Télen az emberek nagy része D-vitamin-hiánnyal küzd. Sok szolárium hirdeti magát azzal, hogy a barna bőr mellett a D-vitamin-pótlást is biztosíthatja a szoláriumgépekben töltött idő. Vajon igaz ez? Dr. Bodnár Eszter a Rózsakert Medical Center belgyógyásza segít megválaszolni a kérdést.
Miért fontos a D-vitamin?
A D-vitamin segíti a kalcium és a foszfor beépülését a csontokba, így fontos szerepet játszik a csontozat egészségének megőrzésében. Jótékony hatással van a szív- és izomműködésre és a keringésre, ezek mellett elősegíti az immunrendszer védelmét is. Hiánya a csontok gyengüléséhez vezethet, gyakoribbak lehetnek a törések, deformálódások, súlyosabb esetben csontritkulás is kialakulhat. A D-vitamin-hiánynak szerepe lehet az immungyengeség, daganatos megbetegedések, idegrendszeri bántalmak, cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában is.
Hogyan pótolhatjuk?
A D-vitamint elsősorban a szervezetünk állítja elő napfény hatására. Körülbelül 30 perc napon töltött idő alatt elegendő D-vitamin termelődik a szervezetben, ha az arcunkat és a végtagjainkat is éri napfény. Bizonyos élelmiszerekben is megtalálható ez a vitamin, például a tengeri halakban, a tejtermékekben, a gombában vagy a tojásban. Azonban fontos tudni, hogy táplálékkal önmagában nehéz bevinni a kellő mennyiséget, így a napfénymentes, októbertől áprilisig tartó időszakban érdemes étrend-kiegészítőkkel pótolni a mennyiséget a hiányállapot megelőzése érdekében.
Milyen étrend-kiegészítőt alkalmazzunk?
A patikákban kapható D-vitamin-készítmények közül bármelyik megfelelő, felnőttek számára napi 2000 Nemzetközi Egység ajánlott ezekből. A D-vitamin a többi zsírban oldódó vitaminhoz hasonlóan túladagolható, ezért figyeljünk rá, hogy az ajánlott mennyiséget ne lépjük túl.
Mi a helyzet a szoláriummal?
Bár a szolárium barnítja a bőrt, a D-vitamin pótlására nem alkalmas. A legtöbb szoláriumban ugyanis UV-A sugárzást alkalmaznak, míg a szervezetünk a D-vitamint az UV-B sugarakból nyeri. Ha UV-B sugarakat alkalmaznak is, a mennyiség biztosan nem alkalmas a D-vitamin pótlására, arról nem is beszélve, hogy a szolárium kifejezetten káros a bőrre, bőrgyógyászok semmilyen mennyiségben nem ajánlják a használatát.
Ősszel és télen maradjunk tehát a táplálék-kiegészítőknél, a napfényes időszakban pedig töltsünk kellő időt a szabad levegőn, így elkerülhetjük a D-vitamin hiányt.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Fogfehérítő fogkrémek - vajon tényleg működnek? A fogszakorvos véleménye
Fehérebb fogakat szeretnél, de félsz a mellékhatásoktól? A fogorvos elmondja, mire figyelj!
Rózsakert Medical CenterErős görcsök, fájdalom a nehéz napokon? Lehet, hogy ez a...
Sok nő küzd erős menstruációs görcsökkel, fájdalommal. Nem érdemes a tüneteket félvállról venni, van az a helyzet, amikor fel kell keresni a nőgyógyászt.
Rózsakert Medical CenterGyakran fáj a fejed, puffadsz, szédülsz? Ez a betegség is...
Bizonyos ételek után kellemetlen tüneteket tapasztalsz? Lehet, hogy érdemes felkeresned egy allergológust.
Rózsakert Medical CenterStresszkezelés talpmasszázzsal - avagy hogyan segít a reflexológia
Ősi természetgyógyászati módszer, ami sok területen hozzájárulhat testi-lelki egyensúlyunk fenntartásához. Ez a reflexológia - gyógyítás a talp masszírozásán keresztül.
Rózsakert Medical Center