Szinte minden édes recept hozzávalói között megtalálhatjuk a vaníliát, maga az igazi fűszer azonban sosem kerül bele a süteménytésztákba. Groteszk módon ugyanis mindig helyettesítgetjük az aromás alapanyagot – persze azért, mert maga a rúd megfizethetetlen árban kapható. A különböző formákban beszerezhető pótlékok mind képesek (egy bizonyos szintig) imitálni a vanília ízét, de ez nem jelenti, hogy mindegyik termék ugyanolyan lenne.
Nézd meg galériánkban a vaníliaízesítők tulajdonságait!
Így süss a különböző vaníliaízesítőkkel
Vaníliás cukor
Jobb esetben kristálycukor és a rendes vaníliatermés keverékéből készül, így nagyjából természetes ízesítőnek nevezhetjük. Mindig ellenőrizzük az összetevőit a csomagoláson, mert könnyen összetéveszthető a kémiai úton előállított vanillincukorral. Házilag is elkészíthetjük: a kikapart, üres vaníliahüvelyeket elrakhatjuk egy nagy üveg cukorban, majd folyamatosan használva-újratöltve élvezhetjük.
Vanillincukor
Gyakran ezt is vaníliás cukornak nevezi a köznyelv, pedig szemernyit sem tartalmaz az igazi fűszerből: aromáját ugyanis a metil-vanillin kémiai vegyület adja. A legtöbb boltban ilyet fogunk kapni, alapvetően nincs is benne semmi kivetnivaló, de azért ízben elég távol áll a valódi vaníliától.
Vaníliaaroma
Hasonlóan hamis, mint a tasakos vanillincukor, ez az üvegcsébe zárt, barnás folyadék általában etilalkoholból, vízből, cukorból és aromákból áll – imitálva ezzel a hagyományos vaníliakivonat előállítását. Folyékony állaga miatt érdemes inkább főtt ételekben, levesekben, valamint hideg, főzés nélküli krémekben használni, a lényeg csak annyi, hogy ne forraljuk közvetlenül, mindig csak utólag csepegtessük az edény tartalmához.
Vaníliakivonat
Ritkábban kapható, és az ára is borsosabb, mondjuk, ennek jó oka van: a kivonat alkoholba áztatott vaníliahüvelyekből készül, tulajdonképpen ez a hagyományos módja az „aroma” előállításának is (valamint otthoni környezetben is így reprodukálhatjuk). Használata megegyezik az aromáéval: ne tegyük ki túlzott hőnek, de azon kívül szinte bármiben landolhat. Mindig ellenőrizzük a csomagoláson, hogy tartalmaz-e alkoholt a termék!
Vaníliaőrlemény
Átléptünk a „rendes” vaníliaízesítők területére: az őrlemény a teljes rudat és ízes magjait tartalmazza kiszárítva, porrá darálva. Ne ijedjünk meg attól, hogy a fűszer héját is elfogyasztjuk így, apró szemcsék formájában egészen biztos, hogy nem tűnik majd fel. Főzzük krémekbe, levesekbe, mártásokba, sütemények készítésénél mindig a cukorral együtt adjuk a keverőtálhoz.
Vaníliapaszta
Kis tubusban érkezik a sötét színű paszta, amelynek alapja általában cukorból vagy egyéb édesítőszerből és sűrítőanyagból készített szirup. Ebbe természetes aroma és gyakran rendes vaníliamag is kerül – így a paszta meglepően hihető vaníliás ízt ad. Érdemes főzéshez használni, mivel a szinte zselészerű krémnek fel kell oldódnia valamiben (pl. meleg tej, tejszín, olvasztott vaj, stb.).
Vaníliás édességek, amelyekben bármelyik fenti ízesítő landolhat:
Pihe-puha aranygaluska krémes vaníliasodóval
Az aranygaluska az egyik örök kedvenc: cukros dióba forgatott, egybe sütött, kelt tésztás gombóchalom. Az egyik legkirályibb édesség, ami már ránézésre is olyan, mint egy rusztikus ...
Vaníliás duplaalma-leves
Őszintén? Herótom volt a sok tejföllel és liszttel habart, hóka, szétfőzött gyümölcsdarabokat úsztató almalevestől, ezért létrehoztam egy olyan receptet, ami remélhetőleg nemcsak a ...
Vaníliás réteskosárkák
Ezek a muffinformában sült fodros kis réteskosarak elegánsak, könnyedek, és isteni finomak. Ropogós réteslapok rózsákba sodorva, friss áfonyával és krémes pudinggal összesütve. Ezt a ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyek jócskán könnyebbé teszik az életet: