Kedves Nosalty-olvasók!
Legutóbbi blogbejegyzésemben arról olvashattatok, hogy miként élem meg a jelenlegi helyzetemet, hogy érzem magam a betegségemben. A mai bejegyzésben pedig gondoltam megosztom veletek, hogyan telik egy átlagos napom - bár igazából egyik napom sem olyan, mint a másik, ez benne a jó, de a napi rutinom nagyjából ugyanaz.
Az már a velem készített interjúból kiderült számotokra, hogy egy szabóságot vezetek illetve édesapámmal közösen van egy kis kocsmánk. Ennek megfelelően elég sok dolgom van egy nap, pihenésre ritkán jut idő.
Reggel korán, 5:30-kor kelek általában (hétvégén is, akkor is munka van), összeszedem magam, felöltözöm, elvégzem az ügyes-bajos teendőket, majd 6:30-7:00 között megreggelizek (az időpont attól is függ, hogy csak magamnak vagy édesapámnak is készítek reggelit), ugye ez a hobbim, ha itthon alszik, akkor mindig készen várja őt az étel.
8:00-kor nyitom a varrodát, előtte még kiszaladok boltba vagy éppen a bankba, ha muszáj, vagy sok munka esetén már nyitás előtt dolgozom. Nyitástól kezdve gyakorlatilag nincs pihenés, jönnek az ügyfelek, dolgozom folyamatosan, van, hogy leülni nincs időm.
10:00-10:30 között eszem egy gyors tízórait, majd 12:30-ig munka-munka-munka. Igyekszem úgy beosztani a napom, hogy fél 1-kor ebédeljek, bár sajnos konkrét ebédidőm nincsen. A szabóságban eszem az előző este előkészített ebédet, és reménykedem, hogy nem zavarnak meg.
Sajnos én nem tudok úgy étkezni, mint egy “átlagos” ember, szükségem van a nyugodt étkezésre,
mert nagyon rosszul tudok lenni, ha fel kell ugrálni két falat között vagy abba kell hagyni az étkezést, de ezen próbálok úrrá lenni, a tízórai és uzsonna elfogyasztásakor már nagyjából sikerült is!
Ebéd után folytatódik a munka, 15:30-16:00 körül jön az uzsonna, majd ha 18:00-kor sikerül végeznem és zárnom, akkor kiszaladok még boltba, kellékért vagy épp a postára, gyógyszertárba, orvoshoz stb., amilyen feladat éppen adódik.
Ahogy hazaérek, megvacsorázom, egyben másnapra elkészítem az ebédemet. Számomra nagyon fontos, hogy naponta legalább egyszer, de általában kétszer (ebédre és vacsira) meleg ételt fogyasszak - ilyenkor mikor jön a hideg, még reggel is jobban esik egy melengető fogás.
Vacsi és elpakolás után még vagy dolgozom kint a varrodában vagy a lakásban: bontok/ kézimunkázok vagy a házimunkát igyekszem megcsinálni.
Ha én vagyok a soros a borozóban, akkor este 8-kor zárok, majd elintézem a papírmunkát, ezt-azt. Este 9-10 között kerülök ágyba, ilyenkor, intézem az online ügyeimet, emaileket olvasok, egy kis tv-s háttér aláfestéssel. Ha mindez megvan 22:30-23:00 körül alszom el, az egész napos lótás-futás után ilyenkor már jól jön a pihenés.
Következő alkalommal arról írok nektek, hogy viszonyul a környezetem a betegségemhez. Sziasztok!
Ezeket olvastad már?
„Ez egy komoly lelki betegség, minden étkezésnél bűntudatod van” -...
Új cikksorozattal jelentkezünk a Nosaltyn, amelyben az anorexiáról tudhattok meg többet, és megismerkedhettek Szandrával, aki ebben a betegségben szenved.
Fenes GábrielMindig is kíváncsi voltál, hogy mit és mennyit eszik egy...
Életem anorexiával c. sorozatunk új cikkében az anorexiával élő Szandra étrendjét ismerhetitek meg.
Bodon Judit dietetikusÉlet anorexiával - árulkodó jelek. Mit tegyünk, ha gyanút fogtunk?
Az anorexia nervosa egy lassan kialakuló betegség - ezekre tünetekre a kellene odafigyelnie a beteg környezetében élőknek, hogy még időben felismerésre kerüljön.
Peer Krisztina pszichológus"Nem sokáig leszek életben, ha nem változtatok" - kövessétek velünk...
Szandra elhatározta, hogy leszámol betegségével, és ezentúl beszámol nektek a gyógyulás nehézségeiről és sikerélményeiről.
admin