Újra terítéken a minőség!

Tegnap ünnepélyes keretek között mutatták be a 2014-es évre szóló Henri Gault és Christian Millau kiadványt, egyúttal átadták az Év legjobbjai és az Aranyszalag díjakat is.

A Gault Millau kalauzt Henri Gault és Christian Millau, az élelmiszerkritikus-író páros hozta létre 1965-ben aGuide Michelinnyomán. Ez a rendszer azonban rendkívül szigorúan bírálja el az éttermeket: 10 pont alá egy jó étterem nem mehet. A kalauz rendkívül fontosnak tartja az alapanyagok minőségét, tisztaságát. A minősítés jelzése a szakácssapka: a fekete a hagyományos francia konyha jele, a vörös a megújuló konyháé. Így ír róla a wikipedia, és úgy gondolom felesleges is lenne tovább ragozni, mit is rejt a név és valójában mi a küldetése a kalauznak.

Hazánkban először 2012-ben jelent meg Molnár B. Tamás főszerkesztésében.

„Étkezési kulturánk az utolsó pillanatban van, ha nem az utolsó utániban”- ez állt a 2007-es Kulináris Chartában, amit egy hét alatt több mint százan írtak alá közéleti szereplők, teljesen különböző világnézeti oldalakról.

Kijelentette azt is, hogy ami a negatív folyamatokból visszafordítható, azt vissza kell fordítani. Az érdektelenség nagy vizéből aztán kis szigetek emelkedtek ki - a minőség szigetei. Nyilvánvaló, hogy ennek a nem kis munkának főszereplője pont a Gault&Millau étteremkalauz és Molnár B. Tamás.

Molnár B. Tamás

Az elmúlt két év legfontosabb eredménye - az úgynevezett „gasztroforradalom” -, kitört Budapestről. Nem lehet elsiklani afelett a tény felett, hogy vidéken is megjelentek a jó szívvel ajánlható éttermek.

A mustrából kiderül: pillanatnyilag jóval több helyet lehet találni országszerte, mint az előző év azonos időszakában. A könyv szerint jelenleg több mint 30, nemzetközi viszonylatban is elismert étteremmel büszkélkedhetünk.

Sokan hallottak már a Stílusos Vidéki Éttermiségről, akik egymással kapcsolatot teremtve alkotnak egy figyelemre méltó csapatot. A szigetek tehát összekapcsolódtak, közös nevezőjük pedig a minőség. Szóba került még egy igen fontos dolog, ez pedig a színvonalas szakácsképzés, ha úgy teszik „hálózati műhelymunka”, aminek hála a szakma korcsosulása orvosolva van, azaz megtorpant.

Az év legjobbjai >>>

Összességében pozitív irányt vett az ország gasztronómiai élete, a negatív folyamatok úgy tűnik, mégis megállíthatók, sőt, vannak, amik már most 180 fokos fordulatot vettek. A mostani kiadványban először esik szó a street foodról is, aminek fellendülése valószínűleg szintén ezen kezdeményezések hozománya.

A díjátadón megtudhattuk, kik az év legjobbjai, és azt is, hogy kik érdemelték ki az Aranyszalagot, amit a Magyar Gasztronómiai Egyesület a kimagasló minőségű gasztronómiai termékeknek ítél oda.

Az Év étterme díjat az encsi Anyukám mondta, a három legmagasabb, tizenhetes pont- számot, valamint három-három szakácssapkát az Onyx, a Costes és a Zóna érdemelte ki.

Ennek fényében ajánlom hát mindenkinek a Gault&Millau 2014-es kiadványát, hogy a számára legmegfelelőbbre találjon rá a 398 étteremből, 518 szállodából, 161 borászatból, 650 borból, és nem utolsósorban a legkiválóbb alapanyagokból.

Az Aranyszalaggal díjazottak >>>

Még többet a Gault&Millauról >>>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...