Ahhoz, hogy karácsonyra tele legyen mindenféle ízes falattal az asztal, és hogy ne kelljen közvetlenül a pirosbetűs napok előtt szaladgálni, megejthetjük a vásárlás egy részét akár már most is. Egyes ünnepi alapanyagok ugyanis sokáig kibírják a kamrában vagy a fagyasztóban…legalábbis akkor, ha megfelelő körülmények között tároljuk őket. Ugyanis hosszú szavatosságuk mellet sajnos ezek az ünnepi alapanyagok néha igen kényesek is tudnak lenni a környezetükre. Nézzük, kik ők és mik az igényeik!
Nézd meg galériánkban az ünnepi alapanyagokat, a tárolási tippekért kattints a képre!
5 ünnepi alapanyag, amelynek tárolására különösen figyelj oda
Porcukor
Keveset gondolunk rá, egész évben megtalálható a kamránkban, azonban ilyenkor jóval többször elővesszük, ugyanis rengeteg karácsonyi édesség, sütemény és finomság elkészítéséhez szükséges. Tárolásánál elsősorban a nedvességre kell figyelnünk, amitől a porcukor egy masszív tömbbé áll össze. Ennek elkerülése érdekében tegyük át a bolti zacskóból vagy dobozból egy légmentesen záró tárolóba – a legjobb az üveg.
Előre darált dió, mák
Akinek nincs otthon darálója, vagy egyszerűen nem akar a gyakran használt olajos magvak feldolgozásával bajlódni, megveheti a boltokban vagy a piacon az előre ledarált diót és mákot. Ez ugyan kényelmes, azonban jóval romlandóbb termék, mint az egész verzió. Ha zárt csomagolásban érkezik, ne bontsuk fel, csak a felhasználáskor, ellenkező esetben pedig tegyük légmentesen záró üvegbe és száraz, hideg, fénytől védett helyen őrizzük, nehogy megavasodjon.
Méz
Sokan az ára miatt csak karácsony előtt vesznek mézet, hogy aztán a folyékony aranyat a bejglibe, forralt borba vagy mézeskalácsba csorgassák. A méz legnagyobb „problémája” a kristályosodás, ami annak ellenére, hogy természetes folyamat és nem befolyásolja a méz minőségét vagy ízét, nehézzé teszi a vele való sütés-főzést. Érdemes a mézet minél frissebben venni, illetve fénytől és hőingadozástól távoli helyen tárolni (pl. kamrában). Ha mégis bekristályosodna, tegyük az üveget forró vízbe és olvasszuk fel.
Savanyú káposzta
Levesek, főételek és saláták használják karácsonykor és újévkor a savanyú káposztát, ami önmagában egy csodás alapanyag, ugyanis simán eláll hideg helyen akár 2-3 hétig is. Persze csak akkor, ha megfelelően tároljuk: figyeljünk rá, hogy minél kevesebb levegő jusson be a vödörbe vagy egyéb tárolóba, amiben a káposzta pihen – így megelőzhetjük az erjedést, penészedést. Ebben segít az is, ha bőven van savanyítólé, ami teljesen elfedi a szálakat/leveleket.
Ünnepi receptek, amiket feltétlenül készíts el idén:
Foszlós diós kalács
A kalács hallatán mindenkinek a húsvét ugrik be, pedig a karácsonyi ünnepek idején is népszerű, és szokás készíteni, természetesen az alkalomhoz illő kiegészítőkkel. Ez a kalács ...
Az eredeti erdélyi töltött káposzta
Erdélyben a töltött káposztának szinte minden családnál megvan a maga külön készítési, ízesítési módja, megszámlálhatatlan változata létezik, ahogy Magyarországon is. A közös ...
Tökéletes mézes zserbó
Az ünnepek egyik legkedvesebb íze számunkra a mézes zserbóé, elképzelhetetlen nélküle a karácsony. A mézes krémesnek is becézett sütemény puha, mézes-zsíros tésztája remek ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos és trükkös konyhai praktikát olvashatsz itt: