Nyakunkon az ünnepek, ezzel együtt pedig a legfinomabb húsételek receptjeit is szorgosan gyűjtögetjük, hogy a legomlósabb húsételek kerüljenek a családi asztalokra. Ilyenkor jól jön némi segítség, hogy eligazodjunk a vadhúsok világában.
Fenntartható fehérjeforrás, alacsony zsírtartalmú, magas ásványianyag tartalmú, ráadásul garantáltan antibiotikum és hormonmentes alapanyag – ez mind jellemző a vadhúsra. Magyarországon nagyjából 800 tonnát értékesítenek belőle évente, a hazai vadhúsfogyasztás jelenleg mindössze 30-40 dekagramm/fő/év, míg sertésből több, mint 30 kilogrammot is fogyasztunk átlagosan évente. Az ünnepek közeledtével mindenki szeretné különleges ételekkel elkápráztatni szeretteit a családi asztalnál, érdemes ilyenkor vadhúst választani, melyhez segítségünkre lehet a Vadkonya prémium magyar vadhús kisokosa.
A vad amellett, hogy a természetes, fenntartható, és rendkívül alacsony zsírtartalmú húsok közé tartozik, egyedülálló gasztronómiai élményt is nyújt. A Vadkonyha termékcsalád hazai forrásból származó, konyhakész, kiskereskedelmi forgalomban is kapható szarvas, vaddisznó, őz húsok széles választékával szeretné a vadhúst a méltó helyére emelni a magyar gasztronómiában.
3 + 1 ok, amiért érdemes vadhúst fogyasztani
1. Magas fehérje – alacsony zsírtartalom - A vadhúsban a fehérje aránya átlagban magasabb, a zsírok aránya pedig alacsonyabb a háziasított állatok húsához képest. Ez természetes, hiszen a vadak életmódjának köszönhetően a vadhús a sovány húsok tulajdonságaival vetekszik. Elsődleges fehérjeforrás, melyben minden esszenciális aminosav megtalálható.
2. Gyógyszeres kezeléstől mentes
A vadak a természetből szerzik be a táplálékukat, ezért a vadhús nem tartalmaz semmiféle hormon és gyógyszer maradványokat.
3. Magas ásványianyag tartalom - Bizonyos ásványi anyagok nagyobb mennyiségben találhatók meg a vadhúsban, mint a háziasított állatok húsában. Szerves vas, kálium, kalcium, foszfor, magnézium, omega-3 és omega-6 zsírsavak, B12, B6 vitamin - ezeket a létfontosságú anyagokat a nagyvadak húsa az emberi szervezet számára jól felszívódó és hasznosítható formában tartalmazza.
+ 1. Fenntartható alapanyag - A vadgazdálkodás egy rendkívül fenntartható és környezetkímélő gazdálkodás, hiszen az állatok saját, természetes közegükben élnek és táplálkoznak, semmilyen ipari folyamat nem kapcsolódik tartásukhoz. A vadhús alacsonyabb ökológiai lábnyoma miatt fenntarthatóbb választás más húsfélék helyett.
A Fiwi-Hűt Kft. azt tűzte ki céljául, hogy a magyar háztartások asztalára friss, minőségi vadhús termékek kerülhessenek. A cég 1994-es alapítása óta, vadfeldolgozó üzemükből több ezer tonna vadhús alapanyagot szállítottak a magyar háztartások asztalára, és Nyugat-Európába is. A Vadkonyha termékcsaládot 2019-ben vezették be, 2021-ben pedig elnyerte az Értek és Minőség Tanúsító́ Védjegy használatára jogosító́ elismerést is. Alapanyagaikat hazai, fenntartható vadgazdálkodásból szerezik be, a legnagyobb odafigyeléssel készítik elő friss vákuum- és mélyfagyasztott csomagolásban, hogy megőrizzék magas ásványianyag tartalmukat és gazdag ízvilágukat.
Hogyan fűszerezzük a vadhúst?
- Vadkonyha tippek-
Füstölt tengeri sópehely - A sózás és ízesítés egészen új dimenzióját tárja elénk a füstölt tengeri sópehely, amit tálalás előtt vagy tálaláskor közvetlenül, meleg ételen érdemes alkalmazni a roppanós, kellemes ízű, enyhén füstös végeredményért. A grillezett vadhús (gerinc, bélszín és comb steak) igazi barátja, használjuk, amikor grillezést követően néhány percig még pihentetjük a húsokat.
