Párologtatással, éjszakai és hajnali szellőztetéssel, de akár egy kiadós felmosással is természetesen hűthetjük le otthonunkat a legmelegebb nyári napokon. Bár a légkondicionálók használata ma már sok háztartásban megszokott, mégsem ez a legjobb megoldás a nagy melegben – többek között ez derül ki abból a Facebook-bejegyzésből, melyet néhány napja az elismert magyar klímakutató és fizikus, Ürge-Vorsatz Diána osztott meg Facebook-oldalán. A praktikus és környezetkímélő tippeket összegyűjtő posztot változtatás nélkül, eredeti formájában közöljük.
„A hosszan tartó hőséghullámok már komoly veszélyt jelentenek az egészségre, akár az életünkre is, hiszen, ne felejtsük, 36°C-on üzemelünk, és folyamatosan hőt kell tudnunk leadni ahhoz, hogy az életfunkcióink működjenek – tehát kívül hidegebbnek kell lenni, mint belül.
Ideiglenesen párolgással (izzadással) tudjuk hűteni magunkat.
Ha nincs légkondink (és ha van is, próbáljuk meg minél kevesebbet használni, hisz csak fűtjük vele a kinti környezetünket, és a kibocsájtásokkal tovább fűtjük az éghajlatot), így tudunk jól védekezni a hőség ellen (tudom, hogy sokan tudjátok, de a múltkori táborban, mikor ezt adtam fel feladatnak az egyik akadályverseny állomáson, még a nagy gyerekeknek sem volt az egészről semmi fogalmuk sem…):
- éjjel minden ablakot, amit csak biztonságosan lehet, kinyitni, és hajnalig nyitva tartani
- HAJNALBAN MINDEN ABLAKOT BECSUKNI, és ha lehet, egész nap zárva tartani, az ajtót is rövid ideig nyitogatni
- viszont ehhez fontos (tehát hogy a benti hőmérséklet alacsonyabb maradjon, mint a kinti), hogy KÍVÜLRŐL leárnyékoljunk minden olyan ablakunkat, amire rásüt napközben a nap - akár hajnalban is. Zsalugáter, redőny, árnyékoló - persze a legjobb egy lombos fa árnyéka. Amire nem süt rá a nap, nem olyan fontos árnyékolni, bár egy jól szigetelő redőny segít a meleg konduktív módon való beszökését is csökkenteni. Benti függöny sajnos nem segít a hűvösön tartásban (akkor már beszökött a nap energiája a lakásba, és az üveg már csapdába ejtette a lakásunkba)
- Ha így is nagyon meleg van bent, akkor mossuk fel minél többször a köves felületeket, teregessük bentre a száradó ruhákat. A párolgás hűt!
- Próbáljuk meg a főzést, sütést késő estére, esetleg hajnalra időzíteni, amikor még ki tud az általa keletkezett hő szellőzni, és nem marad velünk egész napra bezárva a lakásba. A legjobb, ha ilyen hőségben kerüljük a sütést.
- Ha van kertünk, balkonládánk, próbáljunk meg minden viszonylag tiszta HASZNÁLT VIZET ÖSSZEGYŰJTENI (pl. edényöblítővíz, gyümölcsmosóvíz, stb) - mi egy lavórt teszünk a csapjaink alá - , és AZZAL LOCSOLNI A KÖRNYEZŐ FÁKAT, BOKROKAT. A fáink meghálálják ezt - elpárologtatják, és ezáltal lehűtik vele a környezetünket.
- igen, az egyetlen igazi hosszútávú védekezés a városi hőség ellen a SOK ÁRNYÉKOLÓ, LOMBOS FA ültetése, ami az ablakainkat, tetőtereinket, járdáinkat, villamosmegállóinkat, utainkat leárnyékolja, és mellette a városi levegőt AKTÍVAN LÉGKONDICIONÁLJA az evapotraszpirációval (vagyis párolgással). Ez nem kis hatás:
IDÉN ÜLTESSÜK EL AZOKAT A FÁKAT, AMIK ELVISELHETŐEN FOGJÁK TARTANI LAKÓHELYÜNK ÉGHAJLATÁT AKKOR, AMIKORRA A MOSTANI HŐSÉG MÁR HŰVÖSNEK FOG SZÁMÍTANI… (sajnos nem kell erre sokáig várni)"
Ezek a praktikák is segíthetnek: