Azzal nagy valószínűséggel mindannyian tisztában vagyunk, hogy a megfelelő vasbevitel kulcsfontosságú az egészségünk megőrzése érdekében, elsődlegesen a vérképzésben van szerepe. A megfelelően összeállított, kiegyensúlyozott, változatos étrenddel biztosíthatjuk napi vasszükségletünket, de vannak olyan élethelyzetek, állapotok, amikor fokozott vasbevitelre van szükség.
Különleges élethelyzetek, amikor fokozott vasbevitelre van szükség
- Gyermekek esetében a test, a szervek megfelelő fejlődése érdekében kulcsfontosságú a vasbevitel. Az ő esetükben elsősorban arra kell ügyelni, hogy kiegyensúlyozott, változatos legyen az étrendjük, tartalmazzon húst, halat, leveles zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonatermékeket. Mivel a gyermekek hajlamosabbak a "válogatósságra", illetve sajnos egyre jellemzőbb, hogy étrendjüket dominálják az édes illetve értékes tápanyagokban szegény ételek, ezért az ő esetükben különösen oda kell figyelni a megfelelő vasbevitelre.
- A várandós nők szervezetében a várandósság során jelentősen nő a keringő vér mennyisége, illetve a magzat vérképzéséhez szükséges vasat is az anyai szervezetnek kell biztosítania, így jelentősen megnő a vasszükséglet.
- A csecsemőjüket anyatejjel tápláló nők vasszükséglete is magasabb, hiszen a gyermek szervezetének szükséges vasat is az anyatejen keresztül kell biztosítani.
- Menses idején a fokozott vasvesztés miatt nő a nők vasszükséglete.
- Mindenképpen fokozott vasbevitelre van szükségük a felszívódási zavarokkal élőknek, hiszen az ő esetükben a nem megfelelő bélműködés miatt tápanyaghiányos állapotok jelentkeznek. Ezek lehetnek krónikus állapotok, pl. Crohn-betegség esetén, de lehetnek "ideiglenes" állapotok is, pl. a laktózintolerancia, cöliákia, tejfehérje-allergia diagnózisát követően, amíg a betegség során tönkrement bélflóra egészsége újra helyreáll.
- Fokozottan oda kell figyelniük a megfelelő vasbevitelre a vegetáriánus, vegán étrenden élőknek, hiszen az ő étrendjükből a jól felszívódó, magas vastartalmú állati eredetű nyersanyagok hiányoznak.
- Idős korban is romolhat a belek egészsége és így a felszívódási folyamatok is zavart szenvedhetnek, illetve idős emberek esetén gyakori, hogy étrendjük nem elég változatos, illetve, hogy tartós étvágytalanság lép fel.
A vashiány tünetei
A vashiány látványos tünetei a sápadt arc, a nagyobb mennyiségű hajhullás, fáradékonyság, gyengeségérzet, rosszabb teljesítőképesség, szédülés, akár ájulás is. Hasonló tünetek esetén érdemes felkeresni a háziorvost és vérvétel segítségével kideríteni, hogy állhat-e a hátterükben vashiány.
Milyen ételek szerepeljenek a tányérunkon a megfelelő vasbevitel érdekében?
1. Állati eredetű alapanyagok:
- Vörös és fehér húsok, halak - fogyasszuk ezeket napi rendszerességgel
- Belsőségek közül a májnak van jelentős vastartalma - ezt hetente fogyasszuk
2. Növényi eredetű alapanyagok:
- teljes kiőrlésű gabonafélék
- hüvelyesek,
- olajos magvak, diófélék,
- egyes bogyós gyümölcsök.
3. Magas vastartalmú, speciális, funkcionális élelmiszerek.
Az állati eredetű alapanyagokban jelen lévő vas felszívódása hatékonyabb a növényi alapanyagokban lévő vasnál, ezért, ha nem vagyunk vegetáriánusok, akkor helyezzünk hangsúlyt a húsfogyasztásra.
Javíthatjuk a nyersanyagokban található vas felszívódását, ha egyidejűleg C-vitamint is fogyasztunk - pl. gyümölcsöt eszünk a diófélékkel együtt.
Diagnosztizált vashiány esetén természetesen a kezelés mindig orvosi felügyelet mellett zajlik, és része lehet a gyógyszeres vaspótlás is. Tünetek esetén mindenképpen forduljunk a háziorvoshoz!