Nem a te hibád, ha válogatós a gyerek: tudományos bizonyíték is van rá

Most a szülőknek üzenünk, akik frusztráltak, mert a gyerekük túlságosan válogatós: igen, a szülők tehetnek erről, de nem a rossz neveléssel.

Valamit mindig otthagy a gyerek a tányéron? Semmi áron nem lehet rávenni, hogy megegye a gombát? A brokkoli az ősellensége, de minden jöhet, ami rántott vagy édes? Nos, egy új tanulmány talán megkönnyebbülést hoz sok szülőnek, mivel kiderült, nem sokat tehetnek a válogatósság ellen: valószínűleg ez a gyerek DNS-ébe van kódolva.

Nem a rossz nevelés „okozza" a válogatós gyereket

A Journal of Child Psychology & Psychiatry című szakfolyóiratban szeptemberben közzétett új kutatás szerint „a válogatósságra és/vagy az új ételek kipróbálásától való vonakodásra" való hajlamot sokkal inkább a genetika, mint a környezet határozza meg.

Hogy erre a következtetésre jussanak, a University College London, a King's College London és a Leeds-i Egyetem kutatói több mint 2400 ikerpárt követtek nyomon 16 hónapos és 13 éves koruk között, hogy megvizsgálják, miként befolyásolja a természet és a neveltetés az étkezési szokásokat.

A csapat egyaránt válogatott a mintába egypetéjű ikreket, akik 100%-ban azonos genetikai anyaggal rendelkeznek, valamint nem egypetéjű ikreket, hogy össze tudják hasonlítani a csoportokat.

A kutatók megállapították, hogy a válogatósság nagyjából 7 éves kor körül tetőzik, és enyhén csökken, ahogy a gyerekek elérik a serdülőkort. Azt is megállapították, hogy az egypetéjű ikrek nagyobb valószínűséggel rendelkeznek hasonló válogatós étkezési szokásokkal, ami arra utal, hogy ennek a viselkedésmintának erős genetikai háttere van. 

Az ok, amiért egyes gyerekek eléggé kényesek bizonyos ételek kipróbálására, míg mások kalandvágyóbbak és boldogan csatlakoznak a családi étkezésekhez, nagyrészt a gyerekek közötti genetikai különbségekre vezethető vissza, nem pedig a szülők nevelési stílusra

– mondta Clare Llewellyn professzor, a tanulmány vezető szerzője a BBC Radio 4 Today című műsorában. Dr. Zeynep Nas, a tanulmány másik szerzője kiemelte, reményeik szerint az eredmények hatására kevésbé fogják a szülőket hibáztatni, ha a gyerekük válogatós, mivel ez „a szülők és a gondozók számára a szorongás egyik fő forrása lehet”.

A kutatók azonban nem vetették el teljesen a környezeti tényezőket. Tanulmányukban megjegyezték, hogy bár a genetika elsődleges szerepet játszik, a környezet még mindig meghatározhatja vagy megtörheti a szokásokat, különösen a gyermekek fejlődésének korai szakaszában.

Megjegyezték, hogy „az ismételt expozíció és az otthon kínált gyümölcsök és zöldségek választékának növelése lehet a leghatékonyabb a legkorábbi években”, valamint az olyan szokások kialakítása, mint a közös családi étkezés és a korábban elutasított élelmiszerek újbóli kipróbálása.

Tehát, ha legközelebb azon kapod magad, hogy a sültkrumpli és a brokkoli mennyiségén alkudozol, tudd, hogy ez nem a te hibád. És csak próbálkozz tovább. Soha nem tudhatod, mikor indul kulináris felfedezésre a gyermeked.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...