Körbejárjuk néhány ország legnevezetesebb és legtipikusabb ételeit, hogy megnézzük, vegánként milyen opcióink vannak arra, hogy elkészítsük őket. Nemzetközi vegán fogások következnek.
India
A nemzetközi vegán fogásokat körbejáró cikkünk első állomása India. Itt a lakosság negyven százaléka vegetáriánus, sokan pedig nemcsak húst és halat, de tojást sem fogyasztanak, illetve rengetegen vegánok. A chana masala nevezetű csicseriborsócurry, az idli, ami egy párolt sós sütemény, és általában reggelire eszik, a masala dosa, ami pedig egy hüvelyesből készült palacsinta, például tejterméket sem tartalmaznak.
Az indiai vajas csirke is elkészíthető vegán módra. A baromfi helyett használjunk tofut, a joghurtot készítsük kesudióból, citromléből, almaecetből és garam masala keverékből. A szósz állhat paradicsomból és kókuszkrémből, margarinból vagy növényi alapú vajból, vöröshagymából, fokhagymából, gyömbérből és fűszerekből.
Görögország
A balkáni ország konyhaművészete dúskál a finom növényi alapú fogásokban, aminek teljesen egyszerű oka van: a lakosság kilencvennyolc százaléka a görög-ortodox egyház tagja, ezért sokan szigorúan tartják az előírt böjtöt. Ezeken a napokon növényi alapú ételeket esznek, kivételt pedig csak ritkán tesznek mézzel vagy bizonyos tengeri állatokkal. Athénban rengeteg vegán étterem található, ahol a gyroshúst hüvelyesekből készült fasírttal, vagy jackfruittal helyettesítik.
Az egyik legnépszerűbb, főként növényi alapú előétel a meze, ami akár húsz különböző fogásból is állhat, és főként salátát, sajtokat, olívabogyót, illetve dióféléket tartalmaz. A legkedveltebb fajtája a legnépszerűbb, skordalia nevű, erős fokhagymás mártást és kenyeret tartalmazó tál. Görögország konyhaművészetében a főételek között is találhatunk vegán finomságokat: a gemista az egyik legelterjedtebb növényi alapú ennivaló, ami rizs és fűszerek keverékével töltött zöldségből, például padlizsánból, paradicsomból vagy paprikából készült fogás.
Olaszország
Bár könnyen gondolnánk, hogy az itáliai konyha legfőbb összetevője a hús, valójában nem is tévedhetnénk nagyobbat. Például a pizza tésztája is teljesen növényi alapú, és a feltétek közül is elhagyhatjuk, illetve vegán helyettesítőkre cserélhetjük a sajtot és a húst. A bolognai szósz darált húsát kicserélhetjük dióra vagy szejtánra, a lasagne-t pedig elkészíthetjük padlizsánnal és más zöldségekkel, például paprikával, répával, paradicsommal és babbal töltve – szinte minden ételt a saját ízlésünkre szabhatunk.
Az ország déli régióinak népszerű fogásai között sem kell nagyítóval keresnünk az állati összetevőket mellőző ételeket. A caponata, vagyis a szicíliai padlizsánragu regionális különlegességekből készült, édes-savanyú, kapribogyóval és balzsamecetes szósszal megspékelt eledel, de az olasz grillezett zöldségtál, valamint a nálunk is népszerű paradicsomos-fokhagymás kenyér, a bruschetta al pomodoro is vegán.
Közel-Kelet
A nagy és sokszínű Közel-Kelet maga a megtestesült mennyország a vegánok számára. A krémes hummusz, a szenesre sült padlizsán, az mesés-színes saláták, a tahini, a falafel és a meleg, levegős pitakenyér mind nélkülözik az állati eredetű összetevőket – ha ezek valamelyikét készítjük, akkor pedig mindenképpen spékeljük meg az élvezeteket egy pohár vegán borral.
A libanoni konyhaművészet ételei nagyon egészségesek, rengeteg tápanyagdús gabonát és zöldséget tartalmaznak. A lubieh egy alapvetően vegetáriánus zöldbabpörkölt paradicsomszósszal, ami könnyen beilleszthető a vegán étrendbe is, ha a vajat kicseréljük olívaolajra. Ha egy selymesen puha fogásra vágyunk, akkor pedig készíthetünk fattet hummuszt, mindössze a joghurtot kell kicserélnünk egy akár boltban is megtalálható szójakészítményre.
Kelet-Ázsia
Kelet-Ázsia lakói gyakran kortalannak tűnnek, amit a szakértők a főként a rengeteg zöldség és gyümölcs fogyasztásának tudnak be. Kínában ugyan a hús gyakori összetevőnek számít, de minden lehetőségünk adott ahhoz, hogy elkészítsük a nálunk is oly népszerű keleti éttermek kedvenc fogását, az édes-savanyú „csirkét” szárnyas nélkül, tofuból, növény zsírokkal, olajokkal.
Az egészséges japán konyhaművészetnek köszönhetően a szigetország lakói magasabb életkort élnek meg, mint bárki más. A sokak által kedvelt sushit sem kell feltétlenül tenger gyümölcseivel fogyasztanunk – zöldségekkel, uborkával, avokádóval, répával, paprikával, spárgával, édesburgonyával és shiitake gombával töltve is finom és tápláló lesz. A tekercsekhez hasonlóan a tempurát sem kell feltétlenül garnélarákkal fogyasztanunk – helyette articsókából, sütőtökből és sárgarépából is elkészíthetjük.
Mexikó
Bab, zöldségek, guacamole, rizs és salsaszósz – minden adott ahhoz, hogy állati eredetű ételek nélkül is jól megtömjünk egy (alapvetően szintén vegán) tortilla lapot, vele együtt pedig a bendőnket. A népszerű reggeli burritot akár otthon is egyszerűen elkészíthetjük állati eredetű ételek nélkül, ha növényi zsírokkal készítjük el a babot és a tortillát, a rizst pedig zöldségleves-alaplében főzzük ki.
Ha nassolni szeretnénk, akkor választhatunk nachost, amihez mi magunk is főzhetünk vegán sajtmártogatóst: ehhez mindössze egy édesburgonyára és egy krumplira, egy répára, sóra, borsra, 100 gramm kesudióra, 2 evőkanál sörélesztőpehelyre és 1 evőkanál citromlére van szükségünk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több vegán téma itt: