Új, magyar fejlesztésű adatbázis segít beazonosítani a gombákat

A magyar fejlesztők által készített gombaadatbázis minden eddiginél részletesebben és szűrhetően tartalmazza a gombaleírásokat.

Két győri fejlesztő alkotta meg a legújabb, Fortissima Fungus nevű gombaadatbázist, ami minden eddiginél részletesebb segítséget nyújt a beazonosításhoz – írja az Agroinform oldala. Az új oldal leírásokat, térképes gombaszakértő-keresőt, illetve gombásztúrákról szóló információkat tartalmaz.

Az új oldal segítséget nyújt a gombahatározásban

Életmentő lehet a gombák ismerete

Hazánkban sok ezer gombafaj él, mégis rendkívül keveset tudunk róluk, pedig kiránduláskor vagy a piacon nézelődve megannyi gombával találkozhatunk. Fontos például tudni, hogy nem minden gomba ehető, illetve nem mindegyik jóízű. Sőt akadnak olyan mérgező fajok is, amelyek elfogyasztva életveszélyesek lehetnek.

Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat adatai szerint évente átlagosan száz-kétszáz gombamérgezéses esetről érkezik jelentés Magyarországon. 2023-ban pedig az eddigi esetek 40%-a 14 év alatti gyermeket érintett, olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) oldalán.

Többek között a képen látható módon segít beazonosítani a gombákat az oldal

Egyszerűsíteni szerették volna a beazonosítási folyamatot

„Az volt a célunk, hogy platformunk minél részletesebben és szűrhetően tartalmazzon gombaleírásokat. Tegye egyszerűbbé az azonosítást, és nyújtson segítséget azoknak, akik érdeklődnek a téma iránt. A weboldalunkon megtalálható fajokat mintegy negyvenféle határozóbélyeg, tulajdonság alapján rendszereztük, amelyek segítségével könnyebb kiszűrni a keresett gombát" – idézi a cikk Békefi Tibort, a Fortissima Fungus egyik alapítóját.

Íme a gombaszakellenőr kereső

Csak szakértő által bevizsgált gombát fogyasszunk!

Bár valóban nagy segítséget nyújt az adatbázis a gombák beazonosításában, ám tilos szakellenőri vizsgálat nélkül erdei kirándulás során gyűjtött vagy gyanús eredetű gombát fogyasztani!

Selymes sültgomba-krémleves

Ha csak egyetlen krémlevest ehetnénk, valószínüleg mi a gomba mellett tennénk le voksunkat, akkora kedvencünk. Ha igazán különlegesen szeretnétek elkészíteni, használjatok többféle ...

„Szeretnénk, ha minél többen fogyasztanák Magyarországon, és korán megszeretnék a gyerekek, hiszen nagyon egészséges is. Ha pedig azt látják a fiatalok, hogy a felnőtteknek örömet szerez a gombászás, a természetben eltöltött idő, az apró dolgok felfedezése, akkor ők is megkedvelik majd. Vállalkozásunkkal közösséget szeretnénk építeni" – összegezte Békefi Tibor.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...