is biztosít számunkra.

Arról, hogy mennyi az annyi, vagyis, hogy mennyi fehérjére van szüksége az embernek, megoszlanak a vélemények. A hivatalos amerikai ajánlások szerint egy nőnek naponta 45 grammra, míg egy férfinak 52 grammra van szüksége, de a szakértők ennél jóval többet, nőknek 90 grammot, a férfiaknak pedig 105 grammot tartanak optimálisnak.

Persze az életkortól és az életviteltől is függ, hogy valakinek mennyi fehérjére van szüksége. Ez azonban nem jelenti, hogy a több fehérje feltétlenül jobb, a túlfogyasztásnak lehetnek egészségre káros következményei.

Érdemes észben tartani továbbá, hogy a fehérjét egész nap folyamán, három étkezésre szétbontva érdemes fogyasztani, mivel így képes a test a legjobban hasznosítani a fehérjeaminosavakat. A hozzáértők véleménye szerint ez segíti elő leginkább az izomépítést és a zsírégetést.

Vegán fehérjeforrások mindenkinek

Rizs

A fehér és a barna rizs egyaránt remek fehérjeforrásnak számít, és ugye nincs is benne semmi különleges, valószínűleg a legtöbben rendszeresen fogyasztjuk. A tápértéket tekintve 150 gramm rizsben 4g fehérje van, viszont érdemes észben tartani, hogy a barna rizs vitaminok és ásványi anyagok szempontjából előnyösebb választás.

Zabpehely

A zabpehely igazi hős, nem véletlenül ajánlják a rendszeres, akár napi szintű fogyasztását például reggeli formájában, hiszen fehérjetartalmának köszönhetően már a nap elején gondoskodik az energiáról. Egy 100 grammos adagban 16,8g fehérje van, bár ennél általában az ember kevesebbet eszik meg egyszerre, de így is jó arányról beszélhetünk.

Hummusz

Az istenek eledele könnyen beépíthető az étrendbe, hiszen kenyérre kenve akár dipként vagy köretként is lehet enni, sőt, édességet is lehet belőle készíteni. A csicseriborsónak köszönhetően minden 100 grammban 8g fehérje van. Ha pedig igazi proteinbombára vágysz, akkor hagyd a krémet, és fogyaszd a csicseriborsót önmagában, mivel így 100 grammal 20g fehérjéhez jutsz hozzá.

Tofu

Ez már vegetáriánus étel, de nem kell tőle megijedni. Sokoldalúan lehet elkészíteni, mehet salátába, stir fry-ba, curry-be és még sorolhatnánk. Plusz 85 gramm tofuban 8g protein található – nem is olyan rossz.

Egyszerű sült tofu

Könnyedén elkészíthető és univerzálisan használható vegán feltétet hoztunk most nektek, ami a kedvenc főzeléketeket éppúgy feldobhatja majd, mint egy krémes levest vagy zöldséges ...

Tempeh

A tofuhoz hasonlóan szintén szójababból készül a tempeh, ami egy remek formája a fehérjebevitelnek. Miért? Mert egy 85 grammos adag 11g fehérjét tartalmaz. Emellett vas- és rosttartalma is amellett szól, hogy érdemes beépíteni az étrendedbe.

Spirulina

A spirulina egy kék vagy zöld színű alga – talán elsőre nem hangzik étvágygerjesztően, de ezt por formájában használják általában színezésre, mivel íze különösebben nincsen. Mindössze egy evőkanállal kell a smoothie-ba vagy turmixba tenned, és ezzel 4g proteint le is tudtál a napi adagból.

Bab

Ha vegán fehérje, akkor babfélék. A választék igen széles, és nem tudsz mellélőni, mert mindegyik kiváló fehérjeforrás, igazából csak az ízléseden múlik, melyiket választod. Például 100 gramm vörös bab esetében 25g fehérjével számolhatsz.

Vegán chilis bab

A chilis bab az egyik legegyszerűbb és legfinomabb egytálétel, amit lehetetlen megunni. Természetesen ezt is tökéletesen el lehet készíteni vegán módra, ráadásul az a legjobb benne, hogy ...

Edamame

Ha szeretsz edameme babot ropogtatni, akkor van egy jó hírünk: minden 85 grammos porcióban 8g fehérje van.

Hajdina

A finom diós ízű hajdina nemcsak kiváló fehérjeforrás, hanem egy egyszerű módja annak, hogy alapvető ásványi anyagokkal dúsítsd az étrended - olyan ásványi anyagokkal, mint a vas, a réz és a magnézium. Egy 165 g-os adag hajdina 6g vegán fehérjét tartalmaz.

Hajdinás blini

Tradicionális orosz palacsinta hajdinalisztből, élesztővel. Feltétnek én füstölt tokhalat használtam, de isteni lazaccal, heringgel vagy bármilyen más hallal is. Sőt, mivel a tészta ...

Hajdinás kölesfasírt

Egy olyan vegán fasírtot hoztam nektek, amit szinte bárhol, bármikor, bármivel el tudok képzelni, talán a falafel egyik távoli rokona lehetne. A két fő összetevője a hajdina és köles. A ...

Hajdina-tabbouleh

A Tabbouleh hagyományosan bulgurral készül, de gondoltam kipróbálom hajdinával. Sajnos az utóbbi nem veszi fel annyira az ízeket, de így is finom. Esetleg több fűszer is kerülhet bele.

Mogyoróvaj

Ha szükség lenne még érvre a mogyoróvaj mellett: mindössze két evőkanállal kell tenned a pirítósra vagy a zabkására, és ezzel máris elfogyasztottál 8g fehérjét.

Mogyoróvajjal energikusan indul a reggel

Napraforgómag

Nem kell drága és messziről érkezett alapanyagokat enned ahhoz, hogy egészséges legyél. Chiamag helyett például tökéletes a napraforgómag: 100 grammban 20,8g fehérje található. Bár valószínűleg egyszerre nem eszel meg ennyit, de például zabkására szórva már 20 gramm napraforgómagban is 4,2g fehérjéről beszélhetünk.

Köles

Szintén egy olcsó és helyi alapanyag a köles, amit kimondottan ajánlott fogyasztanod, ha vegán fehérjeforrást keresel: 100 gramm (száraz) kölesben 11g fehérjét találni.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Itt még többet olvashatsz a vegán étrendről, ételekről, receptekről:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...