Minden húsmentesen étkező és főző ember másként viszonyul a hagyományos és vega ételek kapcsolatához. Vannak, akik teljesen el tudnak vonatkoztatni az előbbi csoporttól, ők nem akarnak semmit újraalkotni, nem hiányolnak régi ízeket, textúrákat és élményeket, helyette inkább teljesen belemerülnek a zöldségek és más alapanyagok adta végtelen lehetőségekbe. Mások ezzel szemben próbálnak áthozni, megmenti valamit a „régi világból”, még akkor is, ha ez által nem a legjobb, legfinomabb vega ételek születnek.
Én valahol a határmezsgyén helyezem el magam, és anélkül, hogy bárkinek is el akarnám venni a kedvét a kísérletezéstől és a vegetáriánus szárnybontogatástól, megosztom a tapasztalataim azzal kapcsolatban, szerintem mely ételek nem állják ki a húsmentessé alakítás próbáját.
Nézd meg a galériában, mely ételeket nem éri meg vegásítani:
4 étel, amit nem érdemes vega verzióban elkészíteni
Rakott krumpli
Talán éppen azért, mert a rakott krumpli olyan egyszerű és szerény étel, nem viseli jól, ha babrálunk vele. Például ha kivesszük belőle a kolbászt. Amikor először ezt tettem, meglepődtem, mennyivel szárazabb végeredményt kaptam: mintha az a sok szaft mind a kolbászból jött volna? Lehet. Mindenesetre többszöri próbálkozás után is az a véleményem, hogy nincs elég tejföl a világon, amivel egy húsmentes rakott krumpli élvezhetővé válik. Persze készíthetünk gratin-jellegű, franciás rakott burgonyákat (á la Dragomány György), de az már egy más tészta.
Pörkölt
Talán nem lehet meglepő senki számára, hogy a húsmentes pörkölt is szerepel ezen a listán. Hiszen a szaftos, magyaros raguk alapja és esszenciája csupa olyan dolog, amit mi, vegák nem eszünk. Ettől függetlenül mégis létezik egy csokor olyan recept, ami tojást, borsót vagy más mentes alapanyagokat alakít „pörköltté”. És míg tényleg ízes, magyaros komfortételek születnek így, ennél többet nem tudnak felmutatni ezek a receptek. Ha már valamilyen vega ragura fáj a fogunk, inkább főzzünk ezekből a „pörköltalapokból” – zöldségekből, hüvelyesekből – egy kiadós, fűszeres curryt.
Carbonara
A klasszikus olasz tésztaételt alapból is épp elég vita övezi, nem kell nekem még hozzáadnom ehhez az egész vega „carbonara” sztorit is. Ezért csak annyit fogok mondani, hogy vega carbonara nem létezik, egész egyszerűen azért, mert a szalonna kisült zsírja elengedhetetlen ahhoz, hogy létrejöjjön a spagettiszálakat bevonó, sűrű szósz. A tojás-sajt keveréket ugyan szósszá alakíthatjuk zsír nélkül is (több tésztafőzővíz kell hozzá), mégsem adja majd ugyanazt az élményt.
Egybefasírt
A vega fasírtok világa igen sokszínű: megannyi zöldségalap alkalmas kis falatok és golyóbisok, valamint hamburgerpogácsák készítésére. Érdekes módon tényleg a formán és a méreten van a hangsúly: a kisebb, serpenyőben sütött fasírtok általában jobban teljesítenek, mint a formában, egyben sütött verziók. Ez utóbbiak belseje nagyon nyers, ragacsos marad, nem tud annyira átsülni (legtöbbször a túl magas nedvességtartalom miatt), így nem nyújt túl jó látványt, sem élményt.
Inkább ezeket a recepteket készítsd el:
Sütőben sült olasz fasírt marinara szósszal
Az olasz fasírt olyan, mint egy óriási húsgombóc, amit kívül-belül marinara szósszal és sok sajttal töltenek meg. Itt nyugodtan eltekinthetünk az apró húsgombócok gyúrásától, ...
A legtunkolósabb sertéspörkölt
A magyar konyha egyik legikonikusabb fogása a pörkölt, melyet évszázadokra visszamenőleg a leggyakrabban sertéshúsból készítettek el. A magyar gasztrotörténelem hivatkozásai alapján a ...
Római Spaghetti alla Carbonara
A Spaghetti alla Carbonara születése a XX. század közepére tehető, hazája pedig Lazio régiója. Nagy valószínűséggel a II. világháború befejező szakaszához, az olaszországi ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Olvass tovább húsmentes témában: