Vajon tényleg pótolható szoláriumozással a D-vitamin? Megkérdeztük a szakorvost

Sok szoláriumstúdió hirdeti, hogy szoláriumozás közben pótolhatjuk a D-vitamint is. Vajon tényleg ez lenne a megoldás a komor, téli hónapokban?

Télen az emberek nagy része D-vitamin-hiánnyal küzd. Sok szolárium hirdeti magát azzal, hogy a barna bőr mellett a D-vitamin-pótlást is biztosíthatja a szoláriumgépekben töltött idő. Vajon igaz ez? Dr. Bodnár Eszter a Rózsakert Medical Center belgyógyásza segít megválaszolni a kérdést.

Dr. Bodnár Eszter a Rózsakert Medical Center belgyógyásza

Miért fontos a D-vitamin?

A D-vitamin segíti a kalcium és a foszfor beépülését a csontokba, így fontos szerepet játszik a csontozat egészségének megőrzésében. Jótékony hatással van a szív- és izomműködésre és a keringésre, ezek mellett elősegíti az immunrendszer védelmét is. Hiánya a csontok gyengüléséhez vezethet, gyakoribbak lehetnek a törések, deformálódások, súlyosabb esetben csontritkulás is kialakulhat. A D-vitamin-hiánynak szerepe lehet az immungyengeség, daganatos megbetegedések, idegrendszeri bántalmak, cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában is.

Hogyan pótolhatjuk?

A D-vitamint elsősorban a szervezetünk állítja elő napfény hatására. Körülbelül 30 perc napon töltött idő alatt elegendő D-vitamin termelődik a szervezetben, ha az arcunkat és a végtagjainkat is éri napfény. Bizonyos élelmiszerekben is megtalálható ez a vitamin, például a tengeri halakban, a tejtermékekben, a gombában vagy a tojásban. Azonban fontos tudni, hogy táplálékkal önmagában nehéz bevinni a kellő mennyiséget, így a napfénymentes, októbertől áprilisig tartó időszakban érdemes étrend-kiegészítőkkel pótolni a mennyiséget a hiányállapot megelőzése érdekében.

Milyen étrend-kiegészítőt alkalmazzunk?

A patikákban kapható D-vitamin-készítmények közül bármelyik megfelelő, felnőttek számára napi 2000 Nemzetközi Egység ajánlott ezekből. A D-vitamin a többi zsírban oldódó vitaminhoz hasonlóan túladagolható, ezért figyeljünk rá, hogy az ajánlott mennyiséget ne lépjük túl.

Mi a helyzet a szoláriummal?

Bár a szolárium barnítja a bőrt, a D-vitamin pótlására nem alkalmas. A legtöbb szoláriumban ugyanis UV-A sugárzást alkalmaznak, míg a szervezetünk a D-vitamint az UV-B sugarakból nyeri. Ha UV-B sugarakat alkalmaznak is, a mennyiség biztosan nem alkalmas a D-vitamin pótlására, arról nem is beszélve, hogy a szolárium kifejezetten káros a bőrre, bőrgyógyászok semmilyen mennyiségben nem ajánlják a használatát.

Ősszel és télen maradjunk tehát a táplálék-kiegészítőknél, a napfényes időszakban pedig töltsünk kellő időt a szabad levegőn, így elkerülhetjük a D-vitamin hiányt.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...