A koronavírus nemcsak az immunrendszert támadja meg, de megváltoztatja az egész életünket - másképp dolgozunk, vásárolunk, sportolunk, barátkozunk, és máshogy tartjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel.
Áldozatot hoztunk
A legtöbb országban hivatalosan is össze kellett fognunk közös, társadalmi érdekekért, és meg kellett változtatnunk az életmódunkat - írja egy pszichológus a The Conversationnek. Az emberek általában nem jól reagálnak arra, ha meg kell változtatniuk a szokásaikat, és van egy határa annak, amíg a saját igényeiket a közös érdekek alá képesek rendelni, és elfogadják a szigorú korlátozásokat.
A korlátozásokat nehéz volt tartani
Persze tudjuk, hogy eddig sem tartotta be mindenki az előírásokat, sokan az utóbbi két hónapban is csapatba verődtek, kint járkáltak, nem maradtak otthon, és a távolságot sem tartották, ez azonban egyáltalán nem meglepő. Az ember társas lény, természetéből adódik, hogy mások fizikai közelségében szeret lenni. Azt is biztosan tudjuk, teszi hozzá a szakértő, és kutatások is bizonyítják, hogy mindennél fontosabbak számunkra a csoportokban betöltött szerepeink. Ezeket a kapcsolatokat nem szeretnénk elengedni vagy megtörni hagyni, mert alapvető emberi igényünk van rájuk annak érdekében, hogy megtartsuk a mentális egészségünket.
Ezt olvastad már?
Kevésbé veszélyes a koronavírus azokra, akiknek nincs D-vitamin-hiányuk
Magányosak voltunk
Annak a kísértésnek ellenállni, hogy másokkal érintkezzük, nem olyan könnyű, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Ha nem találkozunk a barátainkkal és szeretteinkkel, magányosnak érezzük magunkat, olyannyira, hogy ez akár az egészségünkre is rossz hatással lehet - depresszióssá válhatunk, de nőhet a szívproblémák és a magas vérnyomás kialakulásának veszélye is.
Tudjuk, de nem érezzük
Éppen ezért éreztük a lezárások idején azt, amit a pszichológusok kognitív disszonanciának neveznek. Ilyenkor kényelmetlenül érezzük magunkat azért, amiért bizonyos gondolatok vagy vágyak ébrednek bennünk. Tudtuk, hogy muszáj otthon maradnunk és tartanunk a távolságot másoktól, ugyanakkor nagyon elmagányosodtunk, a két érzés között pedig erős pszichológiai ellentmondás lépett fel, így természetes, hogy sokan már ideje korán megtörték a szigorú karantént, hogy ezt a feszültséget feloldják.Mások minden lehetséges formáját igyekeztek megtartani a távolságtartó érintkezésnek, online kvízjátékok, videócset-házibulik, edzések formájában.
A magányon is segít az összefogás érzése
A történelemben már máskor is bebizonyosodott, hogy a társadalom krízisben képes az összetartásra, különösen, ha egy olyan félelmetes közös ellenséggel áll szemben, ami nem tesz különbséget ember és ember között. Nemcsak tapasztalatok, de a szakértő szerint kutatások is bizonyítják, hogy ilyenkor a közös fenyegetés egy olyan összefogást vált ki, amelynek során képesek vagyunk a köztünk lévő különbségeken felülemelkedni, és közös választ adni a kihívásokra.
Segítünk egymáson - és máris nem leszünk egyedül
Nőtt azoknak a száma is, akik önkénteskednek, jótékonykodnak vagy bármilyen módon segítenek egymáson. A kutatások szerint az, hogy tömegesen tudunk együttműködni, egymásért tenni, egy különleges, kollektív érzelmi kötődésből, egy “mi” érzésből fakad, ezáltal érezzük úgy, hogy a fizikai távolság ellenére mégis közel vagyunk másokhoz, hogy összetartozunk, mert együtt küzdünk egy közös célért.
Mindennek pedig a szerző szerint a járványon túlmutató következményei is lesznek: az, hogy képesek vagyunk másokért megváltoztatni az életformánkat, biztosan nyomot fog hagyni az életünkön hosszú távon is.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Legyél te is pótunoka, vagy szerezd meg a nagyi kakasát:...
A "Hogy tetszik lenni?", azaz a Fesztivál Önkéntes Központ és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közös programja tovább folytatódik!
NosaltyHihetetlen, de akár ezek is előidézhetik a lisztérzékenységet
Ráadásul olyan termékekről beszélünk, amelyeket szinte minden nap használunk.
NosaltyKevésbé veszélyes a koronavírus azokra, akiknek nincs D-vitamin-hiányuk?
Több kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy kevésbé tarolt a vírus azokban az országokban, ahol megfelelő az emberek D-vitamin szintje.
adminKét étel, amit Jennifer Lopez sose eszik meg
Két olyan ételről van szó, amit abszolút beleilleszthetne a diétájába, és mindkettő igen kedvelt mind a sztárok, mind a "földi halandók" körében is, ő mégsem csípi őket.
Liptai LillaCímlapkép: Getty Images