Nem csoda, hogy a len pici, ehető magjai elnyerték a szuperélelmiszer státuszt. Az apró tápanyagcsomagok rengeteg egészségügyi előnyt hordoznak magukban. Viszont egyáltalán nem mindegy, hogyan fogyasztjuk őket. A következőkben ezt is megtudhatod.
Tele omega-3 zsírsavakkal
A lenmag növényi alapú omega-3 zsírsavat tartalmaz, az úgynevezett alfa-linolénsavat, vagy más néven ALA-t. A vegyület hozzájárulhat a jobb keringéshez, gyulladáscsökkentőként is hathat, és védelmet nyújthat a 2-es típusú cukorbetegség ellen. Két evőkanálnyi lenmag 6 gramm rostot tartalmaz, ami az ajánlott napi mennyiség körülbelül egynegyede. Van benne magnézium, mangán, foszfor, réz és tiamin is. A magnézium javítja a hangulatot és az alvást, a mangán szerepet játszik a kollagéntermelésben és elősegíti a bőr és a csontok egészségét. A foszfor támogatja a sejtstruktúrák kialakulását és a csontok egészségét. A réz az oxigént szállító vörösvérsejtek előállításához szükséges, és részt vesz az energia és a kollagén termelésében. A tiamin ugyancsak szerepet játszik az energiatermelésben, és támogatja az idegrendszert is.
A lenmag egyik legfontosabb összetevői az egészségvédő antioxidánsok, az úgynevezett polifenolok. A hozzáértők szerint ez az antioxidáns megalapozhatja a szívbetegségek, a rák, valamint a sejteket károsító stressz elleni védelmet. Hozzájárulhat a korai öregedés, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kivédéséhez is.
Le a koleszterinnel!
A lenmagban található jó zsírok segítenek csökkenteni a vérnyomást és a „rossz” LDL- koleszterin szintjét. Egy magas koleszterinszintű emberekkel végzett tanulmány megállapította, hogy napi három evőkanálnyi lenmagpor három hónapon keresztül fogyasztva csaknem 20%-kal csökkentette a "rossz" LDL-koleszterinszintet, és több mint 15%-kal az összkoleszterint. A lenmag oldható és oldhatatlan rostot egyaránt tartalmaz. Az oldható rostok lágyítják a székletet, míg az oldhatatlan rostok az emésztőrendszer működését ösztönzik. A lenmagban lévő oldható rostok vízzel kombinálva gélszerű állagot képeznek, ami lassítja a gyomor ürülését, fokozott teltségérzetet okozva. Egyes kutatások szerint napi két evőkanál lenmag segít a súlyvesztésben is.
Nem mindegy, hogy fogyasztod!
A lenmagot őrlés után a legjobb fogyasztani, mivel a mag egészben valószínűleg emésztetlenül jutna át a beleken, így az egészséges zsírok és tápanyagok nem szívódnának fel a véráramba. A szemeket tárold hűvös, sötét helyen, az őrleményt pedig tedd a fagyasztóba, hogy megőrizhesse tápanyagtartalmát.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Méltatlanul hanyagolt zöldségek, amik színt hoznak az életedbe
Kóstoltad már a sárga retket? Mit szólnál egy kis lila burgonyachipshez?
Jenei GrétaA legjobb dolog, ami a muskotályos sütőtökkel történhet
Szereted a sütőtököt? Mutatunk egy izgalmas fajtát, amit lehet, hogy nem ismersz, de minden tökös receptet feldob majd!
Jenei GrétaTőzegáfonya, a titkos nagyágyú – elmondjuk, miért imádjuk
Nem véletlenül nevezik a tőzegáfonyát is szuperételnek. Nézzük, milyen jó tulajdonságai vannak ennek az alapanyagnak.
Jenei GrétaDió, a csodálatos őszi csemege: tények és előnyök
A dió évezredek óta az emberi étrend része. Ugye te is rendszeresen fogyasztod?
Jenei Gréta