Ez a baj a szemét újrahasznosításával a britek szerint

Nem működik teljesen jól az újrahasznosítás a britek szerint, a nemrég készült eddigi legnagyobb felmérés alapján a műanyaghulladék nagyjából csupán 12 százalékát hasznosítják újra.

Nagy-Britannia eddigi legnagyobb, háztartási műanyagszemétről szóló felmérése kimutatta, hogy „nem működik az újrahasznosítás" - írta a BBC cikkére hivatkozva az MTI.

A felmérés (Big Plastic Count) május egy hetében zajlott, eredményei azt mutatják, hogy ennyi idő alatt egy átlagos háztartás 66 darab műanyagot dob ki. Ennek alapján a szervezők – az Everyday Plastic és a Greenpeace – úgy becsülték, évente majdnem százmilliárd darab műanyagot dobnak a szemétbe az Egyesült Királyság háztartásai.

Nem áll stabil lábakon a műanyaghulladék-újrahasznosítás

A felmérésben csaknem 100 ezer háztartás vett részt, aprólékosan dokumentálva minden egyes darab műanyagot, amelyet a héten a kukába dobtak. A szervezők szerint a felmérés eredménye azt mutatja, hogy az újrahasznosítás egyedül nem megoldás a műanyagszemét mennyiségének csökkentésére.

 „Évente százmilliárd műanyaghulladékot termelünk, és az újrahasznosításnak alig van valami hatása” - mondta Chris Thorne, a brit Greenpeace műanyaggal foglalkozó munkatársa.

A résztvevők azt is feljegyezték, milyen típusú műanyagot használtak: az eredmények alapján 83 százalék származott élelmiszer- és italcsomagolási hulladékból, a leggyakrabban gyümölcs- és zöldségcsomagolásból.

A brit kormány legutóbbi - 2021-es - adatai alapján több mint 2,5 millió tonna műanyag csomagolóanyag-hulladék keletkezett a háztartásokban, ennek 44,2 százalékát hasznosították újra, fele (55 százalék) az Egyesült Királyságban történt, a többit külföldre vitték, a leggyakoribb cél Törökország volt.

Nem minden műanyagot ugyanolyan egyszerű szétválogatni és újrahasznosítani. Egy jótékonysági szervezet (a Recoup) szerint a műanyag palackok 61 százalékát, a műanyag edények 36 százalékát, a fóliáknak mindössze 8 százalékát használják fel újra. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kidobott műanyag több mint fele nehezebben újrahasznosítható, úgynevezett lágy műanyag. A felmérés szervezői eredményeiket a Recoup adataival összevetve arra jutottak, hogy az Egyesült Királyságban a műanyaghulladék csak 12 százalékát hasznosítják újra.

Az Eurostat tavalyi adatai az Európai Uniós országok újrahasznosítási szokásait és hatékonyságát vizsgálta. Eszerint 2019-ben átlagosan egy EU-s állampolgár 34,4 kilogrammnyi szemetet termelt, ebből pedig csupán 14,1 kilogramm hasznosult újra. A Portfolio egy korábbi cikke szerint a 2019-es évben a műanyag csomagolási hulladék 41 százaléka volt újrahasznosítva, és míg például Litvánia, Csehország, Bulgária vagy Szlovákia a műanyaghulladék több mint felét újrahasznosította, addig Magyarországon az ilyen típusú hulladéknak csupán 33 százaléka, vagyis alig harmada jutott jobb sorsra.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Hókifli

Minden karácsonykor kerül belőle ünnepi asztalra. Nagyon szeretjük!

Fedák-torta

A karácsonyhoz nálunk hozzátartozik egy finom gesztenyés sütemény, vagy éppen torta, így ez a finom, gesztenyés torta is nagy kedvencünk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...