Karácsonykor nincs hiány szeretetben, meghittségben, na és persze finomabbnál finomabb ételekben. Mindegy, hogy húsokról, süteményekről vagy köretekről legyen szó, ezek jellemzően általában energiadúsak, mi magunk pedig az ünnepi hangulatra hivatkozva nem igazán tudunk mértéket tartani. Együtt a család, kevesen figyelnek arra, hogy mennyit esznek - különösen vendégségben nem akarjuk megbántani a házigazdát. A lakomák során általában nem válogatunk - fehérjéből, zsírból és szénhidrátból is a szükségesnél többet fogyasztunk. Ebben a cikkben most a szénhidráttartalom csökkentésére adok néhány egyszerű tippet!
1. A legveszélyesebbek a sütik!
- Sütemények sütésekor búzaliszt helyett például használhatunk valamilyen maglisztet (másnéven pelletlisztet), amelyekről általánosságban elmondható, hogy magas élelmirost-tartalmuknak köszönhetően glikémiás indexük alacsonyabb. Érdemes tudni róluk, hogy folyadékfelvevő képességük nagyobb a hagyományos lisztekénél, ezért több tojást érdemes például a kókuszlisztes süteményhez tenni, különben morzsás, száraz lesz a végeredmény.
- A karácsonyi szokáseredet szerint ahhoz, hogy a következő évben sok pénzünk legyen, érdemes mákos süteményt enni. A biztos sikerhez készítsünk lisztmentes máktortát - ennek szaftossága a zsiradékon múlik, ha nagyon stílushűek akarunk maradni, akkor mákolajat tegyünk a tésztába.
- A bejglitésztába is csempészhetünk egy kis változatosságot, a tésztájához használjunk részben teljes kiőrlésű lisztet, töltelékét pedig édesítsük szénhidrát- és energiamentes édesítőszerrel. Persze ez utóbbi megoldást minden sütinél alkalmazhatjuk a szénhidráttartalom csökkentése érdekében.
- Elég tuti megoldások a kevés hozzávalókból, extra gyorsan (sütés nélkül), tészta nélkül is elkészíthető joghurttorták, amelyeket édesítsünk gyümölcsökkel, édesítőszerekkel.
Olvastad már?
2. A klasszikus köret meg a főzelék
Egyszerű szénhidrát-csökkentési módszer, ha a köreteken módosítunk. Kínáljuk meg a családot a megszokott burgonya- és rizsköret mellett párolt zöldségekkel, friss salátákkal is, akár fele-fele arányban.
Még a szilveszteri lencsefőzelék sem ragaszkodik a liszthez, ha a már megfőtt lencse egy részét kivesszük a fazékból, leturmixoljuk, majd visszaöntjük, és így sűrítjük.
3. Ha sikerült nem megennünk, akkor ne is igyuk meg!
Az ünnepek alatt gyakran még azok is cukros üdítőket isznak, akik ezt egyébként év közben ritkán teszik - ez pedig nem jelent mást, mint sok, gyorsan felszívódó szénhidrátot. Üdítőitalok helyett, ha tehetjük, kóstoljuk meg az energiamentes ízesített vizeket, vagy készítsünk vendégeinknek gyümölcsös teát jó sok citrommal, akár lehűtve is - ezzel a házi szomjoltóval garantált a siker!
A legfontosabb azonban, amit az ünnepi időszakban érdemes fejben tartanunk - nem az evés, nem a mennyiség a lényeg, hanem az együttlét!