Az újévi fogadalmak között gyakran találunk olyat, ami a mérlegen látott kilók brutális csökkentésére, drasztikus életviteli változtatásokra és az ész nélkül végzett, kimerítő edzésekre vonatkozik. Ezekkel pedig kettő hatalmas probléma van: az egyik, hogy szinte lehetetlen őket betartani – ezért van az, hogy február végére, illetve március elejére az edzőtermek újra elkezdenek kiürülni. És akkor arról még nem is szóltunk, hogy milyen hatással vannak ezek az egészségünkre!
Az alábbiakban felsoroljuk a lehető legegészségtelenebb újévi fogadalmakat, amelyek helyett 2023-ra érdemes valami mást kitalálnunk.
Teljes ételcsoportok kizárása
Nem jó ötlet azt mondani, hogy januártól például nem eszünk semmiféle szénhidrátot. Ez azért veszélyes, mert ha egyáltalán nem vagyunk megengedők magunkkal szemben, akkor sokkal hamarabb fel fogjuk adni a kitűzött célokat. De ugyanez igaz lehet azokra is, akik úgy döntöttek: 2023-tól vegán életmódot követnek. Ez persze nem egy egészségtelen táplálkozási forma, viszont egyik pillanatról a másikra szinte lehetetlen áttérni rá, ráadásul csak kevesen fektetnek elegendő energiát abba, hogy egy teljes, valóban egészséges vegán táplálkozási mintát alakítsanak ki maguknak. Enélkül pedig nem is éri meg belevágni.
Extrém súlyvesztés
Lehet, hogy a naptárunkban nagy betűkkel szerepel, hogy az egyes hónapfordulókra hány kilót szeretnénk majd nyomni. Heti 1,5-2 kilogrammos súlyvesztés már szép eredmény, de ennél többel nem érdemes számolni, az ugyanis már drasztikusnak számít. Ahhoz, hogy ennél gyorsabban érjük el a céljainkat, kíméletlen diétába kell fognunk, ami eleinte valóban hatásos lesz: a kilók elkezdenek leolvadni rólunk. Viszont szembe kel néznünk a ténnyel: egy ehhez szükséges szigorú fogyókúrát nem tudunk örökké folytatni, ami jojó-effektushoz vezet majd, ami kifejezetten rosszat tesz az egészségnek.
Mindent vagy semmit
Ha korábban évekig nem sportoltunk, most nem térhetünk át heti hét edzésre. Ez ugyanis extrém módon megterheli a testet, aminek időre lenne szüksége a regenerálódásra.
Ez nemcsak egészségtelen, de hamar észrevehetjük, hogy a teljesítményünk sem az igazi – nem csoda, a szervezetünk elfárad!
Túl sok cél
Új év, új lap, új kezdet: szinte természetes, hogy ilyenkor mindent egyszerre akarunk. Ha viszont túl sok minden lebeg egyszerre a szemünk előtt, könnyen célt téveszthetünk. Inkább készítsünk egy listát az egész évre lebontva, és haladjunk sorban!
Szerző: Szabó Anna