Itthon a legközkedveltebb fagyiravaló persze a tejszínhab, de mennyivel izgalmasabb hangzik egy tál fagylalton mondjuk a balzsamecetes-mézes öntet, a cukrozott mogyoró vagy a ragacsos tejkaramellaszósz, hát nem? Az alábbi tippek közül bármelyik könnyen elkészíthető és szerethető lesz az egész család számára!
Mézes-balzsamecetes öntet
Ehhez egy rész mézre és két rész balzsamecetre lesz szükségünk. Ezt a keveréket tegyük fel egy lábosba főni, majd ha nagyjából a felére sűrűsödött a szósz, vegyük le a tűzről, és hagyjuk teljesen kihűlni. Ez a kissé fanyar, mégis édeskés mártás tökéletesen illik például a vanília fagylalthoz.
Diófélék és egyéb magvak
Ezeket nem csak az ízük, de a ropogós állaguk miatt is érdemes fagyihoz fogyasztani. A magokat persze natúran is majszolhatjuk fagyinyalás közben, egy kissé megpirítva szintén pazar mind, de az i-re a pontot az teszi fel, ha cukros mázzal vonjuk be a külsejüket, amihez egy kevés sót is adunk. Hihetetlenül izgalmas lesz a végeredmény!
Fehér miso
Talán napjainkban már nem kell bemutatnunk a miso-t senkinek, bár tény, hogy mi leginkább egy fajtáját ismerjük csak, pedig számtalan létezik belőle. A fehér miso például kevésbé sós, mint sötétebb (hosszabb ideig erjesztett testvére), de hihetetlenül gazdag ízvilággal rendelkezik: sós, édes, pikáns és savanykás is egyszerre. Ha kipróbálnánk ezt az izgalmas ízkombinációt, a következőképpen járjunk el.
Szükségünk lesz 2 ek. fehér miso-ra, fél csésze tejszínre, 1 ¼ csésze vízre és 1 ¾ csésze kristálycukorra. A vizet és a cukrot keverjük össze egy nagy serpenyőben, és forraljuk fel. Ne kevergessük, hagyjuk, hogy aranybarnára változzon, majd vegyük le a tűzről, és nagyon óvatosan öntsük hozzá a tejszínt. Keverjük homogénre, majd ha egy kicsit ragacsossá vált és megkeményedett, tegyük vissza a tűzre. Alacsony lángon forraljuk tovább, míg újra folyékony nem lesz, majd hűtsük le. Hűtőszekrényben tároljuk.
Tejszínhabkrém
Nem, nem írtuk el a nevét! A tejszínhabot már említettük, és tudjuk jól, milyen jó együtt kanalazni a fagyival, de ez a krém, ez egy kicsit más...
Egy csésze tejszínre és 4 ek. tejölre lesz szükségünk az elkészítéséhez. A tejszínhabot addig verjük, míg nem lesz teljesen kemény, majd hozzáadjuk a tejfölt, és egy darabig ezzel keverjük tovább. Ez a kellemesen krémes hab tökéletes bármilyen fagyihoz, legyen az csokoládé, gyümölcs vagy vanília.
Balzsamos tejkaramella öntet
Már a neve is magáért beszél. Ha erre esne a voksunk, a következőkre lesz szükségünk: 1/3 csésze sózott vaj, 1 csésze barnacukor, 1/3 csésze kristálycukor, 2/3 csésze tejszín, 2-3 ek. fehér balzsamecet és egy csipet só.A vajat, cukrot és a tejszínt tegyük egy lábosba, és alacsony lángon forraljuk, míg a cukor el nem olvad. Ezután körülbelül 5 percig keverjük habverővel, vegyük le a tűzről, végül keverjük hozzá a balzsamecetet. Ahogy hűl a szósz, úgy fog besűrűsödni. Ezt a mártás tehetjük piskóta, fagylalt, vagy bármilyen süti tetejére is. A lényeg, hogy végül megkapja a sós szórást!
Mogyoróvaj és nutella
A gyerekek és a felnőttek nagy kedvence – készítsük el házilag, így biztosak lehetünk benne, hogy minden mesterséges anyagtól mentes mogyoróvajat ehetünk!
Müzli
A müzli egyrészt egészséges, másrészt finom, a ropogós magvakhoz hasonlóan pedig kiválóan illik a jeges finomságok tetejére szóratként. Bármilyen fagylaltnak megadhatjuk vele a koronáját!
Tejcsokoládés tejszínhab
Ehhez szükségünk lesz 4 dkg tejcsokoládéra, ¾ csésze tejszínre, 3 ek. vízre és 1 csipet sóra.
Daraboljuk fel a csokoládét, majd tegyük egy közepes tálba. A tejszínt és a vizet lassú tűzön forraljuk fel, majd adjuk a csokoládéhoz. Hagyjuk állni körülbelül fél percig, ezután jól keverjük össze. Újabb 15 percig hagyjuk állni, sózzuk meg, keverjünk rajta egyet, és hűtsük le. Legalább 4 órán keresztül érdemes a hűtőben tartani, majd tálalás előtt elektromos habverővel addig keverni, amíg nem tartja magát a tejszín. (Nem lesz teljesen homogén!)
( Via: Food52)