Ausztráliában komoly társadalmi vita zajlik arról, engedélyezzék-e az azonos neműek házasságát. A lakosság egy kérdőív kitöltésével fejezheti ki a véleményét a tervezett reformokról. Több szervezet indított támogatókampányt, de a törvénymódosítás ellenzői is sok felületen igyekeznek hallatni a hangjukat.
A Coalition for Marriage szervezet is a melegházasság ellenzőjeként lép fel. Plakátjaikon az "It's OK to say no" ("Rendben van, ha nemet mondasz") szlogen szerepel. A tasmániai Launcestonban található Wiseguise Pizza épületén elhelyezett hirdetési felületre is kikerült egy ilyen plakát. Az étterem dolgozói úgy döntöttek, a melegházasság helyett inkább az ananászos pizzára kellene nemet mondani, így festéket és ecsetet ragadtak, és kiegészítették a plakát szövegét úgy, hogy azt jelentse:
"Rendben van, ha nemet mondasz az ananászra a pizzán."
Az étterem vezetője az ABC News-nak elmondta, elsősorban depolitizálni szerette volna az üzenetet, mert úgy gondolta, nem tesz jót a pizzázó forgalmának, ha ilyen sokakat foglalkoztató és megosztó kérdésben szerepel rajta egy állásfoglalás. Hozzátette: "Ez csak egy pizzázó, ahol mindenki véleményét szeretnék tiszteletben tartani".
Korábban egyébkéntGuðni Th. Jóhannesson, Izland államfője egy középiskola diákjainak kérdéseire válaszolva előállt a farbával: ő bizony utálja az ananászt egy pizzán. Azt is hozzátette, hogy amennyiben törvényileg lehetséges lenne, zokszó nélkül betiltaná ezt a gasztrorettenetet – országszerte.
Jelenleg úgy tűnik, az ausztrálok többsége támogatja a melegházasságot: 55%-uk véli úgy, hogy a házasság nem csupán egy férfi egy nő között lehetséges. 33%-uk azonban ellenzi az azonos neműek frigyét.
Az biztos, hogy aBen & Jerry’s jégrémgyártó cég az ügy mellé állt. A cég többféle fagyit is kifejlesztett, amelynek elnevezése, csomagolása egyértelműen kifejezi azt, hogy a melegházasság mellett foglalnak állást. A cég szóvivője elmondta, büszkék, hogy aThe Equality Campaign mellé állhat a cég. Hozzátette, az ügy kapcsán érdemes belegondolnia mindenkinek, mit érezne, ha nem házasodhatna össze azzal, akit szeret. A kérdésre adott válasz szerinte egyértelművé teszi, mi a helyes döntés a kérdésben.
Az Ausztráliához tartozó déli szigeten, Tasmániában, csupán 1997-ben dekriminalizálták az férfiak közötti szexuális kapcsolatot. Amilyen sokáig tartott, hogy megváltoztassák a büntetőtörvénykönyvet, olyan gyorsan hoztak olyan törvényt, amely jogegyenlőséget biztosít azoknak, akik azonos nemű társukkal szeretnék hivatalosan is összekötni az életüket: 2003-ban itt engedélyezték elsőként Ausztráliában az azonos neműek közötti bejegyzett élettársi kapcsolatot. Azóta az egész ország területén lehetővé tették, hogy mindenki azzal kösse össze az életét hivatalosan is, akivel szeretné. A következő lépés a melegházasság legalizásása lenne, amiről társadalmi vitát kezdeményezett az ausztrál kormány. A téma heves indulatokat vált ki az országban, a meleg Alan Joyce, a Quantas légitársaság vezérigazgatója egy fogadáson egy citromkrémes pitét is kapott az arcába egy agresszív ellendrukkertől.