A szakértők szerint a dohányzás sérülékenyebbé teheti a tüdőt a COVID-19-cel szemben, igaz, újabb, ennek némiképp ellentmondó kutatások alapján viszont az is elképzelhető, hogy a nikotin némi védelmet adhat – írta meg a 24.hu. Ezek alapján pedig jogosan vetődhet fel mindenkiben a kérdés: vajon az e-cigarettázás és a koronavírus hogyan hatnak egymásra?
Az e-cigaretta pár éve valósággal meghódította a világot, ezzel együtt viszont az Amerikai Egyesült államokban azóta rengeteg megbetegedést és halálesetet regisztráltak, melynek hátterében a készülékek használata állt.
A probléma egyébként egyelőre leginkább Amerikát érinti, mivel ott nincsen szabályozva az eszközökhöz szükséges folyadékok összetétele.
Az e-cigaretta és a COVID-19
Egy friss tanulmány szerint az e-cigarettákhoz köthető tüdősérülés, az EVLI valóban növelheti a COVID-19 súlyosságát. Fontos azonban kiemelni, hogy a kutatást amerikai adatok alapján folytatták.
Az Észak-Karolinai Egyetem munkatársa, Willard Harrill, arra jutott, hogy a tüdő sérülése koronavírus esetén csökkenti a túlélés esélyét. Mivel az elektromos cigarettákat főként fiatalok használják, így ebben a korosztályban is megnőhet a halálozási arány.
Magyarországon egyelőre még nem dokumentáltak olyan esetet, melyben az elektromos cigaretta okozott volna tüdősérülést. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy az itthon kapható likvideket jobban ellenőrzik, a fogyasztók pedig tájékozottabbak.
Letegyük-e az e-cigit COVID-19 idején?
Mivel a koronavírus egy egészen új betegség, ezért rengeteg kutatásra van még szükség, hogy pontosan feltérképezzük. Az e-cigaretta ugyancsak újdonságnak számít, így itt is vannak feltáratlan területek. Ez idáig nem regisztráltak olyan beteget, ahol bizonyítottan az elektromos cigaretta súlyosbította a tüneteket – igaz, ez idővel változhat.
Összességében elmondható, hogy az e-cigaretta ugyan "másképp" káros, mint a sima cigaretta, ennek ellenére szintén számos veszélyt rejt, így koronavírustól függetlenül érdemes tehát felhagyni a használatával.
Ezeket olvastad már?
Elektromos cigarettától haltak meg többen Amerikában - fura járvány pusztít...
Elméletek vannak, hogy mi állhat a halálesetek és a járványszerű megbetegedések hátterében, de még nem taláták meg a biztos kiváltó okot.
Stuth-Nagy NikiTerjeszthetik a szúnyogok a koronavírust? Itt a válasz!
Sokakat foglalkoztat a kérdés, de a szakemberek szerint alaptalan az aggodalom a kérdéssel kapcsolatban.
adminNem biztos, hogy kilégzéssel is terjed a koronavírus
Az új kutatások szerint lehetséges, hogy "csak" köhögéssel és tüsszentéssel terjed tovább a vírus.
NosaltyA szakértő szerint nem jó, ha koronavírus idején erős az...
Ha eddig azt hitted, az a jó, ha erős az immunrendszered a járvány idején meg ha vitaminokat szedsz, akkor lehet, hogy tévedtél.
Nosalty