Tört feketebors - Az őrölt borshoz mérten a tört feketebors közel sem csak az erősségről szól. A speciális őrlésű, prémium minőségű fekete borsot bármilyen vad BBQ és Grill fűszerkeverék összeállításához, és bármilyen vadétel alap ízesítéséhez is ajánljuk.
Őrölt csemege fűszerpaprika - A magyaros ételek és ízek kedvelőinek a repertoárjából nem hiányozhat az őrölt csemege fűszerpaprika. Vérbeli hazai termék, mely kimagasló minőséget és egyedülálló aromavilágot kínál, sőt színezőértéke is rendkívül magas. A prémium minőségű kézzel válogatott őrölt fűszerpaprika nem hiányozhat, amikor vadas bográcsgulyás vagy pörköltes ételt készül.
Kakukkfű - A kellemes illatú, aromás, kámforos ízű kakukkfű jól illik a vadételekhez. Élettani hatását tekintve étvágygerjesztő és gyomorjavító. Felhasználásakor jól harmonizál olyan fűszerekkel, mint a majoránna, rozmaring, babérlevél és zsálya.
Rozmaring - A rozmaringnak aromás, gyantás, enyhén kesernyés íze van, fantasztikus illóolajokat enged ki főzés közben. Élettani hatását tekintve frissítő, ideg- és gyomorerősítő. Vadételek készítésénél hasznos összetevő pácoláshoz, de illik mártásokba és frissen vagy szárítva a főzés közben az ételhez adva.
Borókabogyó - A borókabogyót már hosszú ideje használják a népi gyógyászatban és a gasztronómiában egyaránt. A fanyar, kesernyés termést szárítva vagy frissen fűszerként használjuk, kiválóan illik a vadhúsokhoz. Íze melengető, kissé édeskés, gyantás, fás jegyekre emlékeztető. Jól harmonizál a fokhagymával és az aromás fűszernövényekkel, mint a majoránna és a rozmaring. Pácolásnál és különösen a pörköltek ízesítésekor használatos, de erős karakteres íze miatt 6-8 szemnél ne használjunk többet.
A vadgasztronómia további kedvelt fűszernövényei: petrezselyem, majoranna, babérlevél, tárkony, zsálya, medvehagyma, borsikafű, koriander, lestyán.
Hogyan készítsük elő a vadhúst?
Hirtelen sütés: a hús sütését érdemes magas hőfokon kezdeni és kialakítani a vadhús felszínén pörzsanyagot. A magas hőmérséklet hatására kialakuló kéreg segítségével illatosabb és ízletesebb lesz a végeredmény. A húsnak ilyenkor a forró felülettel érintkezve “sercegnie” kell, ettől ne ijedjünk meg. Fontos, hogy a sütőlapot, serpenyőt előre melegítsük fel és egyszerre ne helyezzünk bele túl nagy mennyiségű húst, mert ez lehűtheti a felületet.
Olajos pácolás: hosszabb-rövidebb időn keresztül történő olajos pácolással is előkészíthetjük a vadhúst sütés előtt.
A fűszerekkel együtt történő vadhús érlelés egy újabb színfoltot, érdekes karaktert visz az ételbe. A vadhúsoknak sok esetben előnyös az olajos pácolás, tovább puhulhatnak és a fűszerek ízei átjárják a rostokat. A marinádhoz sokféle fűszert használhatunk, például: bors, fokhagyma, kakukkfű, lestyán, borókabogyó, babérlevél.
Darált hús: vadhúsból is érdemes darált húst készíteni. Vadhúsdaráláshoz leginkább gulyáshús ajánlott, a megfelelő zsírtartalmuk miatt. Rengeteg ételbe választhatunk vadhúst a szokásos sertés vagy marhahús helyett. Ragukhoz, rakott és töltött ételekhez kiválóan passzol a friss darált vadhús. A daráláshoz tökéletesen megfelel a tárcsás daráló, a konyhai robotgép vagy késes daráló is. A frissen darált vadhúst ajánlott rövid időn belül felhasználni. Minimum 10 percig 80 fokos vagy magasabb hőkezelést igényel.