Vészesen közeleg a húsvét, a tojásárak az egekben, nem csúszhat hiba az elkészítésbe. Csokorba gyűjtöttük hát a tojásfőzés kritikus mozzanatait. Reméljük, még a haladó konyhatündérek számára is tudunk újat mondani!
Így főzz tojást!
Furcsának tűnhet, de ne a legfrissebb tojásokat válasszuk a főzéshez, ugyanis a kicsit régebbi egyedeknek jóval könnyebben lejön majd a héjuk.
A tojásokat 2-3 órával korábban vegyük ki a hűtőből, hogy főzéskor szobahőmérsékletűek legyenek. (Ha hideg tojásokat főzünk, kicsivel hosszabb lesz a főzési idő, illetve nagyobb eséllyel reped meg a héj.)
Csak közvetlenül főzés előtt mossuk meg a tojásokat.
Egy kis ecet és némi só hozzáadásával a főzővízhez elkerülhetjük a tojáshéj megrepedését és könnyebb lesz a pucolás is.
Akkora lábasban készítsük, amelyben kényelmesen, egy rétegben elférnek a tojások.
Óvatosan, evőkanál segítségével eresszük a tojásokat a vízbe.
Gyorsan, nagy lángon forraljuk fel a vizet, majd rögtön mérsékeljük a hőt és lassú tűz felett főzzük keményre a tojásokat.
Vigyázzunk, ne főzzük túl a tojásokat, mert a túlfőtt tojások sárgája körül csúf zöld csík jelenik meg. Ezt elkerülendő, tartsuk be pontosan a főzési időket, illetve a kész, főtt tojásokat tartsuk hideg folyó víz alá addig, míg langyosra nem hűlnek.
NoSalty tipp tojásfőzéshez
Húsvétkor a sonka főzővizében készítsük a főtt tojásokat. Mikor kész vannak, ne öntsük le róluk rögtön a vizet, hanem kocogtassuk meg kicsit a külsejüket (hogy berepedezzen a héj), és 5 percig hagyjuk állni a főzővízben, így átveszik a tojások a füstös ízt.
Tojásfőzési idők
Extra lágy tojás: 1,5 perc.
Lágy tojás: forrástól számított 2-3 perc.
Kemény tojás: forrástól számított 6-7 perc, vagy a teljes főzési idő max. 10 perc.
Keményebb tojás: forrástól számított 7-8 perc.