Sokan szép emlékeket őrzünk a nagyszüleinknél töltött disznóvágásokról. A család apraja nagyja hajnalban kelt, hogy együtt töltsük a napot, történeteket meséljünk. Akkoriban még nem engedtek minket a tűz, vagy a kés közelébe, így csak távolról, kíváncsian szemlélhettük, hogyan készül a hurka, a disznósajt és a kolbász.
Most egy kicsit más környezetben, de újraélhettük a gyerekkorunkat. Kórizs Józsi és népes családja meghívására egy vajdasági, kun disznóvágáson vehettünk részt Bácsfeketehegyen (Feketic), aminek minden pillanatát élveztük. És nem csak azért, mert az óriási vendégszeretetüknek köszönhetően megállás nélkül ehettünk.
A kun disznóvágás ugyanúgy kezdődött, mint bármely másik, egy bátorító pálinka elfogyasztásával. Na jó, volt az kettő is, de ilyenkor ez is hagyomány. Ami egy kicsit más volt a korábbi élményeinktől, hogy miután levágták a malacot, nem pörzsölővel égették le a szőrét, hanem a böllér és segítői előbb megtisztították, majd szalmát tettek rá, és azt meggyújtva pörzsölték meg.
„Megkopasszuk forró vízbe azért, hogy a szőrnek a töve is kijöjjön a bőrből... Azt pörzsöljük szalmával, mert az őseink is azzal csinálták. A zabszalmától a bőre kap egy jellegzetes, finom ízt”
- magyarázta Kórizs Józsi. Vendéglátónk azt is elárulta, mi a jó a disznóölésben:
„Összetart bennünket!”
Az összetartozás végig érződött.A Kórizs család több ismerőst is a disznóvágásra hívott, és tényleg úgy vártak minket, mintha a rokonaik jöttek volna látogatóba.
Mindig volt friss kenyér, hús és ital az asztalon. A hájból készült kráfli, a sült vér mellé pedig sajtos tejfölös lángos. Józsi szerint a vendégszeretetet a balkáni népektől vették át, ő sem és még mi sem tapasztaltunk máshol hasonlót.
Hív a Balkán!
A bácsfeketehegyi kun disznóvágás csak egy a sok színes élmény közül, amiben a Balkán-félszigeten részed lehet. Az Experience Balkan oldalán még több izgalmas és érdekes programot találsz.
Munka közben külön élmény volt felfedezni Kórizsék gazdaságát. Összebarátkoztunk a bölényekkel, szürke marhákkal, lovakkal, szamarakkal és a két házőrzővel is. Jókat beszélgettünk, majd jöhetett egy kis délutáni pihenő és egy kis esti mulatság tradicionális, disznóbelsőségekből készült savanyú levessel, és disznótoros káposztával.
Az esti mulatozás után a reggeli ismét húsban gazdag volt: Kórizsék házi májasa, ami az egész környéken híresen a legfinomabb, körözött és a maradék pecsenye várt minket az asztalnál. Mindhármunknak ugyanaz jutott eszébe:„Úgy ennénk már egy kis zöldséget!”
Nem kellett rá sokat várni, mivel utunkat a szabadkai piacon zártuk, ahol sok saláta, paradicsom és némi tejföl kíséretében betoltunk egy emberes adag pljeskavicás szendvicset.
Felejthetetlen élmény volt. Biztos, hogy jövőre is megyünk!
Ezeket olvastad már?
Pityókás kenyeret készített nekünk egy erdélyi hölgy - VIDEÓ
Erdélyi házikenyérből nincsen két egyforma, de két dolog közös bennük, hogy isteni finomak és hogy csupa-csupa szeretettel készülnek. Nézzétek meg, pontosan hogyan!
Hajnal Stefi122 adag székelykáposztát főztünk, és nem is ettünk belőle -...
Ha úgy főzöl 122 adag pazar székelykáposztát, hogy nem eszel belőle, de nem is bánod, annak csak egy oka lehet: rászorulóknak főzöl. Az Age of Hope alapítványnak segítettünk.
Brecz JuditÍgy lehet repedésmentes a sült hurka és kolbász – megfejtettük...
Víz vagy zsír aláöntésével, villával vagy fogpiszkálóval kiszúrva, esetleg minden nélkül – hurkát és kolbászt sütöttünk, minden módszert tesztelve. Jöjjön az ítélet.
GrétiIlyenek voltak a disznóvágások a nagyszüleink idejében - nektek is...
A jó hangulatú, finom húsokkal, pálinkával tarkított disznóvágás igazi ünnep volt a faluban, ahová mindenki szívesen érkezett segítőnek.
Petrás Gabriella