Nagymamám mindig azt mondja, egy jó szakácskönyvet felcsapni, és abból főzni majdnem mindenki tud. Ellenben, ha nem tudatosan készülsz, de tudod, mi van otthon, mi hiányzik, és tudod, hogy hogyan kell mindenből a legjobbat kihozni, na akkor tudsz igazán főzni!
Maradék az mindig van
Maradékból pedig mindig van egy kicsi a hűtőben: például egy fél fej karfiol, egy pár tojásfehérje, egy negyed csomag száraz tészta vagy egy kis felvágott, amit mindenki un már. Néha pedig kész ételmaradékok szomorkodnak a frigóban, amíg egy vállalkozó kedvű családtag rájuk nem fanyalodik. Ez a jobbik eset, rosszabb esetben irány a kuka. Szerintem senki nem dobja ki szívesen az ételt, amiért pénzt adott, és aminek az elkészítéséhez a drága idejétszentelte – sokszor azonban mégsem vesszük a fáradtságot, hogy a feleslegesnek ítélt maradékokatújrahasznosítsuk. De mi most adunk egy kis segítséget: egy jó nagy adag, két napja hűtőben unatkozó krumplipürét gondoltunk újra. Segítségünkre lesz a medvehagyma, a következő hetek sztárja, aki, amellett, hogy finom és nagyon egészséges, rendkívül sokrétűen felhasználható. Még arra is képes, hogy kiváló borkorcsolyát varázsoljon a maradékból!
Medvehagymás pogácsa krumplipüréből
Hozzávalók 6 személyre
- kb. 30 dkg kész krumplipüré
- kb. 50 dkg liszt
- egy csokor medvehagyma
- 1 egész tojás
Elkészítés
- A medvehagymát felaprítjuk.
- Hozzákeverjük a krumplipüréhez.
- Hozzáöntünk kb. fél kg lisztet. Figyelem, a mennyiség attól is függ, hogy milyen krumplipürét készítünk! Én tejet, vajat, tejfölt és tejszínt is teszek bele, így a püré még kétnapos korában sem nagyon kemény. Ha valaki csak zsiradékor tesz az összetört krumplihoz vagy keményebbre készíti, lehet, hogy hevesebb liszt kell. Lényeg, hogy jól gyúrható, puha tésztát kapjunk, ami nem ragad a kezünkhoz, sem a tál falához.
- Jól összedolgozzuk, majd lisztezett felületen kb. 2 ujjnyi vastagra nyújtjuk.
- Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és a tetejüket megkenjük tojássárgájával.
- 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és 50 perc alatt pirosra sütjük.
- Magában vagy fokhagymás tejföllel fogyasztjuk, de kitűnő sör- vagy borkorcsolya.
NoSalty-tipp:Ugyebből a masszából készíthetünk krokettet, ha rudakat formázunk belőle, és olajban kisütjük. Ha pedig kis gombócokat gyúrunk, és forró vízben kifőzzük, vadak vagy pörköltek mellé isteni köret lesz belőle!
A recept elmenthető a receptkönyvbe itt >>