Még, ha nem is értünk egyet az újévi fogadalmakkal, a vasárnapról hétfőre teljes életmódváltással, akkor is van értelme új és jobb szokásokat kialakítani. Persze, ehhez idő és energia kell, illetve kellő odafigyelés és tudatosság, de összeszedtünk néhány olyan újévi fogadalmat, ami nemcsak jó érzéssel tölt majd el, de egy fenntarthatóbb háztartáshoz is vezethet. Csak szépen, lassan, átgondoltan! Amennyiben a listáról csak 2-3 dolgot tudsz majd kipipálni, az sem gond. Sőt, az sem, ha csak próbálgatod a szárnyaid. Nem kevés ember együttes nagy változtatásai vezetnek jóra, hanem sokunk apró, de konzekvens döntései, lépései.
Nézd meg a fogadalmakat galériánkban:
6 újévi fogadalom, a fenntarthatóbb háztartásért
1. Nejlonzacskó-mentes konyha
Ez valami felettébb idegesítő szokás, gyűjtögetés. Aligha ismerünk olyan háztartást, ahol ne lenne legalább egy zacskókkal teli zacskó. Igaz, a szupermarketekben már zömében lebomló reklámzacskókat vagy papír változatokat árusítanak. Azért be-becsúszik még a régi beidegződés és gyűjtjük ezeket a fránya zacskókat. Nem kéne, nem kellenek, nincs szükség rájuk! Viszont sok vászonzsákra és zöldséges-gyümölcsös, varrt tatyóra sem, ezeket is kár feleslegesen begyűjteni. Amire biztosan szükség lesz: 4 db nagyobb, jól pakolható, vállra akasztható vászonzsák, 3 db kisebb vászonzsák, 6-8 gyümölcs-zöldségpakoló tasak. Figyelmeztessük a család többi tagját is az új szokásra, de, ha mégis becsúszik egy-egy potyautas, azért ne gondoljuk, hogy megbukott a kezdeményezésünk.
2. Válts indukciósra!
Ha már régóta filózol rajta, hogy ideje lenne lecserélni a régi tűzhelyt, itt az idő! Az elektromos és gázüzemű régi darabot engedd el és válassz indukciós főzőlapot! Gondolj csak bele, mennyi energiát takarítasz meg, hiszen ez az eszköz csak akkor izzik a forróságtól, ha mágnesesség keletkezik és egy vele kompatibilis edényt teszünk rá. Ha a meglévő edényeid nagy százaléka nem az indukcióshoz lett kitalálva (könnyen ellenőrizheted mágnespróbával: ha megtapad a mágnes az alján, akkor jó lesz az indukciós főzőlaphoz is!), cserélj a családdal, barátokkal!
3. Ne halmozz fel sok ételt!
Régi beidegződés, hogy jól betárazunk szárazáruból, de ennek nem sok értelme van. Sokszor járunk úgy, hogy a lisztet, a grízt például megtámadják a molyok, ezek pedig mehetnek is a kukába, ami a legnagyobb pazarlás. Nem kell rogyásig tölteni a spájzot, mindenből épp annyit raktározz, ami egy-két hónapra előre elegendő lehet. Ha felbontottad a zacskót, csomagolást, hermetikusan zárd le, például egy csatos üvegben tartsd. Legközelebb pedig akár látogass el ezzel az üveggel egy csomagolásmentes boltba és nézd meg, hogy megy náluk a bevásárlás. Nem reális cél, hogy mindened náluk vedd, de ki lehet próbálni a metódust.
4. Csak annyi élelmiszert vásárolj a boltban/piacon, amit tudsz, hogy egy hét alatt el fog fogyni a hűtőből!
Nincs nagyobb pazarlás és bosszúság annál, mikor egy-egy termék megbújik a hűtő hátuljában, elfeledkezünk róla és megromlik. Legyen az sajt, felvágott vagy zöldség, tényleg csak annyit vásároljunk belőlük, amennyi tudjuk, hogy biztonsággal elfogy egy hét alatt. Újravásárolni még mindig jobb, mint kidobni majd. A gyakorlottabbak tartanak a hűtő közelében, esetleg magán a gépen egy jegyzetet, amin szerepel, hogy nagyjából miket találunk bent. Ha elfogynak, töröljük le és írjuk fel, amire tényleg szükség lesz.
5. Piac, piac, piac!
A legfontosabb tételek egyike. Ha egy piacszűz vásárló egy hónapig a helyi vásártéren szerzi be a húsokat, zöldségeket, gyümölcsöket, tojást, meg fogja látni, hogy spórolhat ezen. Egyrészt pénzt, másrészt nagyobb rá az esély, hogy finom, jó minőséget kap és a családnak is jobban fog ízleni az étel, ráadásul a piacos vásárláshoz (is) jól tudjuk használni a kis zsákokat, nem keletkezik annyi hulladék. Haladóbbak a húshoz/sajthoz is visznek fedővel ellátott tálat, ami kicsit nagyobb súllyal jár, de legalább hulladék-mentesek maradunk. Megvan a jobb érzés is, hogy környékbéli termelőket támogatunk, nem kizárólag import portékát kapunk, ráadásul, ha már rutinosan járjuk a saját piacunkat, megismernek majd, kialakulhat a párbeszéd is. Amennyiben a legközelebbi vásártéren már ismerősek vagyunk, elmehetünk újabb helyekre, dedikáltan akár kisebb, csak hétvégi termelői piacokra is. Elég hamar bele lehet jönni ebbe!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is segíthetnek a zöldülésben: