Néha azt merjük gondolni nagy naivan, hogy az olcsó és némiképp bizarr ételek repertoárját már kevéssé lehet bővíteni, és ahogy öregszik az ember, kinövi a sokszor szükség szülte specialitások fogyasztását, de úgy fest, ez a jelenség nemzetközi - és nagyon is szerethető tud lenni.
Keleten is dívik a furcsaság:
Japánban az emberek csokis rament esznek, igen, csokoládés rament
Most például a csehek kerültek elő. Ha náluk járunk, és neadjisten betérünk egy kocsmába, már az italoknál szembesülhetünk a nem feltétlen mindennapos ízléssel: itt van ugyanis ez a mlíkó nevezetű ital, ami egy speciálisan csapolt sör, és tulajdonképpen nem más, mint egy korsónyi hab meglepően édes ízzel. HAB. Amit a legtöbben igyekeznek elkerülni. (Hozzáteszem, szerintem a sör legjobb része.)
U T O P E N C I
De ha ennénk is valamit a szesz mellé, nem mehetünk el zavartalanul a nakládaný hermelín (azaz pácolt camembert) illetve a BEFŐTTKÉNT ELTETT VIRSLI mellett sem, aminek becses neve UTOPENCI, más néven "fulladozó férfiak". Kit ne vonzana egy ilyen étel, de nem?
Az összetevők a következők:
virsli, ecet (sokszor almaecet), hagyma, paprika, feketebors, babér, só, cukor, mustármag. Elvetemültebbek tojást vagy uborkát is beletuszkolnak az üvegbe.
Egy átlagos életű utopenci néhány hétig csücsül az ecetben, amíg igazán finomra nem erjed - és tökéletes sörkorcsolyává nem érik.
A kocsmárosok a hideg utopenec (ez a virslibefőtt egyes számú változata) mellé kenyeret szolgálnak fel, és a kettévágott hústermékbe belegyömöszölnek egy keveset az üveg tartalmából: némi hagymát, paprikát, esetleg uborkát.
A név a fáma szerint egy Šamáneknevű cseh kocsmárosnak állít emléket, akinél először lehetett kapni ezt a finomságot, és aki később vízbe fúlt - innen a "fulladozó férfiak" becenév.