Ültess és használj levendulát otthon!

A dél-franciaországi Provence tartomány a mediterrán tájak egyik legszebb vidéke, amely ízein és sajátos építészetén túl egy kedves növényről híres: a levenduláról.

Ameddig a szem ellát: lila levendulamezők hajladoznak a verőfényes napsütésben, a levegőben a levendula mellett olíva és kakukkfű illata száll.

Az ókori görögök tisztító tulajdonságáért és bódító illatáért kedvelték. Bőségesen használták, olaját testükre kenték, szappanjaikat és fürdővizüket illatosították vele. A fáradtságot levendulás fürdőben áztatták ki testükből és az ízületi merevséget áztatták ki tagjaikból levendulás fürdőben. Ez a csodálatos színű és aromájú növény a múlt század folyamán mégis Dél-Franciaország és Provence jelképévé vált: használják a parfümkészítésben, az aromaterápiában, valamint a levendulaolaj, levendula alapú receptek és ételek alapanyaga.

Ezen a tájon a levendula június közepétől augusztus végéig virágzik. Virágzásának pontos ideje függ a levendulamező elterülésétől, magasságától és az időjárástól is, hiszen vannak mezők a sziklásabb, magasabb területeken alacsonyabb magasságon is. A levendula ültetésenként 10 évig virágzik igazán, utána pihentetik a helyét.

A világban 39 faja ismert, de a mi éghajlatunkon csak a francia és az angol levendula elterjedt. Mediterrán évelő növény, mely elbokrosodik, szabadföldbe kiültetve télen sem károsodik és sokáig, akár 40-50 évig is elél. A tihanyi öreglevendulás bokrai már több mint 80 évesek! A kifejlett növény magassága virággal együtt 60-80 cm, a bokrok átmérője 80-100 cm. Levele hosszúkás, 3-4 mm széles, 2-3 cm hosszú, zöldes-ezüstös színű. Virágzata hengeres, 6-8 cm hosszú, színe a jellegzetes mélysötét kékeslila levendulakék. Fagy- és szárazságtűrő, télálló. Időjárástól és környezettől függően június elejétől egészen július végéig eltarthat fővirágzása, majd aratás után időjárás függvényében van másodvirágzása is a nyárutón. Jól mézelő, méhek mellé ezt a fajta kell választani. Mélysötét színe miatt szép csokorban is. A legjobb minőségű levendulaolaj ebből a fajtából készül, de étkezési célra is ez a fajta való.

Levendulás-citromos cookie

A levendula-citrom ízkombináció egyenlőre még mindig megunhatatlan számomra. Most cookie készült ezzel az ízesítéssel. Frissen a legfinomabb, mikor a kívül rákaramellizálódó ...

Felhasználás

Levele, virága frissen és szárítva használható. Virágjával és levelével főleg a dél-francia konyhában ízesítenek főzelékeket és húst, valamint a provence-i fűszerkeverék részeként grillhúshoz és szárnyashoz használják.

Érdekesség, külső megjelenés

60 cm magasra növő évelő növény, szára zöld, szögletes, a második évben elfásodik. Levele szürkészöld, keskeny, illatos; virága világoskék, lila, illatos; virágzata 20 cm hosszú; aromája fanyar-fűszeres.

Gyógyhatás

A virágjából főzött tea enyhíti a fejfájást, nyugtatólag hat az idegekre.

Ültetési szabályok

Mint a legtöbb növénynél a siker titka, hogy milyen termesztési körülményeket tudunk biztosítani, és milyen fajtát választunk. A levendula jól tűri a sokféle ültetési feltételt, de a legjobban a jó vízelvezetésű talajban növekszik, ahol lehetőleg egész nap éri a napsütés. Mint sok más illóolaj tartalmú növényesetén a magas illóolaj tartalmat a napsütés órák befolyásolják. A lúgos, és különösen a meszes talaj fokozza a levendulaillatot.

Legreálisabban arra kell számítani, hogy ha az időjárás megfelelő is, a növények egy része tönkremegy a hideg, fagyos tél, és a nedves, párás nyári időjárás következtében. A levendula egy ellenálló növény és rendkívül jól bírja a szárazságot. Ugyanakkor ültetéskor nem kell sajnálni a szerves – lehetőleg marhatrágyát, és az első növekedési szakaszban az öntözést.

Speciális szempontok

A hidegnél veszélyesebb a nyirkosság, ami elpusztítja a növényt. Nyirkosság keletkezhet a téli hónapok alatt gyökéren keresztül, vagy ha magas a páratartalom nyáron. Ha a páratartalom problémát okoz, meg kell győződni, van-e elég hely a növények között, ahhoz hogy szabadon áramoljon a levegő és a növényt egyenletesen éri-e a napsütés.

Azokon a területeken, ahol télen a talaj rendszeresen lefagy védeni kell a növényt a talaj letakarásával. Védeni kell a növényeket a zord, téli széltől is. Kövek, vagy téglafal további védelmet adhatnak.

Levendulás cseresznyedzsem

Egy kedves ismerősömtől kaptam egy nagy csokor levendulát. Gondoltam, kipróbálom párosítani cseresznyével. Az eredmény mennyei lett. Finom, fekete édes cseresznyéből, amihez alig kellett ...

Metszés

Bár a levendula növényt rendszeresen metsszük a virágok betakarítása során, egy kis metszés – különösen tavasszal – ösztönzi a növény növekedését. A magasabb növényeket kb. a magasságuk 1/3-ig vissza kell vágni. Az alacsonyabb növekedésűeket is célszerű egy-két centivel visszavágni azért, hogy az új hajtások növekedését ösztönözzük. Ha a tél károkat okozott a növényben nem szabad visszametszeni addig, amíg az első hajtások meg nem jelennek.

Konténeres nevelés

Nevelhet növényt cserépben, napos teraszon, de télen mindig be kell vinni. A nagy és terjedelmes gyökérzet miatt előnyben kell részesíteni a szűk helyet. Az cserép, amibe ültetjük, csak pár centivel legyen nagyobb, mint a növény földlabdás gyökérzete. A nagy cserép ösztönzi nyirkosodást. Használjon laza, kiváló földkeveréket és ne feledje, hogy a konténeres levendula több vizet igényel mint a kertben termesztett növény. Ennek mértékét az időjárás és a cserép mérete is befolyásolja. A konténeres neveléshez a legalkalmasabb a Lavandula angustifolia ’NanaAlba és a spanyol levendula.

Levendulakrémes párnácska

A házunk körül nagyon sok levendula van. Már régóta azon töröm a fejem, hogy a szokásos levendulás kekszen kívül milyen édességet tudnék belőle készíteni. Ez lett az eredmény. ...

Levendulás shortbread

Az eztettem.blogspot.com-on újabb okosságok a shortbreadről - amiből ki fog derülni, hogy igazából ez nem is shortbread, de azért finom. :)

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...