Sokáig úgy hittük, a húsleves azért olyan nagyon jó dolog, mert finom, felmelegít, laktat, illetve kapcsolódik hozzá egy szertartás is. Húslevest eszünk ünnepeken, vasárnap, de akkor is azonnal húslevest főzünk, amikor valaki a családban beteg lesz.
Az angolban van erre egy kifejezés is, úgy hívják: folyékony penicillin, de hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy mindez csak amolyan lelki dolog, hogy a hatás inkább pszichológiai alapokon nyugszik, nem bizonyítottak a jótékony hatásai, de ez nem így van.
Gyógyító leves
A húsleves, különösen az, amiben sok csont főtt, rengeteg jótékony hatással bír, van benne egy csomó olyan anyag, ami létfontosságú. Ez még egy okkal több, hogy ne csak együnk minden nap belőle, de amit csak lehet, alaplével vagy húslevessel főzzünk, öntsünk fel, hogy minél több ételt gazdagítson tápanyagokkal. Különösen fontos olyanok számára, akik nem esznek tejterméket, mert magas a kálciumtartalma.
De nézzük, mit tud még:
1. Nagyon tápláló
A csontok tele vannak kalciummal, magnéziummal és foszforral, a klasszikus, lassan főtt levesnek pedig sokat átadnak a tartalmukból. Még jobb, ha a csontokhoz ízületek is csatlakoznak, amelyek pedig tele vannak kollagénnel. A kollagén aminosavakból áll, ami a fehérjék építőeleme, ez is nagyon fontos a szervezet számára, ez az, amitől a húsleves zselés, remegő kocsonyává változik. A velős csont a legtöményebb tápanyagbomba: van benne vas, A-vitamin, K-vitamin, szelén, cink, mangán és értékes zsírsavak. Ezeket a tápanyagokat ráadásul más formában nemigen tudnánk elfogyasztani, hiszen magát a csontot nem esszük meg.
2. Mennyi az annyi?
Nehéz megmondani, melyik leves milyen arányban tartalmazza ezek az ásványi anyagokat, hiszen ahány ház és ahány lábos, annyiféle lé képződik, de minél többféle csont és konc kerül a fazékba, annál változatosabb lesz nem csak ízben, de tápanyagokban is.
3. Védi az ízületeket
A kollagén nemcsak a bőrt fiatalítja, de rugalmasan tartja az ízületeket is, ami segít levenni a stresszt a porcokról. Több kutatás is bizonyította, hogy a táplálkozás útján bevitt extra zselatin segít azokon is, akik már porckopás tüneteitől szenvednek.
4. Gyulladáscsökkentő és védi a bélrendszert
Úgy tűnik, a fenti jótékony hatásokon túl a csontleves segít az emésztésen is. A benne lévő aminosavak, ezek közül is konkrétan a glutamin az, ami segít erősíteni a bél saját védekező rendszerét. Feltételezik, hogy azokon is segíthet, akik bélrendszeri gyulladásokban, autoimmun betegségekben szenvednek.
Ezt láttad már?
Így rejtsd el a zöldséget, hogy a gyerek észre se vegye – tedd golyóba, tócsniba, palacsintába!
5. Jobban alszunk tőle
A csontlevesben lévő aminosavak közül a glicint emelte ki egy neuropszichológiai kutatás. Arra jutott, hogy ez az aminosav biztonságosan segíthet az alvásminőség javításában, könnyebben aludtak el, kevésbé nagy eséllyel riadtak fel éjjel, kipihentebben ébredtek, sőt, napközben is éberebbek voltak és jobban tudtak koncentrálni.
6. Segít a fogyásban
A húsleves még a fogyásban is segíthet, mert a forró folyadék eltelít, nemcsak önmaga miatt, hanem azért is, mert magas a fehérje tartalma. Egy levessel kezdett étkezésnél valószínűleg kevesebbet fogunk enni, mintha kihagynánk, ez pedig a csontlevesekre különösen igaz. Fontos tudni, hogy a fent felsorolt jó tulajdonságok azokra a húslevesekre vonatkoznak, amelyekbe különösen sok csont kerül.
Alap: a lassú főzés
A csontleves elkészítésének lényege a lassúság: a csontokat és a vizet alacsony lángon, hosszú ideig főzzük, hogy minél táplálóbb és finomabb legyen.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Így rejtsd el a zöldséget, hogy a gyerek észre se...
Így dugd el a napi zöldségadagot olyan ételekben, amit még a legfinnyásabb gyerek is örömmel elmajszol majd.
adminEzekkel a trükkökkel készíthetsz cukormentes, mégis finom, ropogós MÜZLIT
A házi müzlinél nincs jobb, de hogyan lehet teljesen mentes a hozzáadott cukortól, mégis ropogós és finom?
adminCSALÁN: a varázsnövény, ami mindenütt nő, ingyen van, és a...
Nemcsak teába főzve hiperegészséges, a csalán tányérra is ezer formában kerülhet, és nem kerül semmibe.
NosaltyA vizeletünk hét árnyalata: ezt jelenti, ha barnát, sárgát vagy...
Mit árul el a szervezetünk állapotáról a vizeletünk színe, és hogyan érdemes olvasni belőle?
admin