Egy újabb őrült kihívásba fogott szerkesztőségünk - drukkoljatok nekünk és tartsatok velünk!

Tavaszi cukormentes kihívásunk után egy újabb próbának vetjük alá magunkat - lássuk, hogy ezt az ajánlást hogy sikerül megvalósítanunk a mindennapokban!

A tavaszi 4 hetes cukormentes kihívásunk annyira jól sikerült, hogy úgy döntöttünk egy páran a Nosalty szerkesztőségében, hogy újra megmérettetjük magunkat - ezúttal az egészséges táplálkozás egy másik fontos ajánlását próbáljuk huzamosabb ideig betartani.

Nagyon izgulsz már, mi lehet ez?

Nem is csigázunk tovább: a mai naptól két hétig, ha törik, ha szakad, elfogyasztunk naponta minimum fél kg zöldséget (+gyümölcsöt)!

A jelenleg aktuális kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozási ajánlások egyike, hogy a megfelelő vitamin-, ásványianyag-, élelmirost-bevitel, illetve az étrend színesítésének, szezonalitásának, változatosságának növelése céljából ajánlott naponta minimum fél kg zöldséget és gyümölcsöt elfogyasztani.

Én ezt egy kicsit szigorítani szoktam, hiszen nem az a cél, hogy ezt az ajánlást 5 db banánnal, vagy nyáron éppen fél kg dinnyével, eperrel letudjuk, hanem sokkal inkább a zöldségfogyasztás mennyiségének növelése. Ezért az én személyes ajánlásom: min. 35-40 dkg zöldség + 10-15 dkg gyümölcs. (Ha nagyon szigorú vagyok, akkor csak simán 50 dkg zöldség.) (Ennek különösen akkor van jelentősége, ha valaki pl. túlsúlyos, inzulinrezisztens, cukorbeteg - hiszen ekkor a gyümölcsök egyszerű szénhidráttartalmával igencsak óvatosan kell kalkulálni a mindennapokban.)

Mi számít bele?

  • Minden zöldség (kivéve ld. lejjebb) - nyersen, főzve, párolva, sütve, szendvics mellé, levesbe, köretként, főzelékként, salátaként, rakva, töltve, raguba, turmixként (ha nem passzírozva lettek, hanem csak összetörve),
  • a gombák (tudom, nem zöldségek),
  • a csírák,
  • minden gyümölcs + diófélék, mandula, mogyoró (elsősorban a natúr, sótlan változatok, fél kg sós mogyival nevezni nem ér).

(Természetesen a bő zsírban sült, bundázott zöldségek, a cukrozott gyümölcskonzervek kevésbé javasolt választások ebben az időszakban.)

A kihívásra jelentkezők kedvenc zöldségei:

Édeskrumpli, cékla, sárgarépa, fodros kel, kelkáposzta, kukorica, sárgarépacukkini, brokkoli, spenót, karfiol, kápia paprika, cukkini, pak choi, paradicsom.

Nem annyira szeretett zöldségei:

Szárzeller, zöldbab (ami sárga), fehérrépa, zellergumó, zöldborsó és sárgarépa nyersen, sütőtök, cékla - de ketten is vagyunk, akik nem tudunk utált zöldséget megnevezni.

Kedvenc gyümölcsei:

Alma, ananász, szőlő, körte, cseresznye, málna, eper, őszibarack.

Nem annyira szeretett gyümölcsei:

A gyümölcsök kevésbé bizonyultak megosztónak, van, aki szerint az alma egy unalmas gyümölcs, a mandarin és narancs meg pár éve jellemzően ehetetlenül száraz és rossz. Egy kollégám nem szereti a sárgadinnyét, de szerencsére sárgadinnyeveszély novemberben nem fenyeget.

Mi NEM számít bele?

A krumplit kivettem a körből, hiszen bár zöldség, mégsem ekként gondolunk rá és nem is rendelkezik olyan beltartalmi értékekkel, mint más zöldségek. Arról nem is beszélve, hogy a krumplifogyasztással hazánkban jellemzően nincs probléma.

Mire számítunk?

Megkérdeztem a bejelentkező kollégákat, hogy ők mire számítanak, mit várnak a következő két héttől. Első körben öten vágunk bele a kihívásba, részben kíváncsiságból, részben azért, mert növelni szeretnénk a napi zöldségfogyasztásunkat, illetve változatosabbá tenni az étrendünket.

Többen várjuk, hogy jobb lesz a közérzetünk a több zöldség (és így több vitamin, ásványi anyag) fogyasztásától, illetve, hogy szebb lesz a bőrünk, hajunk, körmünk, hogy változatosabb lesz az étrendünk, de van, aki azt reméli, hogy így kevesebbet fog nassolni vagy éppen jobb lesz a kedve.

Az én személyes motivációm még szakemberként - csakúgy, mint a cukormentes kihívás esetén -, hogy megtapasztaljam, milyen nehézségeket okoz a mindennapokban ezt az ajánlást megvalósítani. Én magam nagyon szeretem a zöldségeket, sokat is fogyasztok belőlük, de még így sem vagyok meggyőződve arról, hogy minden nap megvan a fél kg. Magammal szemben egy kicsit szigorúbb is leszek: minimum fél kg zöldség az alap és ehhez jöhet még 10-20 dkg gyümölcs is, ha úgy jön ki a lépés.

A kihívás eredményét kicsit torzítani fogja, hogy eleve olyanok vállaljuk ezt a két hetet, akik naponta vagy akár naponta többször is fogyasztunk zöldségeket. Az igazi nagy kihívás az lenne, ha olyasvalaki vállalná ezt be, aki hetente vagy még annál is ritkábban eszik zöldséget - de vagy nincs ilyen kollégám vagy ha van is, nem elég bátor ehhez a feladathoz.

A kihívás a héten indul - drukkoljatok nekünk és bátran tartsatok velünk! Egy hét múlva jövök a félidő tapasztalataival, két hét múlva pedig kiderül, ki hogy bírta és kinek mi okozott nehézséget.

Olvasd el korábbi cikkeinket!:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...