Az elmúlt néhány évben számos kutatás foglalkozott az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel és azok egészségre gyakorolt hatásával. Bár a tudósok már korábban is találtak összefüggést az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend és a 2-es típusú cukorbetegség között, az új kutatások négy konkrét élelmiszert azonosítottak, amelyek különös kockázatot jelentenek.
A kutatás menete
A The Lancet Regional Health - Europe című folyóiratban megjelent tanulmányhoz a kutatók nyolc európai ország több mint 300 ezer lakosának adatait elemezték átlagosan 10,9 évet felölelve. Megállapították, hogy az étrendben az ultrafeldolgozott ételek mennyiségének minden 10%-os növekedésével 17%-kal nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A bűnös élelmiszercsoportban vannak azonban olyanok, amelyek még jobban növelték a betegség kialakulásának esélyét.
Bár a cukorbetegséget a vércukorszint-szabályozás nehézségei jellemzik, számos más betegség, például az Alzheimer-kór és a szívbetegség kialakulásának kockázatát is növelheti.
Akárhogy is nézzük, a legjobb megelőzni, hogy kialakuljon ez az állapot, ha pedig valakinél már diagnosztizálták, akkor a vércukorszint kezelése segíthet csökkenteni más betegségek kockázatát. Az említett tanulmány szerint négy ultrafeldolgozott élelmiszert van, amit kimondottan érdemes elkerülni az egészségünk érdekében.
Mik az ultrafeldolgozott élelmiszerek?
Az élelmiszereket a feldolgozottságuk mértéke alapján osztályozzák egy úgynevezett NOVA-skála segítségével. Ez a skála négy kategóriába sorolja az élelmiszereket.
A feldolgozottnak tekintett élelmiszerek eltérnek a természetes állapotuktól, és általában olyan összetevőket adnak hozzájuk, mint a cukor, só vagy olaj. Az ultrafeldolgozottnak minősített élelmiszerek olyan feldolgozott élelmiszerek, amelyek még több összetevőt, például tartósítószert, mesterséges színezéket és aromát tartalmaznak. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek azok a csomagolt, azonnal fogyasztható vagy melegíthető termékek, amelyeket eredeti formájukhoz képest jelentősen megváltoztattak. Gyakran tartalmaznak olyan összetevőket, amelyeket nem ismernénk fel, vagy jellemzően nem használnánk az otthoni főzés során.
Az alábi ultrafeldolgozott élelmiszerek a legnagyobb valószínűséggel növelhetik a cukorbetegség kockázatát
Fontos kiemelni, hogy a vizsgálat megfigyelésen alapult, vagyis a kutatók nem tudják biztosan kijelenteni, hogy bizonyos ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása 2-es típusú cukorbetegséget okoz. Ennek ellenére a tanulmány eredményei alapján ezek azok az ultrafeldolgozott élelmiszerek, amelyek a leginkább összefüggésbe hozhatóak a 2-es típusú cukorbetegséggel.
Pozitívum, hogy a kutatók azt is megállapították, hogy a vizsgálatban résztvevők képesek voltak csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ha olyan feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott élelmiszerekkel helyettesítették ezeket az étrendjükben, mint a tojás, a tej, valamint zöldségek és gyümölcsök, vagy akár a feldolgozott élelmiszerek egészségesebb formáival, beleértve a sajtot, a tartósított gyümölcsöket és zöldségeket, valamint a sózott dióféléket.
Összességében a tanulság: néha-néha beleférnek ezek az élelmiszerek is, de nem szabad, hogy az étrend nagy részét ezek tegyék ki, mert abból később komoly probléma lehet. Ezek helyett összpontosítsunk inkább a valódi, teljes értékű élelmiszerek fogyasztására.
Érdemes lehet ezeket a cikkeket is elolvasnod a témában: