Az útifű Nyugat-Ázsiában és Indiában őshonos egynyári növény. Az útifűmaghéj a növény termésének héja, jelentős rostforrás. A héjakat őrölhetik is, hogy gazdag oldható rostot állítsanak elő. Az emésztőrendszerben az oldódó rostok felszívják a vizet, lassítják az ételben található különféle tápanyagok felszívódását és az emésztést.
A vércukorszint szabályozása elengedhetetlen a jó egészséghez. Kimutatták, hogy ha útifűmaghéjat fogyasztunk az étkezés után, lassítjuk általa a vércukorszint emelkedését, mert az útifűmaghéj csökkenti a szénhidrátok felszívódásának sebességét. Az a gélszerű rost, amely akkor keletkezik, amikor az útifűmaghéj felszívja a vizet, fontos szerepet játszhat a „rossz” koleszterin csökkentésében, míg a „jó” koleszterinre nincs hatással. Ennek fontos hozadékai lehetnek az egészségünk tekintetében, mivel a magas „rossz” koleszterin különféle szív- és érrendszeri betegségekkel járhat.
Gyakori, hogy a fogyókúra során az étkezések után is éhesnek érzi magát az ember, és ha elgyengül, egy pillanat alatt teljesen tönkreteheti a jól felépített programot. Mivel a tartós negatív energiamérleg (amikor tartós ideig kevesebb kalóriát fogyasztunk, mint amennyit a szervezet felhasznál) alapvető fontosságú a fogyás szempontjából, az útifűmaghéj magas rosttartalma kiváló eszköz a fogyókúra során. Bebizonyosodott, hogy a fogyasztása segít lassítani az emésztést, és a növeli a teltségérzetet étkezés után.
Fontos rostforrás
Egy teáskanál útifűmaghéj 5 gramm rostot tartalmaz, ami a napi rostigény körülbelül 15% -át teszi ki, és nagyjából 200 gramm párolt brokkolinak felel meg. A szakemberek 14 gramm rost fogyasztását javasolják 1000 kcal-onként. Mivel az alacsony rosttartalmú étrend többek között a szív- és gyomor-bélrendszeri problémák kockázati tényezője lehet, fontos, hogy tegyünk ellene. Naponta 1-2 teáskanálnyi útifűmaghéj elfogyasztásával gyorsan és hatékonyan orvosolhatjuk rosthiányos étrendünket.
Segíti a bélműködést - de csak ha sok vízzel fogyasztjuk!
Az egészséges bélműködés elengedhetetlen az optimális emésztéshez és a gyomor-bélrendszeri problémák, például a székrekedés és az aranyér elkerülése érdekében. Mivel az útifűmaghéjnak hashajtó hatása is van, elősegíti a rendszeres bélmozgást. Ezért azoknak, akik krónikus székrekedésben szenvednek, kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
Jótékony hatása általában akkor jelentkezik, ha 3,5 - 5 grammot 250-500 ml vízzel elkeverve naponta kétszer, étkezés előtt elfogyasztunk. (Az első héten érdemes egy adaggal kezdeni, a második héten pedig jövet a napi 2 adag.) Víz nélkül nem ajánlott megenni, mivel az akár fulladáshoz is vezethet. Az útifűmaghéj gluténmentes, így lisztérzékenyek is beépíthetik az étrendjükbe.
Mielőtt enni kezdenéd az útifűmaghéjat, érdemes egészségügyi szakemberrel konzultálnod.
Ezeket olvastad már?
Népi gyógyászat: Na de miért is kell hagymát tenni a...
Sokféle olyan házi gyógymód létezik, amelyek segíthetnek a betegségek leküzdésében. Arról hallottál már, hogy vannak, akik hagymát tesznek a zoknijukba?
Jenei GrétaHázi ketchup bármikor az évben - ezért egészségesebb a hőkezelt...
Tudtad, hogy a hőkezelt paradicsomban megsokszorozódik az egészségvédő likopin mennyisége?
Jenei GrétaMinden, amit tudni szeretnél az üde kaporról - ne csak...
Tudtad, hogy a kaprot számtalan testi bajra használják a népi gyógyászatban?
Jenei GrétaÉtelek és tippek, amelyek segíthetnek leszokni a dohányzásról
Leszokni a dohányzásról nehéz dolog, de fontos lépés az egészség védelmében, hiszen ha megtesszük, csökken a tüdőrák illetve a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
Jenei Gréta