Nassolni jó dolog: eredeti funkcióját tekintve fontos részét képezi a napi étkezéseknek, hiszen tízórai és uzsonna nélkül nehezen bírnánk ki a főétkezések közötti időszakot. Szociális és élvezeti funkciója is van a falatozásnak, ki ne szeretne egy jó beszélgetés közben ropogtatni valami finomat, vagy moziban ülve elrágcsálni egy adag popcornt?
Ha azonban állandóan nassolunk valamit, az komoly gondokhoz is vezethet: a folyamatos, unalomból történő evés elhízáshoz, cukorbetegséghez és az étellel való rossz viszony kialakuláshoz vezethet.
Egészséges nasik házilag:
Így lehet leszokni az unalomból történő evésről – katt a képre, nyílik a galéria!
6 tipp az állandó nassolás ellen
Tartsd be rendesen az étkezéseket
Ha egész nap otthon ül az ember könnyen összefolynak az étkezések. Reggel csak bekapsz valamit a kávé mellé, egy óra múlva megkensz egy pirítóst, ebéd helyett is csak elrágcsálsz valamit és mire véget ér a nap úgy érzed, hogy egész nap ettél, mégsem érzed magadat jóllakottnak. Figyelj oda arra, hogy az étkezéseknek akkor is meglegyen a helye és az ideje, hogyha otthon töltöd a napot. Ha tudod, hogy mikor fog jönni a következő étkezés könnyebb megállni a folyamatos falatozást.
Egyél tányérból, az asztalnál
Néha nem könnyű megkülönböztetni, hogy éhes vagy, vagy csak unatkozol. Erre jó módszer, hogyha minden alkalommal, amikor megkívánsz valamit kitálalod magadnak az adott ételt és leülsz az asztalhoz, hogy elfogyaszd azt. Éhes vagy? Valószínűleg tényleg időt fogsz szánni arra, hogy összedobj magadnak valamit. Unatkozol? A tányérról, asztalnál megevett chips már nem is annyira hívogató.
Ismerd a tested jelzéseit
Az éhség és a jóllakottság sajátos jeleinek észlelése hatékony módja annak, hogy eldöntsük: éhesek vagyunk vagy csak unatkozunk? Amikor a szervezeted fizikailag éhes és kalóriákra van szüksége, a gyomrod korog, fáradságot, émelygést tapasztalhatsz. Amikor unatkozol, de ételre vágysz, jellemzően az éhség hagyományos jelei nélkül kívánsz meg egy-egy specifikus ételt.
Ismerd fel a rossz szokásaid
Amikor unalomból eszünk gyakran külső tényezők váltják ki az evés vágyát. Figyeld meg, hogy mikor szoktál olyan helyzetekben is enni, amikor fizikai éhséget nem tapasztalsz. A stressz, az ételek könnyű elérhetősége vagy ételekről készült fotók nézegetése az unalomból történő evés gyakori kiváltó okai.
Csinálj valami mást
Ha sikerült felismerni, hogy mikor vagy hajlamos unalomból enni, de képtelen vagy megállni a késztetést, helyettesítsd be az étkezést valami mással. Állj fel, tegyél pár kört a szobában, vagy menj el sétálni. Változtass ülőhelyzetet, esetleg készíts valamit: horgolj, köss vagy barkácsolj evés helyett.
Még több életmód- és egészségtéma: