Vannak szerencsésebbek, akiknek felnőttként sincs gondjuk a fogaikkal, és vannak kevésbé szerencsések, akiknek bérletük van a fogorvoshoz. Fogaink állapotában nagy szerepet játszik a genetikai hajlam, a fogápolás és nem utolsósorban a táplálkozás.
Maradandó fogaink 5-6 éves korunktól kezdve bújnak elő, a fogváltás hosszú évekig tartó folyamat, amely általában a bölcsesség fogak kibújásával végződik, bár vannak, akiknél ezek a fogak meg sem jelennek. Fogaink egész életünkre társaink, ráadásul napi szinten extrém terhelésnek és kihívásnak tesszük ki őket.
Egészségük érdekében gyermekként és fiatal felnőttként is fontos odafigyelnünk a megfelelő kalciumbevitelre, különösen igaz ez a várandós és gyermeküket szoptató nőknél. Fogyasszunk tejet, tejtermékeket – túrót, sajtot, joghurtot, kefirt –, de lehetőleg ne cukrozottat válasszunk.
Így étkezz csontjaid egészségéért! >>
Módjával éljünk az édességekkel, hiszen a szánkban élő baktériumok a cukrok átalakításával hozzák létre a fogak külső felszínét roncsoló környezetet. Ha édes ízre vágyunk, ropogtassunk el egy almát, egy sárgarépát, egy körtét vagy szemezgessünk egy marék epret.
Sokan szeretik a krémes, lágy, puha, kevés rágást igénylő ételeket, pedig a rágás is fontos tényező fogaink épségének megőrzésében. Ne főzzük szét a zöldségeket, maradjanak roppanósak, együnk naponta többször friss gyümölcsöket, zöldségeket, akár magukban, akár saláta formájában. Ne habzsoljunk, étkezéseink során rágjunk alaposan, így fogazatunk is erősödik és emésztőrendszerünk dolgát is megkönnyítjük.
A táplálkozás mellett az egészséges fogazat megőrzése érdekében természetesen ápoljuk gondosan a fogainkat, és járjunk rendszeresen fogászati ellenőrzésre is!