Egyre népszerűbbek manapság a cukormentes receptek, egyre többen használnak mesterséges édesítőszereket az édes íz eléréséhez, illetve szerencsére egyre többen hagyják el ételeikből, italaikból a cukrot. Ennek ellenére ember legyen a talpán, aki "be tudja tartani" a WHO jelenlegi, napi hozzáadott-cukorbeviteli ajánlását, miszerint is a napi bevitelünk ideális esetben a napi kalóriabevitelünk max. 10%-a (sőt, a WHO kacsintgat az 5%-os maximum irányába is), hiszen ma már az élelmiszeripari termékek nagyon nagy része tartalmaz hozzáadott cukrot, nem is csekély mennyiségben, akár még az "egészségesnek" kikiáltott termékek is.
A termékcímkéken a napi beviteli mennyiséget jellemzően a 2000 kcal/nap energiamennyiséget alapul véve adják meg, így mi is ezt használtuk. Számokban ez azt jelenti, hogy a napi 2000 kcal energiabevitelhez, max. 200 kcal-nyi hozzáadott cukor "jár" (félreértés ne essék, nem kötelező ennyit elfogyasztani!) - ez 50 g cukornak/nap felel meg (a szigorúbb 5%-os WHO ajánlás esetén ez csak 25 g cukor/nap lenne).
Persze ez a sok szám a segítség helyett inkább csak összezavarja az embereket, ezért az alábbi videóban mindennapos élelmiszereken keresztül mutatjuk be, hogy mennyi cukrot fogyaszthatunk el egy nap anélkül, hogy tudnánk, gondolnánk, mennyivel is lépjük túl a napi ajánlást. (A részletes számokat a videó alatt is megtaláljátok.)
Észrevétlen napi cukorbevitelünk
- Reggeli: tejeskávé + 2 kiskanál cukorral + 40 g gyümölcsös, fitness reggelizőpehely = 19 g cukor
- Tízórai: 1 palack (310 g) gyümölcsös joghurtital + 2 db joghurtos "szendvics" keksz = 47g cukor
- Ebéd: desszertként egy csokis muffin = 39 g cukor
- Uzsonna: tejeskávé + 2 kiskanál cukorral = 8 g cukor
- Vacsora: esti nasi vacsora után: 4 kocka tejcsoki = 10 g cukor
Napi cukorbevitel összesen: 123 g - azaz a napi 10%-os beviteli ajánlás több, mint kétszerese!
Nyilvánvalóan sokan vannak, akik nem fogyasztanak csokis muffint ebéd, és csokit vacsora után, de biztos vagyok benne, hogy többen vannak azok, akiknek a napi cukorbevitele még ennél is magasabb - anélkül, hogy tudnának róla. Figyeljünk oda, olvassuk el mindig a termékcímkén az összetevőlistát és a cukortartalmat!
Ezeket olvastad már?
13 kaja, amit a dietetikus sosem enne meg. Videón mutatjuk!
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendbe sok minden belefér, de azért van pár élelmiszer, amiről a dietetikusok mindenkit lebeszélnének.
Bodon Judit dietetikus100 kalória kedvenceitekből - videónkban az igazság!
Egy kis mogyoró, pár szem gumicukor, az esti film mellé meg egy adag popcorn - ennyi nem számít. Sajnos nem így van, villámgyorsan lecsúszik pár száz kalória kedvenceinkből.
Bodon Judit dietetikusMegnéztük miben, mennyi cukor van - videón mutatjuk!
A mai étrendekre jellemző túlzott cukorfogyasztás fő oka az élelmiszerek "rejtett" cukortartalma. Utánajártunk, miben mennyi cukor van és videónkban meg is mutatjuk!
Bodon Judit dietetikus5+1 "egészséges" étel, amit érdemes lecserélned - videó!
Számos termék elérhető ma az üzletekben, amelyről azt gondoljuk, hogy egészségesek. Pedig valójában egyáltalán nem azok. Videónkban bemutatjuk, mire érdemes ezeket lecserélni.
Bodon Judit dietetikus