Az újfehértói meggy oltalom alatt álló földrajzi jelzésként való bejegyzésével 65-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek az Európai Unióban oltalmat élveznek - áll az Agrárminisztérium sajtóközleményében.
Az újfehértói meggyet Nyíregyházától délre termesztik, bordópiros színe, magas cukortartalma és egyszerre édeskés valamint savanykás íze miatt pedig ma ez az egyik legkedveltebb magyar meggyfajta a piacon. A több mint 70 éve alapított Újfehértói Kutató Állomáson elsőként szelektált meggyfajta, az újfehértói fürtös és a később szelektált többi változatának gyümölcse újfehértói meggy néven vált ismertté a magyarok körében és külföldön egyaránt - derül ki a Hello Vidék cikkéből.
Az újfehértói meggy olyan egyedi és területhez köthető minőségi jellemzőkkel rendelkezik, amelyek érdemessé tették arra, hogy az Európai Unió oltalom alatt álló földrajzi jelzésként is elismerje. Az OFJ jelzésű uniós szimbólum jelzi a vásárlók számára, hogy a termék szorosan kapcsolódik földrajzi eredetéhez, egyedi jellemzőkkel bír és egyben uniós oltalom alatt is áll. A jelzéssel ellátott termékek kizárólag a termékleírásban feltüntetett módon, a megadott területen teremhetnek.
Az újfehértói meggy népszerűsítésére minden évben fesztivált rendeznek Újfehértón, a helyi meggyből készült pálinka pedig már 2014 óta oltalmat élvez. Az újfehértói meggy, mint hagyományos és tájjellegű termék 2016-ban elnyerte az Agrárinisztériumtól a Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegy használati jogát. Az Agrárminisztérium Földrajzi Árujelzők Programjának keretében további 19 új földrajzi árujelző uniós oltalmára irányuló eljárás van folyamatban, elsősorban a magyar mezőgazdasági termékek és élelmiszerek, valamint a regionális pálinkák köréből.
Ezek az újdonságok is érdekelhetnek: