Ha belegondolnánk, melyik konyhai eszközünket használjuk a leggyakrabban, a vágódeszka biztosan valahol a lista elején szerepelne – ilyen gyakori igénybevétel mellett pedig nem csoda, ha egy bizonyos idő után elhasználódik a szeletelésnél használt fadarab. Persze a kérdés mindig az, hogy mennyit is jelent pontosan ez a „bizonyos idő”, mikor jutunk el arra a pontra, amikor már abszolút muszáj lecserélnünk a vágódeszkánkat: ha az alábbiakat észleljük, ne késlekedjünk!
Nézd meg galériánkban a vágódeszkacserére utaló jeleket!
4 jel, hogy ideje lecserélni a vágódeszkád
Kellemetlen szagú
Az egyik legelső jele az enyészetnek a kellemetlen szag, ami nemcsak azért jelent majd problémát a későbbiekben, mert minden rajta vágott alapanyag átveszi azt – a szag eredete a deszka belsejébe jutott nedvességről árulkodik, amelyben könnyebben megtelepednek a baktériumok. A víz ráadásul idővel a fa elrohadásához is vezethet.
Könnyen vizesedik
Egy darabig kezelhetjük a deszkánkat olajjal, hogy megóvjuk a nedvesség behatolásától és épen tartsuk mind a felszínét, mind a szerkezetét. Persze, ha erről megfeledkeztünk, esetleg már annyira öreg a deszkánk, hogy nem használ rajta semmilyen kezelés, a fa elkezd vizesedni. És ez idővel csak egyre rosszabb lesz: ha nem tud teljesen kiszáradni a deszka belseje, könnyebben nedves lesz újra, végső soron pedig vagy széthasad vagy berohad.
Elgörbült
Mivel többé-kevésbé még mindig egy élő anyagról beszélünk a fa vágódeszka esetében, számítanunk kell arra is, hogy külső hatásokra (pl. nedvesség, hő) eldeformálódik a lapító. Ez egy bizonyos fokig még nem ad okot aggodalomra, kiszárítás után visszanyerheti a deszka eredeti formáját. Azonban, ha már nagyon öreg, erre nem lesz képes, megmarad görbeségében és egyre nehezebbé teszi majd a rajta való szeletelést.
„Forgácsolódik”
Használat során egyre roncsolódik a deszka felülete, főleg, ha éles késsel szabdalunk rajta különböző alapanyagokat. Az öreg deszkáknál észrevehetjük, hogy egy lendületesebb aprítás után annyira felsértjük a fát, hogy apró darabkák, morzsák jönnek fel róla. Ez pedig amellett, hogy csúnya külsőt ad a deszkánknak, azzal a veszéllyel is fenyeget, hogy az idegen anyag végül az ételeinkben landol majd.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További tippek a konyhai munkához: