A túlsúly, elhízottság ma már világjárvány szintű - ezzel valószínűleg mindannyian tisztában vagyunk. Okai elsősorban a helytelen étrend és a rendkívül mozgásszegény életmód.
Definíció szerint túlsúlyról akkor beszélünk, ha a testtömegindexünk, azaz BMI-nk magasabb, mint 24,9 kg/m2, elhízásról pedig akkor, ha magasabb, mint 29,9 kg/m2. Ez kilókra lefordítva azt jelenti, hogy egy átlagos ~175 cm-s férfi túlsúlyos, ha testtömege nagyobb, mint 76 kg, és elhízott, ha nagyobb, mint 92 kg, egy átlagos, 164 cm-s nő esetében ugyanezek az értékek 67 ill. 80 kg. (Kalkulátorunkkal te is kiszámíthatod a BMI-det!)
Persze a BMI sem tud mindent, hiszen nem veszi figyelembe sem a nemet, sem az életkort, sem a testösszetételt - erről részletesen írtunk már korábbi cikkünkben - de egyelőre az elhízásdiagnosztikában még mindig ez a vezető mérőszám, így a kutatások során is ezt használják.
Vajon hol él a legtöbb elhízott ember a világon?
Érdekes módon nem az USA-ban, és szerencsére nem is nálunk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO - World Health Organization) honlapján található szuper kis interaktív térképpel végigpásztázhatjuk a világ országait - igaz itt "csak" az elhízottak körét látjuk, a kisebb testtömegű túlsúlyosakét nem, és csak a két nemre külön lehet szűrni, a teljes lakosságra nem.
A WHO 2014-es adatai alapján azonban mindkét nem esetében ugyanaz a régió a "nyertes": a csendes-óceáni szigetvilág, azon belül is a Cook-szigeteké az aranyérem. Ezen mi itt a szerkesztőségben eléggé meglepődtünk, mert bár még egyikőnk sem járt a világnak ezen a részén, mindannyian úgy képzeljük, hogy ha valahol, akkor itt minden élelmiszer frissen hozzáférhető, rengeteg gyümölcs, zöldség és hal szerepelhet a menüben. És mégis.
A Cook-szigetek lakossága (2016) mindössze 17 459 fő, ennek 37%-a felnőtt férfi, 39%-a felnőtt nő. A férfiak esetében 48,6%, nők esetében 57,8% az elhízottak (BMI > 30 kg/m2) aránya - azaz mind a felnőtt férfiak, mind a felnőtt nők esetében minden második személy elhízott.
Valami lehet ott a csendes-óceáni szigetvilágban, mert a Cook-szigeteket követő 8 helyet is ebből a régióból kikerülő országok töltik ki: Tuvalu, Szamoa, Marshall-szigetek stb.
Mi lehet ennek vajon az oka?
Saját tippjeink szerint egyrészt valószínűleg ebben a régióban "menő" dolognak számít a kevésbé természetközeli országokból származó félkész-, késztermékek fogyasztása, másrészt pedig valószínűleg a nagy túlsúly arrafelé a presztízs, a jómód jele lehet.
Vagy lehet, hogy csak - érthető módon - túl sok időt töltenek békésen a tengerparton kedvenc koktéljukat szürcsölgetve?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Éppen lecsúsztunk a dobogóról - de erre nem lehetünk büszkék....
Negyedikek lettünk az OECD országok ranglistájában a felnőttek elhízottságának arányát tekintve. Ez nem túl jó hír, ugye?
Bodon Judit dietetikusA gyermekkori túlsúly a szívroham előszobája lehet
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egy éves gyermekünk már ugyanazt eheti, mint mi. Pedig ez sajnos nincs teljesen így.
Nosalty10 ok, hogy ne csak a szépségért fogyj
Sokan azért vágnak bele ilyen-olyan fogyókúrákba, mert csinosak szeretnének lenni. Pedig lehet, hogy ez egy tévút, vannak ennél szerintem fontosabb okok is.
Bodon Judit dietetikusTe alma vagy körte alakúra híztál?
A válaszhoz nincs másra szükség, mint egy szabócentire. Cikkünkből pedig kiderül, miért is fontos ez!
Szálka Brigitta dietetikus